
Ultrazvuk abdomena

Ultrazvuk abdomena sigurna je i bezbolna radiološka metoda kojom se pregledavaju organi i druge strukture trbušne šupljine. Radi se pri postojanju sumnje na patološka zbivanja u abdomenu (promjene u izgledu organa i tumorske promjene, postojanje kamenaca, slobodne tekućine i dr.), ali može se raditi i preventivno u sklopu redovitih sistematskih pregleda. Budući da se ne koristi štetnim, ionizirajućim zračenjem, siguran je i u trudnoći.
Obratite nam se s povjerenjem.
POŠALJITE UPITKada je potreban ultrazvuk abdomena?
Pretraga se radi u slučaju akutnih ili kroničnih simptoma u području abdomena koji upućuju na probleme unutar trbušne šupljine.
Vrši se i u sklopu sistematskih pregleda kada se želi procijeniti stanje organa u trbušnoj šupljini (jetra, gušterača, žučni mjehur i žučni vodovi, slezena, bubrezi i mokraćni mjehur).
Simptomi koji su najčešća indikacija za ultrazvučni pregled jesu:
- osjećaj nadutosti
- ponavljajuća mučnina i povrćanje
- lokalizirani ili difuzni bolovi u trbuhu/grčevi
- prekomjerno stvaranje plinova
Što pokazuje ultrazvuk abdomena?
Ultrazvukom trbušnih organa provjerit će se njihov izgled i veličina te krvne žile (uključujući i abdominalnu aortu). Pregled unutrašnjosti trbušne šupljine može pokazati razne vrste tvorbi, upalne procese, patološke promjene krvnih žila ili trbušnih organa.
Ultrazvukom se tako mogu otkriti:
- ciste i tumori
- apscesi
- slobodna tekućina
- krvni ugrušak ili aneurizma
- upalni procesi, poput apendicitisa (upala slijepog crijeva)
Najčešće patologije koje se pronalaze pomoću ove pretrage jesu:
- masna jetra
- proširenje žučnih vodova
- ciste bubrega
- žučni kamenci
- uvećana slezena
- povećani limfni čvorovi
Kako se izvodi ultrazvuk abdomena?
Uzimanje anamneze: Pregledu abdomena prethodi razgovor sa specijalistom koji će indicirati pretragu s obzirom na vaše simptome. Detaljan opis tegoba koje vas muče i povijest bolesti potrebni su radi procjene postoji li potreba za dodatnim pretragama te pravovremene i točne dijagnoze.
Tijek pregleda: Pregled započinje tako što se trbuh oslobodi od odjeće. Na ultrazvučnu sondu nanosi se gel na bazi vode koji osigurava jasno i nesmetano kretanje valova od sonde do tkiva i natrag. Njome se lagano prelazi preko abdomena kako bi se detaljno prikazale strukture trbušne šupljine i taj je postupak potpuno bezbolan. Na računalu se odmah dobiva prikaz organa i krvnih žila u stvarnom vremenu na temelju kojega liječnik ispisuje nalaz.
Završetak pretrage: Nakon završetka ostatak gela na koži ukloni se papirom te dobivate nalaz i usmene upute. Cjelokupan pregled traje do 20-ak minuta.
Priprema za ultrazvuk abdomena
Za pregled trbušnih organa potrebno je slijediti nekoliko smjernica:
- dan prije jesti laganu i kuhanu hranu, a izbjegavati tešku i masnu te onu koja uzrokuje povećano stvaranje plinova (gazirana pića, mliječni proizvodi, voće, povrće)
- ne jesti 5 sati prije pregleda
- ponijeti sa sobom prethodnu relevantnu medicinsku dokumentaciju
Mjere opreza
Ultrazvuk abdomena potpuno je sigurna radiološka metoda koja se ne koristi štetnim, ionizirajućim zračenjem. Zahvaljujući tome prikladna je za izvođenje i u trudnoći.
Cijena ultrazvuka abdomena
Cijenu pretrage možete provjeriti u aktualnom cjeniku. Za više informacija kontaktirajte nas telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr.
Ova usluga se pruža na lokaciji:
- DIJAGNOSTIČKI CENTAR - MAGNETSKA REZONANCA BEZ ČEKANJASinteza - Vrbanićeva
Česta pitanja
Trebam li biti natašte prije ultrazvuka abdomena?
Potrebno je ne jesti 5 sati prije pregleda.
Koliko traje ultrazvuk abdomena?
Pregled traje do 20-ak minuta.
Boli li ultrazvuk abdomena?
Tijekom pregleda se ultrazvučnom sondom lagano prelazi preko abdomena, što je posve bezbolno.
Može li se ultrazvuk raditi u trudnoći?
Ultrazvuk je bezopasan za majku i dijete te se može raditi i u trudnoći.