
Robotski uređaj za balans i stabilnost

Tymo je naša precizna, u prostoru prenosiva, senzorna terapijska ploča koju koristimo u rehabilitaciji gornjih i donjih dijelova tijela, kao i tijela u cjelini.
U terapiji Tymo senzornu ploču najčešće koristimo kod pacijenata s nepravilnom posturalnom kontrolom, kod poremećaja koordinacije i ravnoteže, kod asimetrije tijela, te kod osoba koje imaju disfunkcionalnu kontrolu pokreta i poteškoće prijenosa težine.
Uz pomoć Tymo uređaja terapiju možemo provoditi kroz kombinaciju različitih položaja (sjedi, stoji/sa i bez pridržavanja) i opterećenja, što terapeutu daje mogućnost da terapiju planira i provodi na kreativan i pacijentu motivirajući način.
Osim provođenja statičkih vježbi i vježbi opterećenja Tymo senzorna ploča također omogućava i dinamički oblik terapije uz pomoć svojih specifičnih, nestabilnih podloga koje se postavljaju na bazu same ploče, čime ona postaje mobilna.
Terapija se provodi putem točno određenog aktivnog pokreta ili opterećenja koje se vrši direktno na površinu same ploče. Tymo uređaj, osim u terapijske svrhe koristimo za procjenu i testiranje ravnoteže, baze oslonca i/ili prijenosa težine, kao i za praćenje napretka terapije. U terapiji senzornu ploču možemo kombinirati i s drugim robotskim uređajima i terapijama.
Kome i kada je potreban Tymo?
Tymo je namijenjen za rehabilitaciju ortopedskih i neuroloških pacijenata, uključujući i djecu.
- Nakon operacije na zglobovima ili ugradnje umjetnih zglobova (kuk, koljeno) i amputacije donjih ekstremiteta Tymo senzorna ploča pomaže ponovno postići optimalnu kontrolu pokreta i prijenos težine, pravilnu raspodjelu ravnoteže u zglobu te povećati snagu mišića.
- Tymo senzorna ploča namijenjena je i neurološkim pacijentima s poteškoćama u držanju tijela te u koordinaciji i ravnoteži, što je nerijetko posljedica bolesti ili ozljeda koje pogađaju središnji živčani sustav: moždanog udara, traumatske ozljede mozga, tumora na mozgu, ozljeda leđne moždine, Parkinsonove bolesti, multiple skleroze, cerebralne paralize.
- U bolestima čiji je glavni simptom slabljenje mišića (bolest motoričkih neurona, mišićna distrofija) Tymo pomaže održati mišićnu snagu i stabilnost.
- Tymo služi i za testiranje ravnoteže i prijenosa težine u sklopu inicijalne dijagnostike te za praćenje napretka rehabilitacije.
Tijek terapije
Ulaskom u terapiju Tymo uređaj nam uz pomoć „Mjernih aplikacija“ omogućava da kod svakog pacijenta izvršimo inicijalno, početno mjerenje/testiranje koje potom pohranjujemo u bazu samog uređaja. Svako sljedeće testiranje uspoređujemo s početnim stanjem i na taj način pratimo tijek i napredak terapije.
Uz pomoć „Mjernih aplikacija“:
- Analiziramo ravnotežu
- Testiramo raspodjelu snage u različitim položajima (sjedi, stoji, pod opterećenjem)
- Testiramo stabilnost u stajanju
- Testiramo raspodjelu ravnoteže u statičkom i dinamičkom obliku pri različitim položajima (stoji, sjedi, pod opterećenjem)
- Steper – broj ponovljenih koraka u jedinici vremena
- Testiramo raspodjelu težine u različitim položajima (stoji, sjedi, pod opterećenjem)
Kod terapije gornjih ekstremiteta pacijent se rukama oslanja na senzornu ploču. Pri tome je terapija usmjerena na povećanje aktivnosti gornjih ekstremiteta, poboljšanje i kontrolu aktivne snage kao i na pravilnu raspodjelu ravnoteže u području ruku.
