Poliklinika Sinteza

Laserske operacije vena EVLT

 

Što je laserska operacija vena?

Laserska operacija vena minimalno je invazivan zahvat u kojem se koristi laserska energija za tretiranje varikoznih (proširenih) vena.

Varikozne vene proširene su površinske vene, najčešće na nogama. Vijugave su i veće od 3 mm u promjeru, zbog čega mogu uzrokovati estetski problem, ali i simptome kao što je bol, nelagoda, oticanje, svrbež i osjećaj težine u nogama.

Endovenozna laserska terapija (EVLT) rješava problem proširenih vena pomoću lasera koji toplinskom energijom zatvara venu, u njoj prekida protok krvi te ga preusmjerava u druge, zdrave vene.

Glavne su prednosti metode:

  • nikakva ili minimalna bolnost
  • niska stopa komplikacija
  • brz povratak aktivnostima
  • dugoročno uklanjanje tegoba
  • odličan estetski rezultat

 

Kome je potrebna laserska operacija vena?

Liječnik može indicirati zahvat u slučaju proširenih vena koje:

  • stvaraju tegobe – crvenilo, bol i otečenost nogu
  • uzrokuju nezadovoljstvo estetskim izgledom
  • ne odgovaraju na druge metode ublažavanja simptoma (elevacija nogu, kompresija čarapama/pneumatskim uređajima)

Kao minimalno invazivan postupak, EVLT se preporučuje pacijentima koji žele izbjeći kirurško uklanjanje proširenih vena, s višom stopom komplikacija i dužim oporavkom.

Varikozne vene sklone su progresiji, što znači da se stanje s vremenom pogoršava i povećava se rizik od komplikacija, kao što su venski ulkusi, krvni ugrušci i krvarenje. Svrha operacije između ostalog je i prevencija komplikacija.

EVLT se ne može provesti u slučaju manjih, retikularnih kao ni vrlo vijugavih vena kada nije moguće sigurno uvođenje katetera u venu.

 

Kako se izvodi?

Zahvat započinje pripremom područja koje će se tretirati i aplikacijom lokalnog anestetika. Nakon toga radi se mali rez na koži, uvodi se kateter u venu koja se želi tretirati, a kroz njega laserska nit. Za dodatni analgetski učinak daje se tumescentna anestezija, koja se sastoji od lokalnog anestetika razrijeđenog s fiziološkom otopinom.

Postupak se izvodi pod kontrolom ultrazvuka i prati se količina emitirane energije. Prilikom povlačenja laserske niti iz vene, ona se skuplja, stijenke se sljepljuju, a protok krvi kroz venu zaustavlja se i preusmjerava u druge vene. Tretiranjem se vensko tkivo oštećuje i tijelo ga spontano apsorbira unutar određenog vremena, što rezultira trajnim uklanjanjem tegoba.

U većini slučajeva, nakon što se glavna vena zatvori laserskom energijom, uslijedit će sklerozacija pjenom ili miniflebektomija da bi se riješio problem manjih, varikoznih ogranaka glavne vene.

Naposljetku se na područja koja su tretirana stave kompresivne gaze, a preko njih kompresivne čarape koje se nose otprilike sljedeća 3 tjedna.

Postupak traje 1 – 2 sata, nakon čega se pacijent otpušta iz Poliklinike.

 

Priprema za lasersku operaciju vena

Prije zahvata potrebno je:

  • obavijestiti liječnika o mogućim alergijama i svim lijekovima koje uzimate, a posebno se to odnosi na one koji utječu na zgrušavanje krvi
  • donijeti nalaze prema uputi specijalista
  • na dan zahvata otuširati se i ne nanositi na kožu sredstva poput losiona, parfema i sl.
  • 5 dana prije zahvata ne uzimati lijekove koji utječu na zgrušavanje krvi – uključuje Andol, Aspirin te nesteroidne protuupalne lijekove protiv bolova (Brufen, Voltaren, Ketonal i dr.)

 

Oporavak nakon laserske operacije vena

Nakon zahvata nije potreban ostanak u Poliklinici te pacijent odlazi kući.

Preporučuje se umjerena šetnja. Na putu kući automobilom trebalo bi svakih sat vremena stati i prošetati 10-ak minuta.

Kompresivne čarape potrebno je nositi oko tri tjedna nakon operacije.

Moguća je pojava modrica i otekline prvih dana, pa se savjetuje stavljanje hladnog obloga po 15-ak minuta na tretirano mjesto. Bolovi obično nisu prisutni tijekom oporavka, no u slučaju nelagode može se uzeti analgetik.

Pacijent se odmah može vratiti uobičajenim aktivnostima, no dva tjedna nakon operacije trebalo bi izbjegavati intenzivnu fizičku aktivnost i kontaktne sportove.

 

Rizici laserske operacije vena

Upotreba lasera za tretiranje varikoznih vena smanjuje rizik od komplikacija te omogućuje brz i bezbolan oporavak. Ipak, u rijetkim slučajevima moguća je infekcija na mjestu reza, bolnost tretiranog područja, krvarenje, oštećenje živca, stvaranje ugruška, promjena boje kože i opekline tretiranog područja.

 

Cijena laserske operacije vena

Cijenu zahvata možete provjeriti u našem aktualnom cjeniku.

 

Česta pitanja

Što znači EVLT?

EVLT je kratica koja označava Endovenous laser therapy, odnosno endovenoznu lasersku terapiju. Radi se o postupku u kojem se koristi laser za rješavanje problema varikoznih ili proširenih vena nogu, čime se otklanjaju tegobe, estetski poboljšava izgled te sprječavaju moguće komplikacije.

Trebam li nositi kompresijske čarape nakon EVLT-a?

Kompresivne čarape nose se otprilike tri tjedna nakon operacije.

Je li laserska operacija vena sigurna?

EVLT je sigurna, minimalno invazivna metoda s nižom stopom komplikacija i puno bržim oporavkom u odnosu na klasično kirurško liječenje proširenih vena. Rizici uključuju rijetke komplikacije poput infekcije, krvarenja, stvaranja ugruška, oštećenja živca, promjene boje kože na tretiranom mjestu.

Boli li laserska operacija vena?

Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji i bezbolan je. Tijekom oporavka moguća je blaga nelagoda tretiranog područja.

Koliko košta laserska operacija vena?

Cijenu zahvata možete provjeriti u našem aktualnom cjeniku.

Naš stručnjak dostupan je na sljedećoj lokaciji:

Naš tim

Ana Palatinuš, dr. med.

Specijalist opće kirurgije i subspecijalist vaskularne kirurgije

Saznaj više o ana-palatinus

Pošaljite nam upit

    Dodajte fotografiju, dokument ili nalaz liječnika

    Naručite se