Poliklinika Sinteza

Magnetska rezonanca abdomena

magnetska rezonanca abdomena-poliklinika sinteza

Magnetska rezonanca abdomena bezbolna je i potpuno sigurna radiološka metoda, osobito važna u dijagnostici tumorskih promjena u području abdomena. Za bolje diferenciranje raznih vrsta tvorbi i ostalih bolesti trbušnih organa koristi se kao dopunska metoda snimanja računalnoj tomografiji (CT), a metoda je prvoga izbora u slučajevima kada postoji kontraindikacija za izvođenje CT-a. Tijekom snimanja pacijent nije izložen štetnom ionizirajućem zračenju, a upotrebom kontrastnoga sredstva dodatno se pojačava osjetljivost pretrage.

 

Što je magnetska rezonanca (MR) abdomena?

Magnetska rezonanca ili MR abdomena neinvazivna je tehnologija snimanja koja bez štetnoga ionizirajućeg zračenja detaljno prikazuje strukture i organe abdomena odnosno trbušne šupljine:

  • jetru,
  • bubrege,
  • nadbubrežne žlijezde,
  • gušteraču,
  • slezenu,
  • želudac.

Ova radiološka metoda temelji se na upotrebi jakoga magnetskog polja i elektromagnetskih valova koji utječu na promjenu položaja protona u tkivima u odnosu na magnetsko polje. Pri vraćanju protona u početni položaj djelovanjem radiovalova oslobađa se energija, tj. signali pomoću kojih se u konačnici u računalu dobiva slika trbušnih organa. Različite vrste tkiva na snimci MR-a mogu se razlikovati na temelju svojih magnetskih svojstava, odnosno jačini signala koje odašilju.

Iskoristite 10% POPUSTA!

NARUČITE SE

 

Kada je potreban MR abdomena?

Pregled abdomena magnetskom rezonancom obično se indicira nakon laboratorijske analize krvi ili drugih metoda snimanja (RTG, UZV, CT) na temelju kojih se sumnja na određeno patološko zbivanje na trbušnim organima. Najčešće su to dobroćudni i zloćudni tumori, za što je MR dovoljno osjetljiva pretraga kako bi se potvrdila ili isključila dijagnoza, kao i za razlikovanje vrsta tvorbi, otkrivanje abnormalnosti na krvnim žilama te upalnih promjena na organima.

MR abdomena indicira se i kada postoje kontraindikacije za druge radiološke metode, primjerice RTG ili CT s kontrastom (uzrok može biti alergija na kontrastno sredstvo ili problem s bubrezima).

 

Što pokazuje MR abdomena?

Pomoću magnetske rezonance moguće je dijagnosticirati niz abnormalnosti trbušnih organa:

  • jetra (ciroza i fibroza, dobroćudne i zloćudne lezije, hepatitis, hemokromatoza, masna jetra)
  • gušterača (dobroćudne i zloćudne lezije)
  • bubrezi (abnormalnosti krvnih žila poput tromboze i stenoze, tumorske i cistične tvorbe, upalni procesi)
  • slezena (ciste i tumori, apscesi, granulomi, hematomi, povećanje slezene i infarkt)
  • nadbubrežne žlijezde (ciste i metastaze, različite vrste nekanceroznih tumora ili adenoma)

MR je od osobite važnosti u dijagnostici malignih bolesti: raka gušterače, bubrega i jetre.

Upotreba kontrastnoga sredstva na bazi gadolinija omogućuje jasniji prikaz unutrašnjih struktura, a ovisno o indikaciji može se i ne mora primijeniti.

 

Trajanje MR-a abdomena

Snimanje traje između 45 i 60 min, ovisno o indikacijama. Cijeli postupak traje malo duže ako se primjenjuje kontrastno sredstvo.