Terapija se u sjedećem položaju provodi na način da pacijent sjedi na senzornoj ploči ili se senzorna ploča nalazi ispod nogu pacijenta. Pri tome terapiju možemo usmjeriti na poboljšanje funkcije sjedenja bez potpore, simetričnu raspodjelu ravnoteže, na povećanje aktivnosti trupa i zdjelice, te na bolju kontrolu u raspodjelu težine kod promjene položaja.
Terapija u stojećem položaju se koristi u rehabilitaciji donjih ekstremiteta. Ovakav oblik terapije pacijentu omogućava pomoć pri uspravljanju, pomoć pri aktivnoj kontroli koljena, povećava mišićnu snagu donjih ekstremiteta, te poboljšava njihovu koordinaciju kao i mišićnu stabilnost.
Terapija se provodi putem zabavnih igara kojima pacijent upravlja izvođenjem aktivnog pokreta ili opterećenja/pritiska na samu ploču. Prije početka svake igre terapeut pacijentu zada točno određeni pokret ili pritisak koji on potom mora savladati kroz vrijeme trajanja same igre. Pacijent je cijelo vrijeme u kontaktu sa senzornom pločom.
Tymo senzorna ploča nam omogućava provođenje individualnog plana terapije uz kontinuirano mjerenje i dokumentiranje terapije. Svakodnevno nam daje izvještaj o rezultatima terapije i stanju oporavka svakog pojedinog pacijenta.
Terapija na Tymo uređaju se u našoj ustanovi provodi unutar 55 minuta.
Obratite nam se s povjerenjem.
POŠALJITE UPITOporavak
Terapija uz pomoć Tymo senzorne ploče daje pozitivne rezultate kod povećanja stabilnosti i kontrole trupa kao i aktivnosti samog trupa i zdjelice, povećanja opsega pokreta u zglobovima, povećanja mišićne snage cijelog tijela, pravilne/simetrične raspodjele snage i težine, te povećanja kontrole ravnoteže i koordinacije.
Nakon svake odrađene terapije na Tymo uređaju, pacijent dobije par povezanih vježbi za odraditi kod kuće, ovisno o tome što je taj dan radio u terapiji. Na taj način, povećanim brojem ponavljanja iste radnje povećavamo i mogućnost za boljim oporavkom.
Kandidati
Kandidati su za rehabilitaciju Tymo senzornom pločom pacijenti svih dobi (uključujući i djecu) koji zbog bolesti, ozljede ili nakon ortopedskog zahvata imaju nepravilnu posturalnu kontrolu, poremećaj koordinacije i ravnoteže, asimetriju tijela, disfunkcionalnu kontrolu pokreta i poteškoće prijenosa težine.
Terapija pomoću Tyma preporučuje se:
- ortopedskim pacijentima koji su imali kirurški zahvat na zglobovima nogu, ugradnju kuka ili koljena ili onima kod kojih je izvršena amputacija donjih ekstremiteta
- neurološkim pacijentima koji su preboljeli moždani udar, traumatsku ozljedu mozga, tumor na mozgu, ozljedu leđne moždine ili oboljeli od Parkinsonove bolesti, multiple skleroze, cerebralne paralize
- pacijentima kod kojih je hernija diska vratne kralježnice rezultirala paralizom
- osobama s bolešću koja uzrokuje progresivno slabljenje mišića (bolest motoričkih neurona, mišićna distrofija)
Apsolutne kontraindikacije, odnosno stanja u kojima se ne provodi terapija Tymom, jesu: akutna bol, kontrakture u zglobovima, jaki spazam, psihički poremećaji ponašanja, ataksija visokog stupnja (nepravilni i neusklađeni pokreti udova), teški oblik osteoporoze, nestabilni prijelomi.
Relativne kontraindikacije, kada se može provesti terapija ali uz mjere opreza ili nakon što dođe do određenog poboljšanja simptoma, jesu: apraksija (potpuna ili djelomična nemogućnost izvođenja naučenih motoričkih radnji), artritis zglobova, kognitivna oštećenja, prijelomi gornjih ekstremiteta s formiranjem kalusa, epilepsija, srčani stimulatori (udaljenost od uređaja <15 cm), infekcije, osteoporoza, problemi s tlakom (vrtoglavice), bol, senzorni poremećaji, kožni problemi (ranice), otok.
