Ultrazvuk srca – ehokardiografija

Što je ultrazvuk srca?
Ultrazvuk (UZV) srca ili ehokardiografija je neinvazivna dijagnostička metoda kojom se pomoću ultrazvučnih valova prikazuju različite strukture i funkcija srca u realnom vremenu.
Najčešće se radi transtorakalna ehokardiografija pri kojoj se ultrazvučna sonda prislanja na prsni koš, a u slučaju potrebe za daljnjom obradom koriste se i druge vrste prema indikaciji (transezofagealna ehokardiografija ili pregled srca kroz jednjak).
Ultrazvuk srca radi se kada postoji sumnja na poremećaj srčane funkcije na temelju simptoma kao što su: bol u prsištu, kratkoća daha i zaduha, otkriven šum na srcu, palpitacije (osjećaj lupanja srca), nesvjestice.
Zbog toga što je siguran i neinvazivan te pruža ključne informacije o anatomiji, funkciji i protoku krvi srca, iznimno je vrijedan alat u dijagnostici različitih srčanih bolesti, kao što su kardiomiopatije i bolesti zalistaka.
Obratite nam se s povjerenjem
POŠALJITE UPITKako funkcionira ultrazvuk srca?
UZV srca je slikovna metoda koja ne upotrebljava štetno ionizirajuće zračenje, nego se koristi ultrazvučna sonda koja šalje ultrazvučne valove prema srcu. Ultrazvuk se sastoji od sonde koja emitira ultrazvučni val i od detektora koji bilježi valove koji se odbijaju od promatranih struktura, u ovom slučaju struktura srca. Kada naiđu na različitu vrstu tkiva, jedan dio valova odbija se natrag u sondu, a ostatak prolazi kroz tkivo dok ponovno ne naiđe na drugu strukturu. Na uređaju se to bilježi u obliku dvodimenzionalnog crno-bijelog prikaza s različitim intenzitetom nijansi koji ovisi o tome koliko dobro pojedina vrsta tkiva odbija ultrazvučne valove.
Kada je potreban UZV srca?
Glavna je indikacija za ovu pretragu sumnja na bolest srca, odnosno poremećaj srčane funkcije.
Simptomi koji na to mogu upućivati su:
- bol u prsištu
- kratkoća daha i zaduha (otežano disanje)
- otkriven šum na srcu
- palpitacije (osjećaj lupanja srca)
- povišen arterijski krvni tlak
- nesvjestice (sinkope)
- slabo podnošenje napora i umor
- oticanje nogu
Ultrazvučni pregled srca radi se i u sklopu preventivnog kardiološkog pregleda u osoba:
- s pozitivnom obiteljskom anamnezom na bolesti srca
- sa sistemskim i neuromišićnim bolestima
- onkoloških pacijenata
Što pokazuje ultrazvuk srca?
Ova metoda oslikavanja može prikazati anatomske i funkcijske poremećaje srca i njegovih struktura:
- globalnu i regionalnu funkciju srca
- promjene u strukturi i funkciji srčanih zalistaka
- proširenje ili dilataciju srčanih šupljina
- zadebljanja ili oštećenja srčanih stijenki
- urođene srčane mane
- perikardijalni izljev
- perikarditis – upala perikarda
- disekcije aorte
Kako se radi ultrazvuk srca?
Ultrazvuku prethodi pregled kardiologa , koji će indicirati pretragu s obzirom na vaše simptome. Detaljan opis tegoba koje vas muče i povijest bolesti potrebni su radi procjene postoji li potreba za drugim pretragama (holter krvnog tlaka, holter EKG -a, ergometrija i dr.).
Transtorakalna ehokardiografija, koja se izvodi preko prsnog koša, radi se dok je pacijent u poluležećem položaju na lijevom boku. Na kožu prsa nanosi se gel na bazi vode koji osigurava dobru provodljivost ultrazvučnog vala. Sondom se prelazi preko prsnoga koša, što je bezbolno no može biti blago nelagodno zbog pritiska sondom koja mora čvrsto stajati uz tijelo. Na uređaju se odmah dobiva prikaz srca u stvarnom vremenu. Tijekom postupka je potrebno surađivati s liječnikom te slijediti upute o promjeni položaja tijela, povremeno uputama o udahu i izdahu kako bi se mogla prikazati pojedina srčana struktura. Ultrazvučni pregled traje oko 45 minuta. Nakon snimanja liječnik očitava nalaz, radi sva potrebna mjerenja i analizira snimke nakon čega se dobiva napisani nalaz i objašnjenje istog.
Priprema za ultrazvuk srca
Nije potrebna posebna priprema.
Za pregled je potrebno ukloniti gornji dio odjeće.
Ponijeti sa sobom svu prethodnu medicinsku dokumentaciju i prethodne nalaze ultrazvuke ako postoje.
Cijena ultrazvuka srca
Cijenu pretrage možete provjeriti u aktualnom cjeniku. Za više informacija kontaktirajte nas telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr.
Ova usluga se pruža na lokaciji:
- DIJAGNOSTIČKI CENTAR - MAGNETSKA REZONANCA BEZ ČEKANJASinteza - Vrbanićeva
Česta pitanja
Boli li ultrazvuk srca?
Pretraga je potpuno bezbolna, no može biti blago nelagodna zbog pritiska sondom koja se mora čvrsto priljubiti uz prsni koš.
Kada se preporučuje ultrazvuk srca?
Liječnik vas može uputiti na ultrazvučni pregled srca ako na temelju simptoma posumnja na bolest srca ili poremećaj srčane funkcije. Ti simptomi mogu biti: bol u prsištu, kratkoća daha i zaduha, otkriven šum na srcu, palpitacije (osjećaj lupanja srca), nesvjestice (sinkope), slabo podnošenje napora i umor, oticanje nogu.
Ultrazvuk srca preporučuje se i u sklopu preventivnog kardiološkog pregleda kod pacijenata s pozitivnom obiteljskom anamnezom na bolesti srca, sa sistemskim i neuromišićnim bolestima te onkoloških pacijenata.
Može li se ultrazvuk srca raditi u trudnoći?
Pretraga je sigurna i za trudnice.
Postoji li razlika između ultrazvuka srca i EKG-a?
Ultrazvuk srca i EKG različiti su načini ispitivanja srca odnosno njegove funkcije.
Ultrazvukom srca dobivamo slikovni prikaz različitih struktura srca i protoka krvi kroz srce, na temelju čega se mogu otkriti razne anatomske i funkcionalne abnormalnosti. To su, primjerice, promjene u strukturi i funkciji srčanih zalistaka, proširenje ili dilatacija srčanih šupljina, zadebljanja ili oštećenja srčanih stijenki, urođene srčane mane i dr.
Za razliku od ultrazvuka, EKG prati električnu aktivnost srca pomoću elektroda postavljenih na prsni koš i udove, a rezultati se bilježe u obliku krivulje na grafičkom prikazu. EKG srca pružit će informacije o stanju i funkciji srca: brzini i broju otkucaja, nepravilnostima u otkucajima i ritmu, opskrbi srca krvlju i kisikom, mogućem srčanom udaru.
U dijagnostici srčanih bolesti UZV srca i EKG srca mogu se koristiti kao komplementarne metode za detaljan i opsežan uvid u zdravlje srca.