Ginekološki pregled
Obratite nam se s povjerenjem.
POŠALJITE UPIT
Ginekološki pregled je medicinski pregled koji obavlja ginekolog kako bi se procijenilo stanje reproduktivnih organa i identificirale moguće bolesti ili stanja koja zahtijevaju liječenje.
Prvi ginekološki pregled
Na prvi pregled kod ginekologa tj. na konzultaciju bilo bi dobro otići prije stupanja u prvi spolni odnos ili najkasnije do 21. godine života bez obzira na spolnu aktivnost. Na tom se pregledu upoznaje odabrani liječnik, razgovara se o mogućnostima buduće kontracepcije, zaštiti od spolnih bolesti i dobivaju se sve bitne informacije o reproduktivnom zdravlju i važnosti redovitih ginekoloških pregleda.
Ako se preskoči taj prvi konzultacijski pregled i stupi u odnose, tada definitivno treba obaviti prvi ginekološki pregled, koji uključuje: razgovor, klinički pregled, ultrazvuk te po potrebi uzimanje Papa testa ili briseva vrata maternice.
Nelagoda i strah od ginekološkog pregleda
Svaki ginekološki pregled počinje razgovorom između ginekologa i pacijentice, kako bi se stvorila ugodna atmosfera povjerenja te kako bi se smanjile nelagode. To je i dobar put jer se u takvom ozračju dobivaju sve vrijedne informacije o dosadašnjem općem i ginekološkom zdravlju.
Razgovor obično počinje podatcima iz osobne i obiteljske anamneze te ginekološke anamneze tj. podacima o prvoj menstruaciji, urednosti ciklusa, potencijalnom korištenju nekog oblika kontracepcije, cijepljenju protiv HPV-a, posljednjoj menstruaciji, te nizu ginekoloških smetnji, ukoliko one postoje.
Kod žena se često razvije nepotreban strah ili nelagoda od ginekološkog pregleda zbog vlastitih neugodnih i bolnih iskustava. Važno je naglasiti da redoviti preventivni ginekološki pregledi vrlo često mogu spasiti vaš život, a svakako mogu poboljšati kvalitetu života te je vrlo važno posvetiti pozornost pronalasku odgovarajućeg ginekologa od povjerenja. U Poliklinici Sinteza ginekološki pregled je u potpunosti bezbolan i nema mjesta strahu i neugodnostima.
U slučaju straha, nesmetano možete upozoriti ginekologa iz naše poliklinike, kako bi vam se prilagodili i pristupili s puno razumijevanja.
Priprema prije ginekološkog pregleda
Za ginekološki pregled nije potrebna posebna priprema te se ne trebate brinuti. Ukoliko niste spolno aktivni, na pregled možete doći s punim mokraćnim mjehurom. U protivnom, mjehur je potrebno potpuno isprazniti. Preporuka je da se pregled obavi u prvom dijelu ciklusa – neposredno nakon menstruacije.
Kako izgleda ginekološki pregled?
Nakon početnog razgovora s ginekologom, započinje pregled na ginekološkom stolu. Prvi korak je pregled vanjskog spolovila i uočavanje eventualnih promjena na njemu. Idući korak predstavlja uvođenje spekuluma u rodnicu. Ovaj plastični ili metalni instrument služi za širenje kanala rodnice, kako bi se bolje vidjela stjenka rodnice i vrat maternice. Postupak nije bolan, osim ako postoji upala ili ako je rodnica jako suha – u tom slučaju možete osjećati malu nelagodu.
Dok je postavljen spekulum, obavlja se i Papa test, tj. četkicom se uzima obrisak vrata maternice. Ovaj postupak je bezbolan. Ukoliko postoji sumnja na neku spolno prenosivu bolest, ginekolog će odmah napraviti i dodatne briseve na najčešće uzročnike spolno prenosivih bolesti.
Nakon pregleda slijedi bimanualni palpacijski pregled. Ginekolog u rodnicu umeće kažiprst i srednji prst jedne ruke, a drugom rukom preko trbušne stjenke opipava maternicu i jajnike, kako bi se dobio uvid o položaju, pomičnosti i osjetljivosti maternice i jajnika. Ni ovaj dio pregleda ne uključuje bolnost, no ukoliko osjetite nelagodu, to trebate naglasiti vašem ginekologu.
Finalni dio pregleda uključuje ultrazvučni pregled, bez kojeg je nemoguće zamisliti kompletan ginekološki pregled.
Koliko traje ginekološki pregled i što napraviti nakon pregleda?
Uobičajeno je da kompletan ginekološki pregled traje oko pola sata. Nakon samog pregleda, ginekolog objašnjava pacijentici što je napravljeno te objašnjava nalaz i daje savjete, uz preporuke za daljnju kontrolu.
Zašto je ultrazvučni pregled važan?
