Spirometrija

Što je spirometrija?
Spirometrija (ili mjerenje plućne funkcije) jednostavna je i bezbolna dijagnostička metoda za procjenu rada pluća. Izvodi se pomoću uređaja spirometra koji mjeri volumen i brzinu zraka tijekom udisaja i izdisaja, a dobivene vrijednosti prikazuju se grafičkim prikazom, ali i brojčanim vrijednostima u obliku postotka očekivane plućne funkcije.
Ovaj test za ispitivanje plućne funkcije koristi se kada postoje simptomi koji ukazuju na funkcijsku bolest dišnog sustava i neizostavan je u dijagnostici i praćenju niza plućnih bolesti.
Kome je potrebna spirometrija?
Spirometrija je ključna pretraga u dijagnostici i praćenju plućnih bolesti:
- opstruktivnih (astma, kronična opstruktivna plućna bolest – KOPB, cistična fibroza, bronhiektazije, bronhiolitis)
- restriktivnih (npr. bolesti plućnog intersticija, sarkoidoza, neuromuskularne bolesti, abnormalnosti stijenke prsnoga koša)
- abnormalnosti krvnih žila (plućna embolija, plućna hipertenzija)
Test se može preporučiti kada se jave simptomi koji upućuju na plućnu bolest, kao što su dugotrajni kašalj, poteškoće s disanjem (kratkoća daha, zaduha) ili zviždanje u prsima, kako bi se ispitala funkcija dišnoga sustava te utvrdila etiologija simptoma.
Ostale su indikacije za izvođenje spirometrije:
- procjena učinkovitosti terapije (npr. terapija bronhodilatatorima)
- procjena plućne funkcije u sklopu preoperativne obrade
- sistematski pregled za posao
- procjena oštećenja nastalih uslijed traumatskih događaja, poput prometnih nesreća i ozljeda na radu
- procjena plućne funkcije u osoba s povišenim rizikom od razvoja plućne bolesti (npr. pušači)
- procjena plućne funkcije u osoba s visokorizičnim poslovima (profesionalni ronioci, građevinski radnici, rudari itd.); profesionalna astma
Kako izgleda spirometrija?
Test je jednostavan i neinvazivan, a izvodi se u sjedećem položaju pomoću uređaja spirometra koji se sastoji od usnika i cijevi spojene na uređaj za snimanje. Za mjerenje je potrebno disati samo na usta, stoga se na nos postavlja štipaljka, a usnik je potrebno stisnuti usnama.
Tijekom mjerenja pacijent dobiva upute o tome kako i kada udahnuti ili izdahnuti kroz cijev: prvo je potrebno duboko udahnuti, a zatim u što kraćem vremenu, snažno izdahnuti tijekom barem 6 sekundi (ekspiratorni protok). Kada pacijent izdahne do kraja, slijedi novi snažni udah (inspiratorni protok).
Postupak se ponavlja najmanje tri puta radi osiguranja točnosti podataka. Zabilježene rezultate analizira liječnik pulmolog, odnosno plućne volumene i brzine protoka zraka uspoređuje s normalnim vrijednostima, a s obzirom na dob, visinu i spol. Nakon pretrage pacijent dobije nalaz i daljnje upute.
Priprema za spirometriju
U sklopu pripreme valjalo bi prije pretrage:
- ne jesti dva sata
- izbjegavati intenzivnu fizičku aktivnost i ne pušiti nekoliko sati (obvezno najmanje 30 minuta)
Pretragu ne bi smjeli izvoditi:
- bolesnici koji su nedavno prošli veći kirurški zahvat
- trudnice u visokom stupnju trudnoće
- pacijenti s temperaturom, koji iskašljavaju krv ili sa sumnjom na zarazne bolesti koje se prenose kapljičnim putem
Preporučuje se odjenuti udobnu odjeću koja ne steže i 10 – 15 minuta prije mjerenja mirno sjediti i disati.
Za pretragu ponijeti relevantnu medicinsku dokumentaciju, a pacijenti koji uzimaju lijekove za poboljšanje disanja trebaju se savjetovati s liječnikom o prestanku terapije prije pretrage.
Cijena spirometrije
Cijenu pretrage možete provjeriti u aktualnom cjeniku Poliklinike Sinteza te nas kontaktirati telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila info@sinteza.hr za više informacija. Za direktne rezervacije kliknite na link.
Boli li spirometrija?
Test je potpuno neinvazivan i bezbolan. No, ponekada je pacijentima s respiratornim tegobama zahtjevan za izvesti, posebno njegovo ponavljanje. Zato je tu osoblje koje će vam pomoći da budete uspješniji pri svakom izvođenju.
Moguće su rijetke nuspojave koje uključuju bol u prsištu, umor, kašalj, ošamućenost, omaglicu. Takve su reakcije prolazne i privremeno uzrokovane povećanom frekvencijom i dubinom disanja.
Što pokazuje spirometrija?
Cilj je spirometrije ispitati plućnu funkciju – volumene koje udišemo i izdišemo u jedinici vremena. Promjene poput opstrukcije ili restrikcija dišnih puteva, kao i kombinacija poremećaja, mogu rezultirati promjenama ovih vrijednosti.
Spirometrija će pokazati tip uzroka, odnosno postoji li neka smetnja u dišnim putevima (suženje, začepljenje), koliko zraka mogu zadržati pluća te posredno nam dati odgovor o snazi ili slabosti dišnih mišića.
Navedeno se testira tako što se mjere brzine protoka zraka i plućni volumeni, a njihove vrijednosti iskazuju se kao apsolutne vrijednosti protoka i volumena te postotne vrijednosti od referentnih (očekivanih za široku zdravu populaciju). Ključni su parametri:
- volumen izdahnutog zraka (forsirani vitalni kapacitet – FVC)
- volumen zraka izdahnutog u prvoj sekundi (forsirani ekspiratorni volumen u 1. sekundi – FEV1)
- TI (Tiffenauov indeks) – omjer volumena zraka izdahnutog u prvoj sekundi i volumena izdahnutog zraka
Na temelju rezultata mjerenja može se pokazati vrsta i težina plućne bolesti te kakav je odgovor na terapiju lijekovima.
Koliko traje spirometrija?
Izvođenje pretrage traje 15 – 20 minuta.
Tko izvodi spirometriju?
Pretragu izvodi medicinski tehničar/sestra, a dobivene vrijednosti očitava liječnik pulmolog.