Punkcija zgloba

Što je punkcija zgloba?
Punkcija zgloba (aspiracija zloba ili artrocenteza) jednostavan je postupak u kojem se iglom iz zgloba izvlači tekući sadržaj i/ili aplicira lijek izravno u zglob. Kod djece se može raditi u dijagnostičke i terapijske svrhe, odnosno kako bi se utvrdio uzrok otečenosti zgloba ili olakšale tegobe uklanjanjem nakupljene tekućine.
Zahvat se izvodi pod lokalnom anestezijom kod veće djece i adolescenata ili vrlo kratkotrajnom općom anestezijom kod male djece.
Kada je potrebna punkcija zgloba?
Liječnik može preporučiti zahvat djetetu s oteknućem zgloba/zglobova kako bi se:
- utvrdio uzrok tegoba
- isključila infekcija u otečenom zglobu
- uklonila tekućina iz otečenog zgloba radi smanjenja pritiska i bola
- aplicirao lijek za smanjenje upale u zglobu
Simptomi oteknutog zgloba mogu biti teška pokretljivost zgloba, pritisak i bol u tom području.
Kako izgleda punkcija zgloba?
Postupak je brz i jednostavan, a započinje pranjem kože zgloba i okolnog područja antiseptičkom otopinom. Pola sata prije pripreme zgloba za punkciju kod veće djece i adolescenata na kožu se nanese anestetik u obliku kreme koja se pokrije nepropusnom prekrivkom te se pričeka njezino djelovanje. Kod male djece zahvat se izvodi u kratkotrajnoj općoj anesteziji kako bi dijete bilo potpuno mirno.
Liječnik će zatim pažljivo (ponekad pod kontrolom ultrazvuka) uvesti iglu u zglobnu šupljinu i izvući nakupljeni tekući sadržaj i/ili aplicirati lijek. Igla se tada vadi iz zgloba, a tekućina prema potrebi šalje na analizu u laboratorij. Na mjesto uboda stavlja se mali flaster.
Obratite nam se s povjerenjem
POŠALJITE UPITPriprema za punkciju zgloba
- Prije punkcije zgloba potrebno je obavijestiti liječnika o lijekovima koje dijete uzima.
- Preporučujemo odjenuti dijete u udobnu i laganu odjeću koja se lako ukloni s mjesta gdje će se raditi zahvat.
- Ovisno o dobi i djetetovoj sposobnosti da razumije postupak, objasnite mu što ga očekuje i naglasite kako će možda osjetiti laganu nelagodu. Kako bi se uspješno i sigurno izvela punkcija, potrebno je da dijete bude mirno nekoliko trenutaka. Nakon zahvata trebat će slijediti liječnikove upute o privremenoj poštedi od fizičkih aktivnosti.
Rizici punkcije zgloba
Artrocenteza je minimalno invazivan i siguran postupak. U rijetkim slučajevima moguća je pojava infekcije, krvarenja ili alergijske reakcije.
Oporavak nakon punkcije zgloba
Dijete može osjećati nelagodu i bol u punktiranom zglobu nekoliko sati do nekoliko dana nakon zahvata. U nekim slučajevima punkcija će smanjenjem pritiska u zglobu donijeti olakšanje.
Liječnik će dati detaljne upute o dopuštenim fizičkim aktivnostima sljedećih nekoliko dana.
Obratiti pažnju na sljedeće znakove, tj. javiti se liječniku ako kod djeteta primijetite:
- krvarenje
- simptome infekcije (crvenilo ili jako oticanje zgloba)
- visoku temperaturu
Cijena punkcije zgloba
Cijenu zahvata možete provjeriti u našem aktualnom cjeniku.
Česta pitanja
Kada je punkcija zgloba potrebna?
Punkcija ili aspiracija zgloba potrebna je kada se želi utvrditi uzrok oteknuća zgloba ili uklanjanjem nakupljene tekućine u zglobu olakšati bol i pritisak koje uzrokuje oticanje. Zahvat može uključivati i primjenu lijeka izravno u zglob za smanjenje upale.
Koliki je rizik od komplikacija tijekom operacije?
Rizik je uz stručno izvođenje zahvata minimalan. Moguće rijetke komplikacije uključuju infekciju, krvarenje u zglob, ozljedu zglobnih struktura ili reakciju na lijek.
Koliko traje oporavak nakon operacije?
Dijete može osjećati bol i nelagodu nekoliko sati ili nekoliko dana nakon zahvata. Liječnik će možda savjetovati mirovanje i suzdržavanje od jačeg fizičkog napora te uzimanje lijekova protiv bolova prva 24 sata od punkcije.
Boli li punkcija zgloba?
Procedura je uz primjenu lokalnog anestetika minimalno neugodna/bolna.
Koliko je često potrebno dolaziti na kontrole?
Upute o kontrolnim pregledima i rezultatima postupka roditelji će dobiti od liječnika nakon zahvata. U nekim slučajevima potrebno je ponoviti proceduru.