Poliklinika Sinteza

Adenotomija – operacija trećeg krajnika

prikaz dijeteta prije zahvata adenotomije

Adenoid ili takozvani treći krajnik (mandula), limfno je tkivo koje je smješteno straga u nosu, tj. raste sa stražnjeg zida nosnog ždrijela, iza nosnih hodnika i nosne šupljine.

Uloga trećeg krajnika je zaštita od infekcija kroz poticanje imunološkog odgovora. Ukoliko previše narastu, mogu smanjiti ili potpuno onemogućiti protok zraka kroz nos, uzrokovati infekcije nosa, grla, sinusa i uha te dovesti do mnogih komplikacija.

Uzroci povećanja trećeg krajnika nisu poznati. Postoje dokazi o povezanosti s prehranom, hormonalnim promjenama, kao i s nasljednim faktorom. Uglavnom se povećan treći krajnik povezuje s dječjom dobi, a kod odraslih to limfatičko tkivo vrlo rijetko uzorkuje probleme, jer spontano atrofira.

Obratite nam se s povjerenjem

POŠALJITE UPIT

Kandidati

Akutne upale adenoida vrlo su česte kod mlađe djece, od 2. do 7. godine života. Najčešće prolaze brzo i bez komplikacija, međutim kod određenih bolesnika mogu nastati i ozbiljnije komplikacije, pogotovo nakon gnojnih bakterijskih upala.

Manja su djeca, zbog nezrelosti obrambenog sustava posebno sklona čestim infekcijama, što dovodi do fiziološkog povećanja adenoida. Zbog malih dimenzija nosnog ždrijela u male djece to uvećanje uzrokuje smetnje disanja na nos, stalno začepljen nos, iscjedak iz nosa, hrkanje, disanje otvorenim ustima, smetnje sna i kašalj. Može doći do zaostajanja u tjelesnom razvoju djeteta, uz tipičan izraz lica: otvorena usta, pospan izgled, sekrecija iz nosa i/ili bljedoća kože lica.

Povećani krajnici, adenoidi, dovode do poremećaja funkcije Eustahijeve tube, koja spaja nos i srednje uho, i do smanjenja tlaka zraka u srednjem uhu i izljeva tekućine u njemu. To stvara pogodno tlo za razvoj bakterija i uzrokuje upalu uha (gnojnu upalu ili pak tzv. serozni otitis), pa dijete slabije čuje. Osim oštećenja sluha kod djece, uvećanje adenoida pogoduje razvoju bakterija u nosnoj šupljini, a time i učestalim upalama nosa i bronha.

Liječenje akutne upale nosnog ždrijela i adenoida provodi se prvenstveno toaletom nosa, kapima i pumpicama za čišćenje nosa, inhalacijama, protuupalnim lijekovima (paracetamol, ekstrakti pelargonije), topičkim steroidnim sprejevima, a antibiotici se primjenjuju kod sumnje na bakterijsku infekciju. Vrlo je korisno dijete što prije naučiti da dobro ispuhuje nos.

Ukoliko usprkos navedene terapije i dalje dolazi do čestih epizoda upale ili roditelji primjećuju da dijete slabije čuje, otorinolaringološkim pregledom potrebno je utvrditi da li je povećan treći krajnik i da li je potrebna operacija – adenotomija. To je iznimno važno da bi se spriječio nastanak komplikacija u uhu s oštećenjem sluha i razvoja govora.

Priprema

Pregled se vrši kroz nos tankim i mekanim fiberendoskopom, što djeca podnose bez većih problema. Kada postoji sumnja na oslabljen sluh potrebno je učiniti mjerenje tlaka u srednjem uhu (timpanometrija) i kod starije djece snimanje sluha (audiometrija).

Ove će pretrage pokazati u kolikoj je mjeri oštećen sluh i u konačnici definitivno pomoći u odluci o adenotomiji i eventualnom postavljanju ventilacijskih cjevčica u bubnjić.

Nakon što je otorinolaringolog postavio indikaciju za zahvat dijete upućujemo njegovom pedijatru koji će napraviti kompletnu krvnu sliku, test zgrušavanja krvi i potvrditi da dijete može u opću anesteziju.

Tijek zahvata

Operacija trećeg krajnika ili adenotomija rutinski je zahvat koji se vrši u kratkoj općoj anesteziji, a izvodi se kroz usta djeteta. Najčešće je dovoljan jedan zahvat, međutim, ponekad adenoidi ponovno narastu pa se operacija nakon nekoliko godina mora ponoviti.

Izuzetno rijetko se izvodi kod djece mlađe od 2 godine, a najčešće između treće i sedme godine. Budući da se povećani adenoidi kasnije smanjuju kod odraslih je operacija rijetko potrebna. Oprez je potreban kod djece s bolestima zgrušavanja krvi (hemofilija, nedostatak nekih faktora zgrušavanja), rascjepom nepca i mišićnom distrofijom.

