Poliklinika Sinteza

Biostimulatori

biostimulatori

 

Što su biostimulatori?

Biostimulatori su injektibilni preparati kojima je cilj biostimulacija – poticanje prirodnih mehanizama u koži na proizvodnju kolagena. Krajnji su ciljevi njihove upotrebe:

  • prirodno pomlađivanje i anti-age učinak na koži – korekcija već nastalih znakova starenja, kao i prevencija odnosno odgoda pojave novih
  • cjelokupno poboljšanje zdravlja i kvalitete kože

Navedeno je moguće zahvaljujući stimulativnom utjecaju biostimulatora na kolagen, elastin i fibronektin i hijaluronsku kiselinu, strukturne elemente izvanstaničnog matriksa kože. Njihovom pojačanom proizvodnjom podupire se obnova matriksa i ujedno usporava njegova degradacija koja se očituje u naboranoj, opuštenoj i neelastičnoj koži s povećanjem kronološke dobi.

Sastav biostimulatora uključuje prirodne tvari dobivene u laboratoriju, a razlikuju se prema vrsti supstance koju sadrže. Najčešće je to neumrežena hijaluronska kiselina, visoke i niske molekularne težine, koja dolazi uz razne druge aktivne supstance.

 

U Sintezi primjenjujemo biostimulatore na bazi:

  • polinukleotida (Mastelli biostimulatori) Plinest & Newest

Polinukleotidi su filtrirane i ultra pročišćene prirodne frakcije molekule DNA s visokom sposobnošću stimulacije fibroblasta i kolagena. Mastelli biostimulatori izvedeni su iz DNA ribe pastrve kontroliranog uzgoja tehnologijom PN HPT™ (High Purification Technology)

  • aminokiselina (Sunekos biostimulator)

Aminokiseline, kao građevni blokovi proteinskih sastavnica izvanstaničnog matriksa, omogućuju dugoročni stimulativni učinak na sintezu kolagena, elastina i fibronektina za obnovu i pomlađivanje kože.

Tu su također i renomirani Radiesse biostimulator Merz Aestheticsa te HArmonyCa biostimulator Allergan Aestheticsa koji oboje koriste snagu kalcijevog hidroksiapatita koji djeluje na obnavljanje kože, vraćajući joj mladolik izgled.

Sastojci biostimulatora potpuno su sigurni, biokompatibilni i biorazgradivi, što znači da se s vremenom sami izluče iz tijela. Nakon toga je njihova ponovna primjena proizvoljna, odnosno nema pogoršanja izgleda ako se ne nastavi s njihovom upotrebom.

 

Kako djeluju biostimulatori?

Formulacije biostimulatora osmišljene su tako da aktiviraju fibroblaste i proizvodnju proteinskih sastavnica izvanstaničnog matriksa kože: kolagena, elastina, fibronektina te hijaluronske kiseline. Biostimulacija započinje nakon što se preparat injektiranjem unese u dermis – srednji sloj kože – a nastavlja se odvijati u sljedećim mjesecima tijekom kojih se na koži može zamijetiti niz pozitivnih učinaka:

  • čvršća, elastičnija i voluminoznija koža
  • smanjena vidljivost bora i sitnih linija
  • smanjenje ožiljaka i pora
  • korekcija tamnih podočnjaka
  • ujednačen i blistav ten

Osim što stimuliraju kolagen, biostimulatori imaju funkciju i duboke obnove koja je ključna za sjaj, mekoću i gipkost kože te očuvanje njezine zaštitne barijere.

Mastelli biostimulator na bazi polinukleotida (PDRN) zahvaljujući svom regenerativnom i revitalizirajućem učinku na kožu koristi se i u borbi protiv opadanja kose, za liječenje alopecije i sprječavanje lomljenja kose. Biostimulacija vlasišta rezultira normalizacijom fizioloških procesa koji utječu na rast i stanje kose.

 

Kako se biostimulatori kolagena razlikuju od klasičnih dermalnih filera?

Između ovih injektibilnih preparata postoji nekoliko važnih razlika.

Prva se tiče namjene: primjena dermalnih filera usmjerena je na revoluminizaciju i oblikovanje te obnovu strukturalnih promjene koje se procesom starenja događaju na licu i vratu. S druge strane svrha biostimulatora je pomađivanje kože i potkožnog masnog tkiva uz preventivno djelovanje na starenje stimulacijom kolagena i aktivacijom prirodnih procesa obnove kože.

Druga razlika: ukupni rezultat nekih biostimulatora vidi se za nekoliko mjeseci, a učinak dermalnih filera se vidi odmah

 

Tko su kandidati za terapiju biostimulatorima?

Biostimulatori kolagena, kao injektibilni preparati prirodnog porijekla, namijenjeni su muškarcima i ženama svih dobnih skupina. Njihovo djelovanje na kožu donijet će niz pozitivnih promjena mladenačkoj koži kojoj je potrebna dubinska hidracija, osvježenje izgleda, ujednačenje tena, kao i zreloj koži koja doživljava prve znakove starenja.

Stimulacija kolagena potaknut će prirodne procese (samo)obnove u koži čija su fiziološka ravnoteža i izgled narušeni genetskim, ali i vanjskim čimbenicima, stoga se biostimulatori za lice osobito preporučuju za sljedeće stanja kože:

  • tanku kožu
  • ožiljke od akni
  • za kožu oštećenu sunčevim svjetlom
  • opuštenu kožu
  • sitne linije i bore
  • naglašene pore
  • tamne podočnjake

 

Kako izgleda tretman biostimulatorima?

Prije postupka naše će vam osoblje potpuno očistiti kožu i pripremiti je za tretman. Aplikacija preparata izvodi se pomoću tanke mezoterapijske igle injektiranjem u dermis (srednji sloj kože). Ubod je gotovo bezbolan i cjelokupan proces traje 15-ak minuta.

Mjesta tretiranja mogu biti raznolika, ovisno o indikacijama: cijelo lice (uključujući čelo i područje oko očiju), vrat, dekolte, nadlanice.

 

Koliko je tretmana potrebno za rezultate?

Za cjelovit i kumulativan učinak obično je potrebno do 4 aplikacije u razmacima od tjedan dana do tri tjedna (ovisno o dobi i indikacijama).

Prvi rezultati vidljivi su već nakon prvog dolaska, a stanje kože nastavlja se poboljšavati sljedećih tjedana i mjeseci kako se odvija biostimulacija u koži.

Nakon završenoga prvog ciklusa terapije za održavanje rezultata preporuča se ponavljanje aplikacije dva puta godišnje.

 

Priprema za tretman

Za tretmane biostimulatorima nije potrebna posebna priprema.

 

Oporavak od tretmana

Oporavak od tretmana odvija se unutar 24 sata.

 

Cijena terapije biostimulatorima

Cijenu pojedinačnih tretmana možete provjeriti u aktualnom cjeniku.

Ova usluga pruža se na lokaciji:

Naš tim

Jolanda Kanižaj Rajković, dr. med.

Specijalist dermatovenerologije

Saznaj više o jolanda-kanizaj-rajkovic

Pošaljite nam upit

    Dodajte fotografiju, dokument ili nalaz liječnika

    Naručite se