 

Priprema za MR abdomena

  • Dan prije pregleda preporuča se jesti laganu i kuhanu hranu, a izbjegavati tešku i masnu te onu koja uzrokuje povećano stvaranje plinova (gazirana pića, mliječni proizvodi, voće, povrće).
  • Ne jesti 4 sata prije snimanja.
  • Ako je indicirana upotreba kontrastnoga sredstva, sa sobom ponijeti svježe nalaze ureje i kreatinina.
  • Prije početka snimanja potrebno je slijediti sigurnosnu mjeru uklanjanja svih metalnih predmeta na koje može djelovati magnetsko polje MR uređaja. U to se ubrajaju: nakit i piercing, naočale, mobilni telefon, ključevi, satovi, kreditne kartice, metalni dodaci za kosu te pomične zubne proteze.
  • Preporučamo odjenuti odjeću koja ne sadrži metalne dijelove (gumbi, patentni zatvarači, kopče) jer onu koja ih sadrži morat ćete skinuti prije snimanja.
  • Ako vam pomisao na zatvorene prostore uzrokuje anksioznost, 15 do 30 min prije pretrage možete uzeti blaže sredstvo za smirenje.

 

Rizici snimanja

Magnetska rezonanca abdomena u potpunosti je sigurna tehnika snimanja tijekom koje niste izloženi štetnom ionizirajućem zračenju.

MR uređaj nalikuje tunelu, stoga mali i ograničen prostor u kojemu se nalazi tijelo tijekom snimanja može biti okidač za ljude sklone klaustrofobiji (strahu od zatvorenih prostora). U Poliklinici Sinteza magnetsku rezonancu vršimo pomoću Siemensova uređaja MAGNETOM® Aera koji prednjači u odnosu na ostale po otvorenosti svoga dizajna (širina tunela kućišta od 70 cm i dužina kućišta od 145 cm). Zahvaljujući tomu pacijenti imaju smanjen osjećaj zatvorenosti prostora i ugodniji doživljaj snimanja.

Zbog upotrebe jakog magnetskog polja ova je pretraga kontraindicirana u pacijenata koji imaju srčani elektrostimulator (pacemaker) ili ugradbeni kardioverter-defibrilator.

Iako nije znanstveno dokazano da utječe na plod, MR se trudnicama preporučuje samo u slučaju jakih medicinskih indikacija.

 

Tijek snimanja

  • Prije početka snimanja dobit ćete upitnik s pitanjima o vašem zdravstvenom stanju te ćete morati ukloniti sve metalne predmete i odjeću koja ih sadrži.
  • Zatim vas radiološko osoblje smješta u ležeći položaj unutar MR uređaja, koji je u obliku tunela. Oko područja trbuha postavljaju se specijalne zavojnice koje hvataju signale magneta, a pomoću kojih se dobiva slika u računalu.
  • Ako je indicirana primjena kontrasta intravenozno, odnosno kroz venski put, u ruku se uvodi braunila. Moguće je osjetiti toplinu po cijelom tijelu, hlađenje ili strujanje na mjestu uboda i/ili promijenjen okus u ustima.
  • MR uređaj proizvodi vrlo glasne zvukove tijekom snimanja, stoga ćete dobiti posebne slušalice za uši za zaštitu od buke, dodijeljene od strane medicinskog osoblja, koje će vam osigurati ugodnije izvođenje same pretrage.
  • Tijekom snimanja ostajete sami u prostoriji (osoblje se nalazi u kontrolnoj sobi), no s njime možete cijelo vrijeme komunicirati pomoću interfona. Također, dobivate malu spravicu u obliku loptice koju možete stisnuti kako biste signalizirali osoblju ako imate nešto za reći ili iz nekog razloga morate prekinuti snimanje. Osoblje vam može interfonom tijekom snimanja davati upute, primjerice da na trenutak zaustavite disanje.
  • Dok traje snimanje, potrebno je mirno ležati jer bilo kakva kretnja može utjecati na kvalitetu snimke.
  • Nakon završetka snimanja iz ruke se vadi braunila ako se primjenjivao kontrast.

