Poliklinika Sinteza

Operacija tetiva

Operacija tetiva podrazumijeva kirurški zahvat u kojem se produžuju skraćene tetive (obično nogu) zbog kojih je zglob u nepovoljnom položaju. Operativni zahvat produžavanja tetiva radi se kako bi se dobio bolji položaj i bolja pokretljivost zgloba (primjerice kod neuroloških bolesti ili kod hoda na prstima nepoznatog uzroka).

Skraćena tetiva može se produžiti presijecanjem (tenotomija) ili šivanjem, što ovisi o osnovnoj dijagnozi, djetetovoj dobi i tetivi. U istom operativnom aktu više se tetiva može produžiti ili presjeći u svrhu produživanja.

Najčešće vršimo sljedeće vrste zahvata:

  • Tenotomija aduktora kuka
  • Tenotomija fleksora koljena 
  • Produženje fleksora koljena
  • Operacija Ahilove tetive

Kada je potrebna operacija tetiva?

Kirurško produženje tetiva može preporučiti ortoped ako nekirurške metode liječenja (lijekovi, nošenje udlaga, fizikalna terapija) nisu pomogle djetetu u postizanju bolje pokretljivosti i funkcionalnosti (primjerice, da dijete ne hoda na prstima).

Operacija je najčešće potrebna djeci koja:

  • boluju od neke neurološke bolesti (npr. cerebralna paraliza)
  • imaju urođena kriva stopala (npr. zakrivljena prema unutra)
  • hodaju na prstima zbog skraćene Ahilove tetive

Obratite nam se s povjerenjem

POŠALJITE UPIT

Kako izgleda operacija tetiva?

Zahvat započinje pripremom operacijskog područja i uvođenjem djeteta u anesteziju. Vrsta anestezije (opća, lokalna, regionalna) ovisi o dobi djeteta, o tome koja je tetiva u pitanju te o preporukama anesteziologa.

Kirurg radi rez na koži kroz koji pristupa skraćenoj tetivi, koja se može produžiti presijecanjem ili šivanjem, ovisno o osnovnoj dijagnozi, djetetovoj dobi i tetivi. U istom operativnom aktu mogu se učiniti zahvati na više tetiva.

Nakon toga rez zatvara šavima, postavlja zavoj i gips za imobilizaciju. Dijete kratko ostaje na promatranju u Poliklinici, a zatim odlazi kući.

Priprema za operaciju tetiva

Priprema za zahvat uključuje:

  • Specijalistički pregled ortopeda, koji će napraviti klinički pregled i indicirati zahvat
  • Pretrage prema preporuci liječnika
  • Prestanak uzimanja lijekova – potrebno je obavijestiti liječnika o svim lijekovima koje dijete uzima kako biste dobili upute s kojima treba prestati
  • Dolazak natašte u Polikliniku
  • Tuširanje na dan zahvata i odabir udobne odjeće imajući na umu da će dijete dobiti gips nakon zahvata
  • Dijete bi trebalo, ovisno o dobi i njegovoj sposobnosti da shvati o kakvom se zahvatu radi, unaprijed pripremiti razgovorom. Preporučujemo da mu objasnite tijek postupka, svrhu operacije (bolja pokretljivost i smanjenje tegoba) i kako će izgledati oporavak (nošenje gipsa ili drugih vrsta imobilizacije te odlazak na fizikalne terapije).

Rizici operacije tetiva

Rijetke komplikacije ovog zahvata uključuju infekciju, krvarenje, ozljedu obližnjih živaca i krvnih žila te prekomjerno produženje tetive. 

Moguće je i da tetiva ostane napeta nakon zahvata ili se ponovno zategne tijekom oporavka, što može zahtijevati ponovnu kiruršku intervenciju.

Oporavak nakon operacije tetiva

Nakon zahvata bit će potrebne redovite kontrole rane i održanosti postignute korekcije te fizikalna terapija. Također, dijete dobiva imobilizaciju koja služi da osigura tetivi vrijeme potrebno da zacijeli u produženom obliku. Imobilizacije se mogu izraditi od gipsa, običnog ili plastičnog, ili mogu biti individualno pripremljene od plastičnih materijala prije zahvata. Odabir imobilizacije uvelike ovisi o razlogu skraćenja tetive i tetivi na kojoj je zahvat rađen.

U početku će djetetu biti potrebna pomoć pri hodanju i stajanju, a prisutni bolovi mogu se kontrolirati analgeticima za djecu.

Potpuni oporavak očekuje se nakon 3 mjeseca, ovisno o osnovnoj dijagnozi.

 

Cijena operacije tetiva

Cijenu zahvata možete provjeriti u našem aktualnom cjeniku.

 

Česta pitanja

Što su tetive i koja je njihova uloga?

Tetive su vezivna tkiva koja povezuju mišiće s kostima, a s mišićima djeluju kao jedna cjelina koja omogućuje tijelu da se kreće.

Kada je potrebno kirurško produžavanje tetiva?

U nekim urođenim ili stečenim stanjima tetive mogu biti zategnute ili skraćene, što stavlja zglob u nepovoljan položaj te ograničava pokretljivost. Kada fizikalna terapija i druge metode nekirurškog liječenja ne pokazuju uspjeh, preporučuje se operativni zahvat produžavanja tetiva.

Koliko traje oporavak nakon operacije?

Tetivama je potrebno da zacijele 4 – 6 tjedana.

Potpuni oporavak, uz redovnu fizikalnu terapiju, očekuje se nakon 3 mjeseca.

Boli li operacija tetiva?

Zahvat se izvodi u lokalnoj, regionalnoj ili općoj anesteziji, ovisno o dijagnozi, lokalizaciji i preporukama anesteziologa te sama operacija nije bolna.  Nakon zahvata očekuje se određena bolnost koja se kontrolira postavljenom imobilizacijom, kao i analgeticima za djecu.

Koliko je često potrebno dolaziti na kontrole?

Nakon operacije bit će potrebne redovite kontrole rane i održanosti postignute korekcije. O točnoj dinamici kontrolnih pregleda obavijestit će vas kirurg.

Pošaljite nam upit

    Dodajte fotografiju, dokument ili nalaz liječnika

    Naručite se