Paracenteza i drenaža srednjeg uha

Ako je potrebno liječnik u sklopu adenotomije može napraviti i paracentezu (otvor na bubnjiću) ili pak postaviti ventilacijske cjevčice.

Budući da kod uvećanih adenoida često nalazimo i upale uha te oslabljen sluh, iza bubnjića dolazi do sakupljanja tekućine, odnosno sekreta te se omogućuje izjednačavanje tlaka i time poboljšava sluh. Cjevčice obično stoje do 6 mjeseci u uhu, pa se onda vade ili spontano ispadnu.

Oporavak

Nakon buđenja iz anestezije dijete je 3-4 sata pod liječničkom kontrolom, te ukoliko nema zamjetnog krvarenja, može već isti dan ići na kućnu njegu. Djeca se veoma brzo oporavljaju od zahvata. Obično osjećaju kratkotrajnu umjerenu bol i nelagodu. Izbivanje iz vrtića ili škole je od 2 do 3 dana. Poslije operacije dijete može privremeno razviti tzv. nazalan govor („kroz nos“), što spontano prolazi nakon 2 do 3 tjedna.

Mjere opreza

Od komplikacija, koje su općenito vrlo rijetke, najčešće je krvarenje, koje spontano prestaje, a rijetko je potreban povrat u operacijsku dvoranu i njegovo zaustavljanje. Ventilacijske cjevčice ostaju u bubnjiću nekoliko mjeseci do smirenja upale i normalizacije tlakova u srednjem uhu. Vade se u kratkotrajnoj anesteziji ili spontano ispadnu iz uha.

Zašto operacija krajnika u Sintezi?

Razlozi za operaciju krajnika u Sintezi su višestruki. U prvom redu iskustvo i znanje profesora Gjurića i njegovog tima u postavljanju ispravne indikacije za operaciju. Mišljenja liječnika tijekom godina su se mijenjala, od perioda kada se operacija krajnika izvodila prečesto do perioda nepotrebnog suzdržavanja od operacije.

Ispravna indikacija za operaciju uzima u obzir sve moguće elemente i korist za dijete. Vremenski period od postavljanja indikacije do termina same operacije vrlo je kratak i maksimalno izlazimo u susret obiteljskim potrebama. Osim toga, individualan pristup djetetu i obitelji, kao i mogućnost da roditelj cijelo vrijeme boravi uz svoje dijete na najmanju moguću mjeru smanjuju nelagodu kod djeteta i roditelja, uzrokovanu boravkom u medicinskoj ustanovi.

Posebnu pažnju ulažemo u to da su bolovi kod djeteta, koji su neminovni, smanjeni na najmanju moguću mjeru. Prilikom same operacije koristimo suvremenu tehnologiju, od lasera, R – Frekvencije i endoskopije, do najsuvremenije anestezije koja omogućava brz i nekompliciran oporavak. Posvećenost cijelog tima sestara i liječnika garancija su zadovoljstva naših pacijenata.

Ukoliko Vaše dijete treba operaciju krajnika – tonzilektomiju provjerite više informacija klikom na link. 

Cijena zahvata adenotomije

Više o cijeni pregleda možete provjeriti u aktualnom cjeniku Poliklinike Sinteza te nas kontaktirati telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila info@sinteza.hr za više informacija. Za direktne rezervacije termina kliknite na link.

FAQ

1. Kakva treba biti prehrana nakon adenotomije?

Savjetuje se nekoliko dana davati djetetu mekšu hranu, te svakako izbjegavati previše slanu i kiselu hranu, jer može pojačati osjet neugode i boli. Normalna prehrana se može vratiti nakon 7 dana.

2. Pojava krvarenja nakon adenotomije – što je uobičajeno, a što ne?

U prvih 24 sata se mogu pojaviti tragovi krvi te često nakon nekoliko dana, kada se skinu uobičajene naslage koje nastaju kod cijeljenja rane. Ukoliko je krvarenje obilnije potrebno je javiti se liječniku.

3. Koje su moguće komplikacije?

Prolazne komplikacije koje se također mogu javiti su povišena tjelesna temperatura, neugodan zadah iz usta, prolazne teškoće izgovora (nazalni prizvuk).

4. Smije li se učiniti adenotomija i prije poreporučene 3. godine života?

Ukoliko su tegobe izražene i predstavljaju rizik za zdravlje i razvoj djeteta ponekad se zahvat može učiniti i ranije.

Dokumenti za klijente:

Ova usluga pruža se na lokaciji:

Naš tim

Prof. dr. sc. Mislav Gjurić, dr. med.

Specijalist otorinolaringologije, subspec. plastične kirurgije glave i vrata

Saznaj više o mislav-gjuric

Juraj Lukinović, dr. med.

Specijalist otorinolaringologije, subspec. plastične kirurgije glave i vrata

Saznaj više o juraj-lukinovic

Pošaljite nam upit

    Dodajte fotografiju, dokument ili nalaz liječnika

    Naručite se