 

Oporavak od MR-a abdomena

Većini pacijenata nakon snimanja nije potreban oporavak te se odmah vraćaju uobičajenim aktivnostima, međutim u nekih je moguć osjećaj pospanosti ili ošamućenosti od nepomičnoga ležanja.

Ako je uzeto sredstvo za smirenje, potrebno je pričekati da oslabi njegovo djelovanje te do tada ne upravljati vozilom.

Ako se primjenjivalo kontrastno sredstvo, preporuča se uzimanje većih količina tekućine tijekom dana.

 

Mjere opreza

Budući da se tijekom MR-a rabi jako magnetsko polje, obavezno je da prije snimanja obavijestite radiološko osoblje o postojanju metalnih predmeta u ili na tijelu, što uključuje: elektrostimulator srca (pacemaker), metalne klipse, pomične zubne proteze, inzulinske pumpe, stentove ili kopče u krvnim žilama, neurostimulatore, umjetne srčane zaliske, umjetne zglobne proteze, umjetne pužnice, metalne fragmente ili krhotine, tetovaže ili trajnu šminku koja sadrži metale. Neki od navedenih predmeta nisu kontraindikacija za MR, no u tome slučaju potrebna je potvrda operatera.

Ako je indicirana intravenozna primjena kontrasta, potrebno je obavijestiti osoblje ako imate zdravstvenih problema, osobito onih povezanih s radom bubrega.

Potrebno je da obavijestite osoblje ako ne možete mirno ležati duže vrijeme.

 

Za ugodniji doživljaj pacijenta prilikom snimanja:

  • ugodna dizajnirana prostorija s MR uređajem
  • mekana podloga za ležanje pacijenta prilikom snimanja
  • smanjenja buka u uređaju zbog posebnih slušalica namijenjenih pacijentu prilikom snimanja
  • zvukovne upute i podrška pacijentu tijekom cijelog snimanja

 

Tehničke karakteristike:

  • promjer otvora 70 cm
  • dužina tunela uređaja 1,37 m

 

Cijena MR-a abdomena

Cijenu ove pretrage možete provjeriti u aktualnom cjeniku.

Ova usluga se pruža na lokaciji:

Dokumenti za pacijente:

Najčešća pitanja:

1. Zašto je kod određenih snimanja potreban kontrast?

Kontrastno sredstvo za MR koristi se kako bi se postigao bolji prikaz patoloških značajki što specijalistu radiologu pomaže jasno definirati patološki proces i odnos prema okolnim strukturama.

2. Zašto je potreban nalaz urea i kreatinina ako će se koristiti kontrast?

Nalaz kreatinina je potreban u slučaju ako liječnik radiolog procijeni da je potrebna aplikacija kontrastnog sredstva (iznimke su pregledi čija tehnička izvedba unaprijed podrazumijeva aplikaciju kontrastnog sredstva kao što je MR hipofize). Vrijednosti eGFR (procijenjena brzina glomerularne filtracije) kao i kreatinina iz krvi služe radiolozima kako bi se provjerila funkcija bubrega što je bitan podatak ukoliko je potrebno aplicirati kontrast.

3. Je li potrebna neka posebna priprema?

Posebna priprema nije potrebna, osim za pojedina snimanja o čemu će Vas obavijestiti naše osoblje prilikom zakazivanja termina.

Prije početka pretrage potrebno je otkloniti sve metalne predmete uključujući slušni aparat, pomične zubne proteze, piercinge, nakit, ukosnice, sat, kreditne kartice, kovanice, ključeve, mobitel te ostale materijale koje sadrže metale ili žicu kao što su grudnjaci, gumbi, patent-zatvarači itd.

