EKG – elektrokardiografija
Što je EKG ili elektrokardiografija?
EKG je brza, jednostavna i bezbolna dijagnostička metoda koja prati električnu aktivnost srca preko površine kože stvarnom vremenu. Njome se bilježe električni impulsi srca pomoću elektroda postavljenih na prsni koš i udove. Kod standardnog 12-kanalnog EKG-a koristi se 10 elektroda postavljenih na tijelo kako bi se dobilo 12 različitih perspektiva električne aktivnosti srca. Te impulse stvaraju stanice smještene u stijenci desne srčane pretklijetke (atrija), koje se nazivaju sinuatrijalni ili sinusni čvor. Otuda se šire kroz srčani mišić i uzrokuju kontrakcije, odnosno otkucaje srca. Postavljanjem elektrodi na kožu prati se smjer širenja struje kroz srce te se na temelju konačnog zapisa utvrđuju eventualni poremećaji rada srca.
Dobivaju se informacije bitne za dijagnostiku poremećaja srčanog ritma (aritmija) i ishemijske bolesti srca (neadekvatne opskrbe srca kisikom, akutnog infarkta miokarda, preboljenog infarkta miokarda – ožiljka) te mogućih strukturnih poremećaja.
Elektrokardiograf je uređaj koji aktivnost srca ispisuje na milimetarskom papiru u obliku krivulje. Taj zapis električne aktivnosti srca naziva se elektrokardiogram.
EKG se može raditi u mirovanju (dok pacijent leži) i tijekom opterećenja (dok je pacijent, primjerice, na sobnom biciklu ili traci), a taj postupak zove se ergometrija.
Kada se radi EKG?
Indikacije mogu biti različite:
- u sklopu preventivnih i sistematskih pregleda
- pri pojavi simptoma koji mogu biti znak bolesti srca (kao dio kardiološkog pregleda), kao što je bol u prsima, nepravilni otkucaji srca te oticanje nogu
- u sklopu preoperativne obrade (prije operativnih zahvata) i za vrijeme trajanja operativnih zahvata
Što pokazuje EKG srca?
Ova pretraga može dati liječniku mnogo informacija o stanju i funkciji srca kao što su:
- brzina i broj otkucaja
- postoje li nepravilnosti u otkucajima srca i ritmu
- opskrbljenost srca krvlju i kisikom
- akutni infarkt miokarda (akutni srčani udar)
- je li pacijent prebolio srčani udar, odnosno postoji li ožiljak miokarda
- hipertrofija srca
Kako se radi EKG?
Za snimanje je potrebno ukloniti odjeću s trupa, ruku i nogu kako bi se na njih mogle postaviti (zalijepiti) elektrode. Pravilno pričvršćivanje elektroda uključuje čišćenje kože i osiguravanje odgovarajućeg kontakta elektrode s kožom. Kod žena se može obaviti u grudnjaku ili topiću. Trajanje je postupka nekoliko minuta dok uređaj bilježi podatke iz svake elektrode, od kojih svaka bilježi električnu aktivnost srca. Na završetku pacijent dobiva elektrokardiogram ispisan na papiru te očitani nalaz.
Priprema za EKG
Za ovaj pregled nije potrebna posebna priprema. Preporučujemo doći u odjeći koja se lako ukloni s trupa i udova radi postavljanja elektroda.
Cijena EKG pregleda
Cijenu snimanja možete provjeriti u akutalnom cjeniku. Za više informacija kontaktirajte nas telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr