Neurofeedback
Što je neurofeedback?
Neurofeedback je neinvazivna i bezbolna terapijska metoda koja se na temelju mjerenja moždanih valova i davanja povratne informacije pacijentu koristi za normalizaciju moždane aktivnosti. Slično biofeedbacku, u kojemu se daje informacija osobi o parametrima njezine fiziološke aktivnosti (brzina otkucaja srca, krvni tlak, temperatura), u neurofeedbacku se osobu obavještava o njezinoj moždanoj aktivnosti. Ona se mjeri pomoću EEG-a odnosno elektroencefalografije – neurofiziološke metode koja bilježi moždane električne valove pomoću elektroda postavljenih na tjemenu.
Kako djeluje neurofeedback terapija?
Ova metoda temelji se na otkrivanju nepravilnih obrazaca moždane aktivnosti kako bi se oni mogli ispraviti te na kraju uspostavio optimalan rad mozga. Prilikom određene aktivnosti mozak odašilje električne valove, koji se mjere EEG-om i bilježe na grafikonu. Računalni program prema tome odabire odgovarajuću povratnu informaciju koja može doći u vizualnom (videoigra, videozapis) ili auditornom (glazba, zvuk) obliku. Pritom se mozak „trenira” tako što se njegova optimalna aktivnost „nagrađuje” (primjerice, uspjehom u igranju videoigre) i traži se trenutak kada se klijent osjeća potpuno opušteno i optimalno mentalno budno. Terapeut može na temelju dobivenih podataka o doživljaju prilagoditi parametre treninga.
Bilježenje odgovora na povratnu informaciju EEG-om pomaže pacijentu osvijestiti njihovu moždanu reakciju na različite upute, odnosno identificirati vlastite obrasce mišljenja. U tome procesu pacijent može naučiti upravljati moždanim funkcijama te ublažiti simptome neuroloških i psihičkih poremećaja, poboljšati kognitivne sposobnosti i uspostaviti bolju emocionalnu ravnotežu.
Tko su kandidati za neurofeedback?
Ova metoda pokazala se uspješnom dopunskom terapijom u slučajevima abnormalne moždane aktivnosti. Do sada su pozitivni učinci kliničke primjene neurofeedbacka zabilježeni u tretiranju:
- poremećaja pažnje/hiperaktivnog poremećaja (ADHD)
- poremećaja iz autističnog spektra
- posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP)
- depresivnih i anksioznih poremećaja
- epilepsije
- nesanice
- ovisnosti
- shizofrenije
- poteškoća u učenju
- jezičnih poremećaja (disleksija i diskalkulija)
- glavobolje i migrene
- traumatske ozljede mozga
- loše koncentracije
- emocionalne disregulacije
- moždanog udara
- enureze (mokrenje tijekom sna)
- poremećaja u prehrani
- kroničnih bolova
- bruksizma (škripanje zubima)
Osim osoba s postojećim disfunkcijama, kandidati su za neurofeedback umjetnici (glazbenici, plesači), sportaši, kirurzi te svi oni koji žele poboljšati svoje kognitivne i psihomotorne sposobnosti te emocionalnu ravnotežu radi bolje profesionalne izvedbe.
Kako se provodi neurofeedback terapija?
Terapija se provodi u četiri koraka:
- Individualne konzultacije
U prvom koraku naglasak je na detaljnome informiranju klijenta o metodi: upoznajemo ga s njenim načelima, ograničenjima te širim kontekstom. Cilj je razriješiti sve nedoumice prije početka terapije.
- Inicijalna procjena
U drugom koraku naglasak je na utvrđivanju ciljanih rezultata koje klijent želi postići. Radi bolje procjene područja na kojima je potrebno raditi, primjenjujemo klinički intervju, check liste i psihologijske testove, kao što je standardizirani test pažnje.
Pomoću rezultata možemo procijeniti koliko će terapija biti uspješna u određenom kontekstu te na temelju toga definiramo očekivanja i željene ishode. Uzevši u obzir sve dobivene informacije, terapuet izrađuje individualan plan tretmana. U inicijalnu procjenu uključen je i prvi trening.
- Ciklus treninga
Jedan ciklus sastoji se od 20-ak treninga. Pojedinačni trening traje oko 30 minuta. Optimalna je dinamika treninga 2 do 3 puta tjedno, a u pojedinim slučajevima preporučuje se raditi svaki dan. Minimalna je učestalost dolazaka jednom tjedno.
- Završna procjena
Nakon 20 učinjenih tretmana procjenjujemo dosadašnju učinkovitost terapije i potrebu za nastavkom. Završna procjena obično uključuje i ponovni test (retest) primijenjenih testova. Jednom kada su postignuti zadani ciljevi preporuča se dolazak na još 5 – 10 tretmana kako bi se spriječio povratak neželjenih simptoma.
Priprema za neurofeedback tretman
U sklopu pripreme za terapiju imajte na umu sljedeće:
- dolazak je na zakazani termin najmanje 5 min prije početka istog
- provođenje terapije u „krivo vrijeme“ može rezultirati neuspjehom
- terapija se provodi individualno
- ako na dogovoreni termin ne dođete niti ga unaprijed otkažete, zadržavamo pravo naplate istog u 100%-tnom iznosu kao da je održan sljedeći termin
Konzultacije s neurofeedback terapeutom provode se zasebno na samom početku te nakon završetka terapije.
Osim neurofeedbacka u Poliklinika Sinteza radimo i Alpfa Theta trening koji se odnosi na dubinsko stanje pacijenta.
Oporavak od neurofeedback tretmana
Nakon pojedinog treninga moguće je osjetiti blagi mentalni umor.
Cijena neurofeedback terapije
Cijenu dijagnostike, pojedinačnog tretmana te paketa tretmana možete provjeriti u našem cjeniku.