Operacija Ahilove tetive

Operacija Ahilove tetive kirurški je zahvat koji podrazumijeva produženje Ahilove tetive, koja se nalazi na stražnjoj strani potkoljenice odmah iznad gležnja te povezuje petu s mišićima stražnje strane potkoljenice.
Skraćena Ahilova tetiva kod djeteta često je razlog hoda na prstima jer zategnuta tetiva sprječava ravno prijanjanje stopala uz tlo te ometa normalnu pokretljivost i funkcionalnost gležnja.
Ortoped može preporučiti kirurško produženje Ahilove tetive nakon neuspješne fizikalne terapije kako bi se omogućio bolji položaj stopala i pokretljivost zgloba. Izvodi se u općoj anesteziji, a nakon zahvata se provodi imobilizacija za očuvanje korekcije.
Kada je potrebna operacija Ahilove tetive?
Zahvat je potreban kada skraćena Ahilova tetiva ne odgovara na konzervativne metode liječenja (fizikalna terapija, nošenje udlaga), a djetetu uzrokuje:
- hod na prstima/nemogućnost da punim stopalom stane na tlo
- umor i bolove tijekom kretanja.
Operacija se izvodi i kod djece koja imaju ekvinovarusnu deformaciju stopala.
Obratite nam se s povjerenjem
POŠALJITE UPITKako izgleda operacija Ahilove tetive?
Zahvat započinje pripremom operacijskog područja i uvođenjem djeteta u anesteziju. Vrsta anestezije (opća, lokalna, regionalna) ovisi o dobi djeteta i dijagnozi te preporukama anesteziologa.
Kirurg radi rez na koži kroz koji pristupa skraćenoj tetivi, koja se može produžiti presijecanjem ili šivanjem, ovisno o osnovnoj dijagnozi i djetetovoj dobi. Nakon toga rez zatvara šavima, postavlja zavoj i imobilizacija. Dijete kratko ostaje na promatranju u Poliklinici, a zatim odlazi kući.
Priprema za operaciju Ahilove tetive
Priprema za zahvat uključuje:
- Specijalistički pregled ortopeda, koji će napraviti klinički pregled i indicirati zahvat
- Pretrage prema preporuci liječnika
- Prestanak uzimanja lijekova – potrebno je obavijestiti liječnika o svim lijekovima koje dijete uzima kako biste dobili upute s kojima treba prestati
- Dolazak natašte u Polikliniku
- Tuširanje na dan zahvata i odabir udobne odjeće imajući na umu da će dijete dobiti gips nakon zahvata
- Dijete bi trebalo, ovisno o dobi i njegovoj sposobnosti da shvati o kakvom se zahvatu radi, unaprijed pripremiti razgovorom. Preporučujemo da mu objasnite tijek postupka, svrhu operacije (pomoći će mu da više ne hoda na prstima) i kako će izgledati oporavak (nošenje gipsa ili drugih vrsta imobilizacije te odlazak na fizikalne terapije).
Rizici operacije Ahilove tetive
Rijetke komplikacije ovog zahvata uključuju infekciju, krvarenje, ozljedu obližnjih živaca i krvnih žila te prekomjerno produženje tetive.
Moguće je i da tetiva ostane napeta nakon zahvata ili se ponovno zategne tijekom oporavka, što može zahtijevati ponovnu kiruršku intervenciju.
Oporavak nakon operacije Ahilove tetive
Nakon zahvata dijete dobiva gips za imobilizaciju koja služi da osigura tetivi vrijeme potrebno da zacijeli u produženom obliku. Bit će potrebne redovite kontrole rane i održanosti postignute korekcije te fizikalna terapija.
U početku će dijete uglavnom mirovati, a pri kretanju će mu biti potrebna pomoć.
Prisutni bolovi mogu se kontrolirati analgeticima za djecu.
Potpuni oporavak očekuje se nakon 3 mjeseca, što je individualno.
Cijena operacije Ahilove tetive
Cijenu zahvata možete provjeriti u našem aktualnom cjeniku.
Česta pitanja
Što je Ahilova tetiva i koja je njezina uloga?
Ahilova tetiva najdeblja je i najjača tetiva na tijelu, a nalazi se na stražnjoj strani potkoljenice odmah iznad gležnja. Povezuje petu s mišićima stražnje strane potkoljenice i pomaže im da pokreću stopalo i petu. Ahilova tetiva omogućuje savijanje stopala, tj. usmjerenje prednjeg dijela stopala prema dolje (plantarna fleksija) te sudjeluje u hodanju, trčanju, skakanju, penjanju stepenicama i stajanju na prstima.
Kada je operacija Ahilove tetive potrebna?
Zahvat je potreban kod djece koja imaju ekvinovarusnu defomaciju stopala ili koja hodaju na prstima zbog zategnutosti tetive, te osjećaju umor i bolove pri hodanju bez značajnog poboljšanja fizikalnom terapijom.
Koliki je rizik od komplikacija tijekom operacije?
Komplikacije su rijetke i rizik je minimalan u rukama stručnog operatera. Rizici uključuju infekciju, krvarenje, ozljedu obližnjih živaca i krvnih žila te prekomjerno produženje tetive.
Koliko traje oporavak nakon operacije?
Tetive cijele oko 4 – 6 tjedana. Potpuni oporavak očekuje se nakon 3 mjeseca, što je individualno i ovisno o težini slučaja.
Boli li operacija Ahilove tetive?
Sama operacija izvodi se u općoj, lokalnoj ili regionalnoj anesteziji, ovisno o dobi djeteta, dijagnozi i preporukama anesteziologa. Tijekom operacije stoga ne osjeća bol.
Nakon zahvata očekuje se bolnost operiranog područja, za što se preporučuju lijekovi protiv bolova.
Koliko je često potrebno dolaziti na kontrole?
Nakon zahvata bit će potrebne redovite kontrole rane i održanosti postignute korekcije. O točnoj dinamici kontrolnih pregleda obavijestit će vas kirurg.