Priprema
Svaki pacijent prije ulaska u tretman rehabilitacije mora proći procjenu trenutnog stanja od strane liječnika i/ili terapeuta kako bi se prema medicinskoj dokumentaciji i postojećem zdravstvenom stanju utvrdilo da je terapija na Tymo uređaju optimalna za daljnji tijek rehabilitacije i da će ista dati pozitivne rezultate tijekom liječenja.
Terapeut procjenjuje koliko dugo će trajati terapija na Tymo uređaju. Pri tome se u obzir uzima kognitivna sposobnost pacijenta, te opće zdravstveno stanje. Terapeut je stalno prisutan uz pacijenta za vrijeme provođenja terapije.
Ukoliko je pacijentu preporučena terapija na Tymo uređaju, on će istu biti u mogućnosti i testirati kako bi vidio, ali i osjetio o kakvom se točno obliku terapije radi.
Cijena terapije
Cijenu robotske neurorehabilitacije u našoj Poliklinici možete provjeriti u aktualnom cjeniku.
Ova usluga pruža se na lokaciji:
- DIJAGNOSTIČKI CENTAR - MAGNETSKA REZONANCA BEZ ČEKANJASinteza - Vrbanićeva
Česta pitanja
Tko su kandidati za terapiju pomoću Tymo senzorne ploče?
Kandidati su za rehabilitaciju Tymo senzornom pločom pacijenti koji zbog bolesti, ozljede ili nakon ortopedskog zahvata imaju nepravilnu posturalnu kontrolu, poremećaj koordinacije i ravnoteže, asimetriju tijela, disfunkcionalnu kontrolu pokreta i poteškoće prijenosa težine.
Terapija pomoću Tyma preporučuje se:
- ortopedskim pacijentima koji su imali kirurški zahvat na zglobovima nogu, ugradnju kuka ili koljena ili onima s amputiranim donjim ekstremitetima
- neurološkim pacijentima koji su preboljeli moždani udar, traumatsku ozljedu mozga, tumor na mozgu, ozljedu leđne moždine ili oboljeli od Parkinsonove bolesti, multiple skleroze, cerebralne paralize
- pacijentima kod kojih je hernija diska vratne kralježnice rezultirala paralizom
- osobama s bolešću koja uzrokuje progresivno slabljenje mišića (bolest motoričkih neurona, mišićna distrofija).
Tymo uređaj namijenjen je osobama svih dobi, uključujući i djecu.
Koliko dugo traje jedan tretman na Tymo uređaju?
Jedan tretman traje do 55 minuta.
Je li terapija na Tymo ploči bolna ili neugodna?
Terapija nije bolna ni neugodna.
Koje rezultate mogu očekivati nakon terapije na Tymo uređaju?
Tymo uređajem moguće je postići, s obzirom na ciljane rezultate i osnovnu dijagnozu, povećanje stabilnosti i kontrole trupa, bolju aktivnost trupa i zdjelice, povećanje opsega pokreta u zglobovima, povećanje mišićne snage cijelog tijela, pravilniju/simetričnu raspodjelu snage i težine te poboljšanje ravnoteže i koordinacije.
Hoću li dobiti upute za vježbanje kod kuće nakon terapije na Tymo ploči?
Tako je, nakon svake odrađene terapije na Tymo uređaju pacijent dobije nekoliko povezanih vježbi za odraditi kod kuće, ovisno o tome što je taj dan radio u terapiji. Više ponavljanja iste radnje povećava i mogućnost za boljim oporavkom.
Koliko često je potrebno provoditi terapiju da bi se vidjeli rezultati?
Za što brži oporavak ili smanjenje postojećih tegoba preporučuje se svakodnevno provođenje terapije. Točnu dinamiku procijenit će terapeut s obzirom na dijagnozu, sposobnosti i opće zdravstveno stanje pacijenta.