4. Mogu li na MR ako imamo ugrađen implantat u tijelu?

Metalni implantati koji sadrže određen postotak čelika ili su građeni od materijala koji reagiraju na magnetno polje predstavljaju kontraindikaciju za MR snimanje. Upravo iz tog razloga je potrebna potvrda od ustanove u kojoj je izvršen postupak ugradnje implantata. Implantati koji su izgrađeni od titana su u potpunosti sigurni za pretragu kao što je magnetska rezonanca.

5. Što ako imam ugrađenu endoprotezu?

U tom slučaju nam je potrebna potvrda od ustanove u kojoj je izvršen postupak ugradnje o vrsti metala kako bismo dobili informaciju o kompatibilnosti metala sa uređajem za MR.

Ako je endoproteza građena od titana, snimanje MR se može obaviti.

6. Što ako imam zubni implantat i plombe?

Zubni implantat i plombe ne predstavljaju kontraindikaciju za MR snimanje. Ako imate mobilnu zubnu protezu, nju je potrebno skinuti prije početka snimanja.

7. Što ako trebam ići na magnetsku rezonancu glave, a imam fiksni aparatić za zube?

Ako Vaš fiksni aparatić ima metalne bravice one će stvarati artefakte (smetnje) snimanog područja što radiolozima otežava interpretaciju nalaza te se zato trebaju skinuti kod MR snimanja glave. Za MR snimanje ostalih dijelova tijela fiksni aparatić za zube nema nikakvog utjecaja.

8. Nisam siguran/na imam li ostatak metala ili geler u tijelu od ranjavanja?

Ako ste imali povredu ili ste bili ranjavani, a niste sigurni je li Vam izvađen metali ili geler u tom slučaju se vrši rendgensko snimanje tog dijela tijela. Ukoliko se rendgenskim  snimanjem utvrdi da postoji  metal ili geler u tijelu, u tom slučaju se snimanje magnetskom rezonancom ne može izvršiti.

9. Mogu li se naručiti na MR snimanje ako imam ugrađen pacemaker?

Osobama s ugrađenim pacemakerom ne vršimo snimanje magnetskom rezonancom jer magnetno polje utječe na rad pacemakera.

10. Mogu li ići na snimanje magnetskom rezonancom ako mi je ugrađen stent?

Ako je prošlo 3 mjeseca od ugradnje stenta tada možete obaviti pretragu MR-a.

11. Koliki je promjer MR-a?

Poliklinika Sinteza ima uređaj najnovije generacije Siemensov MAGNETOM® Aera 1.5 Tesla čija je širina tunela kućišta 70 cm i dužina kućišta od 145 cm. Zahvaljujući tomu pacijenti imaju smanjen osjećaj zatvorenosti prostora i ugodniji doživljaj snimanja – pogodan za klaustrofobične pacijente!

12. Je li potrebno biti miran za vrijeme snimanja?

Tijekom MR snimanja od velike je važnosti da osoba bude mirna. Pokretanje tijela uzrokuje smetnje (artefakte) koji smanjuju kvalitetu slikovnog prikaza čime se umanjuje dobivanje točnih informacija koje su neophodne radiolozima prilikom analize snimanog područja.

13. Što moram ponijeti od dokumentacije?

Potrebno je ponijeti svu medicinsku dokumentaciju vezanu za područje koje se snima što uključuje pismeni nalaz i CD ranijih pregleda istog područja. Za pojedina snimanja potrebno je ponijeti nalaz uree i kreatinina iz krvi o čemu ćete biti obaviješteni prilikom naručivanja.

Naš tim

Dubravka Srdoč, dr.med., specijalist radiologije

Dubravka Srdoč, dr.med.

Specijalist radiologije

Saznaj više o dubravka-srdoc

Rudolf Vukojević, dr.med.

Specijalist kliničke radiologije

Saznaj više o rudolf-vukojevic

Pošaljite nam upit

    Dodajte fotografiju, dokument ili nalaz liječnika

    Naručite se