Poliklinika Sinteza

Holter EKG-a

Holter EKG-a

Što je holter EKG-a?

Holter EKG-a mali je prijenosni uređaj, sličan mobitelu, koji mjeri i bilježi električnu aktivnost srca tijekom 24 sata ili dulje. Kod EKG snimanja nosi se najčešće oko pojasa, povezan s elektrodama koje se postavljaju na prsni koš za praćenje aktivnosti i rada srca.

Holterom se mogu zabilježiti promjene u brzini i ritmu otkucaja srca tijekom dana i noći u specifičnim situacijama i aktivnostima, što ima veliki značaj u otkrivanju mogućih bolesti i poremećaja u radu srca.

 

Kada je potreban holter EKG-a?

Liječnik može indicirati holter za srce kod pojave subjektivnih tegoba kao što su: nepravilan rad srca (palpitacije), gubitak svijesti, zaduha (nedostatak zraka), kroničan umor i nepodnošenje napora. Ali i kod sumnje na poremećaje srčanog ritma (aritmije poput fibrilacije atrija) te u kliničkom praćenju kardioloških bolesnika i praćenju stanja tijekom propisane terapije.

24-satni holter EKG-a pomoći će u otkrivanju nepravilnosti u radu srca koje se ne mogu zabilježiti tijekom kratkog snimanja EKG-om u ambulantnim uvjetima.

 

Kako se radi holter EKG-a?

Na prsni koš postavlja se nekoliko (u prosjeku 5) elektroda povezanih žicom na uređaj koji će bilježiti podatke iz elektroda. Ti podaci vezani su uz ritam i frekvenciju Vašeg srca.

Postavljanje holtera traje 10 – 15 minuta, a zatim se dalje nosi u pripadajućoj torbici 24 sata, a prema potrebi i duže.

Pri ponovnoj posjeti Poliklinici liječnik će detaljno analizirati snimljeni zapis i na temelju toga ispisati nalaz.

 

Priprema za holter EKG-a

Preporučujemo odjenuti široku odjeću radi nesmetanog nošenja elektroda i uređaja.

Savjetujemo ženama da tijekom nošenja holtera ako je moguće nose grudnjak bez žice.

Prije holtera preporučujemo tuširanje i dobro sušenje kože ručnikom. Nije poželjno stavljati kremu na prsni koš (mjesto postavljanja elektroda).

Nakon postavljanja holtera osoba se ne smije kupati ili tuširati i tako tijekom cijelog nošenja holtera.

Prilikom dolaska na postavljanje holtera, svakako je poželjno ponijeti prethodnu medicinsku dokumentaciju.

 

Upute za nošenje holtera

Tijekom nošenja holtera poželjno je nastaviti s uobičajenim aktivnostima kako bi se što vjerodostojnije bilježila aktivnost srca u raznim situacijama.

Također, liječnik će Vas pri očitanju nalaza možda pitati o pojedinim situacijama koje su se dogodile tijekom protekla 24 sata ako su u određenom trenutku zabilježene značajne promjene u EKG-u. Stoga je poželjno i da osvijestite vlastite aktivnosti i eventualne simptome ako nastupe tijekom nošenja holtera.

Ovdje može pomoći Vaše vođenje bilješki, pisanje dnevnika koji ćete dobiti pri postavljanju holtera, u kojem će te bilježiti ukratko vrijeme i dnevne aktivnosti (kao npr. fizički napor, spavanje, stresna situacija) te eventualne simptome. Sve će Vam biti detaljno objašnjeno prilikom dolaska.

Holter ne smije doći u kontakt s vodom, stoga je zabranjeno kupanje i tuširanje do uklanjanja.

 

Cijena holtera EKG-a

Cijenu pretrage možete provjeriti u aktualnom cjeniku. Za više informacija kontaktirajte nas telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr

Ova usluga se pruža na lokaciji:

Naš tim

Petra Mjehović, dr.med.

Specijalist kardiolog

Saznaj više o petra-mjehovic

Pošaljite nam upit

    Dodajte fotografiju, dokument ili nalaz liječnika

    Naručite se