Preporučujemo ultrazvučni pregled jer se na taj način slikovno prikazuju maternica i jajnici, pa se mogu otkriti i neka stanja poput cisti na jajnicima ili mioma maternice.
Kako izgleda ginekološki pregled kod trudnica?
Svaka bi trudnica trebala napraviti prvi ginekološki pregled u 6. tjednu trudnoće, ukoliko nema tegoba poput jakih bolova u trbuhu, sukrvice ili pak svježih krvarenja. Na tom pregledu utvrđuje se trudnoća i njezino točno trajanje, uzima se Papa test (ukoliko nije bio učinjen redovito).
Nakon toga, ginekolog će vas uputiti na pretrage krvi. One uključuju kompletnu krvnu sliku, željezo u krvi, hormone štitnjače, šećer u krvi, urin, urinokulturu, pretrage na hepatitis B i C, pretrage na sifilis i toksoplazmozu, a također potrebno je i odrediti krvnu grupu te Rh faktor.
Prvi trudnički ultrazvuk također je dio ovog pregleda, uz savjete o prehrani i vježbanju te preporuke za prenatalne testove koji otkrivaju vjerojatnost za genske poremećaje ploda.
Kako izgleda ginekološki pregled kod žena u menopauzi?
Menopauza je razdoblje, u životu svake žene, koje sa sobom nosi brojne promjene. Starija životna dob nije razlog za prestanak preventivnih ginekoloških pregleda. Dapače, tada se javljaju simptomi koji značajno utječu na kvalitetu života, a o kojima se premalo govori, jer su i dalje svojevrstan tabu.
Napadaji vrućine, tzv. valunzi, vaginalna suhoća, inkontinencija, promjene raspoloženja, noćno znojenje, samo su neke od tegoba zbog kojih trebate posjetiti svog ginekologa.
Redoviti ginekološki pregled u starijoj dobi obavlja se na isti način kao i kod žena reproduktivne dobi. Uključuje uzimanje Papa testa, ginekološki ultrazvuk, s naglaskom na pregled vanjskog spolovila i rodnice.
Bol i neugoda kod spolnih odnosa
Vaš ginekolog treba znati ako imate problema sa suhoćom rodnice, osjećate bol i neugodu kod spolnog odnosa. Nikada ne smijete ignorirati ove probleme, jer u pozadini može biti jedan ili više uzroka koje treba na vrijeme prepoznati i početi liječiti.
Uvijek od svog ginekologa možete dobiti savjet, kako biste mogli poboljšati kvalitetu vašeg spolnog života, ali i odnos s partnerom.
Pripazite 24 sata prije ginekološkog pregleda
Prije dogovorenog ginekološkog pregleda treba izbjegavati stavljanje intravaginalne kreme, vaginaleta, sredstava za ispiranje, spermicidne kreme i sl. Ovo je izrazito važno ako trebate napraviti i Papa test.
Koliko često treba učiniti ginekološki pregled?
Preporuka je da se ginekološki pregled napravi jednom godišnje, no i češće ako se susretnete sa simptomima poput peckanja, svrbeža, pojačanog iscjetka, bolova ili nepravilnosti menstruacijskog krvarenja. Redovno posjećivanje ginekologa važno je jer omogućuje rano otkrivanje bolesti, pravovremeno postavljanje dijagnoze i uvođenje odgovarajuće terapije.
Otvoreni razgovor s ginekologom – pola puta do zdravlja!
Kada se uspostavi odnos povjerenja između ginekologa i pacijenta, puno je lagodnije razgovarati o svim tegobama i neugodnostima koje vas muče.
Bitno je da otklonite misao da će vas ginekolog osuđivati, iz bilo kojeg razloga, te da se potpuno oslobodite kod verbalizacije problema, jer je to jedini način da vam liječnik i pomogne te da vas razumije.
Stoga vam ne treba biti neugodno ako ste imali nezaštićeni odnos, promijenili partnera ili imali više partnera do sada. Također, ginekologu trebate reći ako ste imali prekid trudnoće.
Sramiti se ne trebate ni ako vas muči neugodan miris i/ili pojačana vaginalna sekrecija, ili ako se niste stigli osvježiti prije ginekološkog pregleda te depilirati intimne dijelove i noge. Vaš ginekolog tu je da vam pomogne da riješite sve ginekološke probleme te da zadovoljni izađete iz ordinacije Poliklinike Sinteza.
Cijena ginekološkog pregleda
Više o cijeni pregleda možete provjeriti u aktualnom cjeniku Poliklinike Sinteza te nas kontaktirati telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila info@sinteza.hr za više informacija. Za direktne rezervacije termina kliknite na link.
Ova usluga pruža se na lokaciji:
- Već 16 godina prvi izbor naših klijenataSinteza - Folnegovićeva