Holter krvnog tlaka
Holter krvnog tlaka mali je prijenosni uređaj koji mjeri arterijski tlak tijekom 24 sata dok ga pacijent nosi tijekom uobičajenih aktivnosti i spavanja. Ovo kontinuirano mjerenje arterijskog tlaka naziva se i riječju KMAT.
Što je krvni tlak?
Arterijski krvni tlak jest tlak u arterijama, krvnim žilama koje vode krv iz srca u ostatak tijela, te je neophodan za protok krvi kroz tijelo. Krvni tlak je vitalni znak (osnovni čimbenik održavanja života). Njegove vrijednosti mogu varirati tijekom dana ali ne bi trebale prelaziti gornje dozvoljene granice vrijednosti tlaka. Povišen krvni tlak (arterijska hipertenzija) stvara pritisak na stijenke srca i krvnih žila te oštećuje i ostale ciljne organe.
Dugotrajno povišeni arterijski tlak može dovesti do ozbiljnih posljedica jer se smatra jednim od najznačajnijih rizičnih faktora za razvoj bolesti, poput srčanog zatajivanja, koronarne arterijske bolesti, bolesti srčanih zalistaka, kronične bolesti bubrega i dr. Zbog toga što povišen krvni tlak obično pokazuje simptome tek kada bude kasno i posljedice već nastanu, često se naziva tihim ubojicom. Pravodobna dijagnostika i pravilno liječenje povišenog krvnim tlakom može spriječiti razvoj po život opasnih komplikacija.
Kako se mjeri krvni tlak?
Krvni tlak može se mjeriti u ambulantnim i kućnim uvjetima pomoću uređaja s manžetom koja se obavije oko nadlaktice ili zapešća. Kada počne mjerenje tlaka, manžeta se napuhuje dok ne zaustavi protok krvi, a zatim se ispuhuje te istovremeno mjeri oscilacije tlaka.
Tlak se iskazuje dvjema brojkama:
- prvoj, koja označava najviši tlak u arterijama, kada srce istiskuje krv (sistolički tlak)
- drugoj, koja označava najniži tlak u arterijama, kada dolazi do relaksacije srca i punjenja srca novom krvlju (dijastolički tlak)
Normalna vrijednost tlaka iznosi 120/80. Povišenim krvnim tlakom smatra se onaj iznad 140/90 mmHg.
Ponekad za dijagnozu nije dovoljno mjerenje tlaka standardnim postupkom, te liječnik može indicirati 24-satno nošenje holtera krvnog tlaka.
Što je holter krvnog tlaka?
Holter za mjerenje tlaka mali je prijenosni uređaj koji mjeri tlak tijekom 24 (48 ili 72) sati u intervalima od svakih 30 minuta tijekom dana i jednom na sat tijekom noći ili svakih 15 minuta tijekom dana i 30 minuta tijekom noći. To znači da ga pacijent cijelo vrijeme tijekom svojih uobičajenih aktivnosti ima uz sebe, a manžetu pričvršćenu oko nadlaktice.
Zašto je holter krvnog tlaka bolji od klasičnog mjerenja tlaka?
Glavna je prednost ove pretrage višestruko točno bilježenje vrijednosti krvnoga tlaka u različitim situacijama u danu, čak i u vrijeme izostanka simptoma. Na ovaj način se preciznije određuje vrijednost tlaka. Navedeno liječniku omogućuje detaljniji uvid u kliničku prezentaciju bolesti, kao i propisivanje adekvatne terapije s obzirom na vrijeme i učestalost oscilacija u krvnom tlaku. Samo jedno mjerenje i dobre vrijednosti tlaka ne moraju značiti da pacijent ima normalne vrijednosti tlaka. Neki ljudi također mogu imati povišene vrijednosti tlaka na mjerenju zbog tako zvanog efekta bijele kute. Efekt bijele kute je pojava gdje pacijenti pokazuju više vrijednosti krvnog tlaka kada ih mjeri zdravstveni djelatnik. Efekt bijele kute uzrokovan je stresom, anksioznošću ili prethodnim negativnim iskustvima. U tom slučaju moguće je samo klasičnim mjerenjem tlaka dijagnosticirati povišen krvni tlak (arterijska hipertenzija) iako ima normalne vrijednosti krvnog tlaka.
Kada je potreban holter krvnog tlaka?
Ovaj način mjerenja krvnoga tlaka koristi se za potvrdu dijagnoze hipertenzije, za dobivanje uvida u doba tijekom 24 sata kada dolazi do najvećih oscilacija u vrijednostima te za procjenu učinkovitosti propisane terapije.
Također se može indicirati kod:
- trudnica koje su razvile visoki krvni tlak u trudnoći
- osoba kojima pada krvni tlak u stojećem položaju (ortostatska hipotenzija)
- sumnja na maskirnu hipertenziju (stanje u kojem su vrijednosti tlaka uredne samo u liječničkoj ordinaciji ali ne i u svakodnevnom životu)
- noćne hipertenzije (povišen krvni tlak noću)
- procjena učinkovitosti propisane terapije za tlak
- sumnja na sindrom bijele kute (kojima se povišeni krvni tlak mjeri samo u ambulantnim uvjetima, a pri kućnom je mjerenju normalan)
Kako radi holter krvnog tlaka?
Mali prijenosni uređaj s manžetom postavljenom oko nadlaktice nosi se 24 sata uz sebe, u džepu ili oko struka. Manžeta se spontano napuhuje i ispuhuje svakih pola sata tijekom dana i jednom na sat tijekom noći ili 15 minuta tijekom dana i 30 minuta tijekom noći, a vrijednosti krvnog tlaka i broj otkucaja srca ostaju zabilježeni u uređaju. Kada započne mjerenje, poželjno je da ostanete mirni nekoliko trenutaka. 24 sata nakon postavljanja uređaja u Poliklinici ponovno dolazite na uklanjanje uređaja te očitanje nalaza.
Upute za nošenje holtera
Za postavljanje i nošenje uređaja preporučujemo odjenuti široku odjeću (rukave) ispod kojih će se moći postaviti manžeta.
Holter za tlak ne smije doći u kontakt s vodom, stoga je zabranjeno kupanje i tuširanje do uklanjanja.
Cijena holtera krvnog tlaka
Cijenu pretrage možete provjeriti u aktualnom cjeniku. Za više informacija kontaktirajte nas telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr
Ova usluga se pruža na lokaciji:
- DIJAGNOSTIČKI CENTAR - MAGNETSKA REZONANCA BEZ ČEKANJASinteza - Vrbanićeva