Poliklinika Sinteza

Uklanjanje egzostoze

 

Što je egzostoza?

Egzostoza je dobroćudan (nekancerogen) tumor kosti koji može nastati na bilo kojoj kosti u tijelu. Može biti različite veličine i oblika, biti neprimjetna ili vrlo vidljiva. Također može biti asimptomatska, no i uzrokovati tegobe poput bolnosti i ukočenosti, ovisno o tome gdje se nalazi. Je li potrebno uklanjanje egzostoze prvenstveno ovisi o simptomima, odnosno ne zahtijeva svaka egzostoza kirurško liječenje.

Egzostoza se može pojaviti u bilo kojoj dobi, no češća je u djece i tinejdžera jer su njihove kosti još uvijek u razvoju.

Najčešće egzostoze sustava za kretanje pojavljuju se u području dugih kostiju, prvenstveno oko koljena.

 

Kandidati za uklanjanje egzostoze

Koštana kvrga sama po sebi nije bolna, stoga je nerijetko slučaj da se ne zna da dijete ima egzostozu. Međutim, ako pritisne obližnji živac, ograničava pokret ili dolazi do trenja između egzostoze i druge kosti ili tkiva, može se javiti niz neugodnih simptoma.

Kandidati su za zahvat djeca kojima egzostoza uzrokuje bol, ukočenost, trnjenje, ograničen pokret ili vidljivu izraslinu.

Egzostoza se kod djece uklanja radi olakšanja simptoma, povećanja funkcionalnosti ili poboljšanja estetike zahvaćenog područja.

 

Kako izgleda uklanjanje egzostoze?

Nakon uvođenja u regionalnu anesteziju i pripreme mjesta koje će se operirati, kirurg će napraviti rez na koži iznad egzostoze kako bi joj imao izravan pristup. Zatim će ju pažljivo odstraniti pomoću kirurških instrumenata, a pritom osigurati da je potpuno uklonjena kako bi se spriječio ponovni rast. Zahvat završava zatvaranjem reza šavima i stavljanjem sterilne gaze. 

Trajanje postupka ovisi o složenosti zahvata – od pola sata do dva sata.

 

Priprema za uklanjanje egzostoze

Prije zahvata potrebno je:

  • obavijestiti liječnika o lijekovima koje dijete uzima
  • ponijeti nalaze pretraga prema uputi liječnika
  • doći natašte.

Preporučujemo da djetetu objasnite tijek postupka i pripremite na oporavak (bol i nelagoda operiranog područja te suzdržavanje od fizičkih aktivnosti prema preporuci liječnika).

 

Oporavak nakon uklanjanja egzostoze

Nakon zahvata potrebno je njegovati ranu prema uputama koje će roditelji dobiti u Poliklinici.

Tijekom prvih nekoliko dana mogući su nelagoda, bol i oticanje operiranog područja, što se može kontrolirati analgeticima.

Ovisno o mjestu gdje se nalazila egzostoza, bit će potrebna pošteda toga mjesta, tj. suzdržavanje od određenih fizičkih aktivnosti tijekom vremena koje odredi liječnik.

Kirurg može preporučiti fizikalnu terapiju za poboljšanje snage, pokretljivosti i funkcionalnosti zahvaćenog područja.

 

Cijena uklanjanja egzostoze

Cijenu zahvata možete provjeriti u našem aktualnom cjeniku.

 

Česta pitanja

Što je egzostoza?

Egzostoza je dobroćudan (nekancerogen) tumor kosti koji može nastati na bilo kojoj kosti u tijelu, tj. manifestira se kao izbočina na kosti koja može biti različite veličine i oblika.

Boli li uklanjanje egzostoze?

Uklanjanje se izvodi pod anestezijom i nije bolno. Nakon zahvata, tijekom ranog oporavka, dijete može osjećati nelagodu ili bol operiranog područja koji se mogu kontrolirati analgeticima.

Koliko traje oporavak?

Trajanje oporavka ponajviše ovisi o složenosti zahvata i mjestu gdje se nalazila egzostoza, no u prosjeku se radi o 3 do 4 tjedna.

Može li se egzostoza ponovno pojaviti?

U rijetkim slučajevima recidiv je moguć, a čimbenik u prevenciji jest stručno i temeljito odstranjenje tumora.

Kada je moguć povratak svakodnevnim aktivnostima?

Dijete se može vratiti svakodnevnim aktivnostima nakon 2 do 3 tjedna, ovisno o složenosti zahvata i mjestu gdje se nalazila egzostoza.

Ova usluga se obavlja na lokaciji:

Pošaljite nam upit

    Dodajte fotografiju, dokument ili nalaz liječnika

    Naručite se