Problemi s mokrenjem – inkontinencija urina kod žena
U liječenju urinarne inkontinencije umnogome pomaže IntimaWave fotelja.
SAZNAJTE VIŠEProblemi s mokrenjem i nevoljno istjecanje mokraće važan je zdravstveni problem u žena koji izrazito smanjuje kvalitetu života. Najčešći su razlozi nastanka problema voljnog kontroliranja mokrenja (kontinencije) promjene anatomskih odnosa u donjem dijelu mokraćnog sustava te u promjene u mehanizmu kontrole mokrenja. Problemi s mokrenjem dva puta su češći u žena nego u muškaraca, a puno su češći u žena starije životne dobi (pojavljuje se u 1-25% žena mlađih od 65 godina i u 15-30% žena starijih od 60 godina). Može se dogoditi prigodom određenih kretnji, tijekom trudnoće ili tijekom povećanog pritiska u trbuhu, npr. pri kašljanju. Nekim ženama mokraća «bježi» kad čuju zvuk vode koja teče ili su im ruke umočene u vodu. Drugima se događa da imaju nagon na mokrenje koji ne mogu kontrolirati. Kada nevoljno istjecanje mokraće postane učestalo i stvara probleme, takvo stanje nazivamo urinarna inkontinecija.
Simptomi
Problemi s mokrenjem kod žena koje imaju urinarnu inkontinenciju očituju se povremenim ili čestim nevoljnim istjecanjem mokraće. Često nose uloške da bi spriječile vlaženje odjeće. Neke žene imaju toliko jak nagon na mokrenje da ga ne mogu kontrolirati. Sve to rezultira nevoljnim istjecanjem mokraće. Žena s urinarnom inkontinencijom može također imati i druge simptome:
- urgencija: jaki nagon na mokrenje bez obzira je li mjehur pun ili prazan (često kombinirana s bolovima ili nelagodom u zdjelici)
- učestalo mokrenje: žena mokri svaka 2 sata ili češće, ili više od 7 puta na dan
- nikturija: noćno mokrenje, mokrenje više od 2 puta noću
- dizurija: bolno mokrenje
- enureza: mokrenje u snu u krevet
Obratite nam se s povjerenjem.
POŠALJITE UPITUzroci
- urinarne infekcije: često se uz infekciju pojavljuju učestalo mokrenje, bol i krv u mokraći (cistitis, uretritis)
- slabost mišića dna zdjelice: glavni uzroci slabosti dna zdjelice su porod i starenje (kod poroda zbog rastezanja vagine može doći do oštećenja okolnih mišića, a u starosti manjak estrogena također može dovesti do slabljenja mišića dna zdjelice)
Glavne vrste nevoljnog istjecanja mokraće (inkontinencije urina)
- Statička ili stresna inkontinencija: karakterizirna je nevoljnim, neželjenim istjecanjem mokraće tijekom fizičkog napora, kašlja, kihanja, smijeha, tj. svih postupaka koji izazivaju povišenje tlaka u trbuhu koji uzrokuje i pojačan pritisak na mokraćni mjehur.
- Urgentna (hitna) inkontinencija: glavni simptom kojim se manifestira je nevoljno i nekontrolirano istjecanje mokraće koje se može pojaviti u bilo kojem trenutku, pa i za vrijeme spavanja. Pojavljuje se kao iznenadni, hitni (urgentni) poticaj na mokrenje koji je nemoguće odgoditi.
- Miješana inkontinencija: karakterizirana je elementima hitne (urgentne) i stresne inkontinencije, pa se stoga pojavljuje u naporu i u mirovanju.
- Pretjerano aktivan mjehur: karakteriziran je nenormalno učestalom potrebom za mokrenjem sa ili bez hitnosti.
- Prolazna inkontinencija: uzrokovana je prolaznim razlogom (infekcija mokraćnog sustava, uporaba lijekova, prehlada uz kašalj).
- Funkcionalna inkontinencija: pojavljuje se uz potpuno uredan mokraćni sustav ako postoji fizičko ili psihičko stanje koje spriječava ženu u pravovremenom odlasku na zahod.
Mogućnosti liječenja nevoljnog istjecanja mokraće (inkontinencije urina)
1. Operacijski postupci
Prvi izbor liječenja najčešćeg tipa nevoljnog istjecanja mokraće (inkontinencije urina) u žena, stresne inkontinencije, jest kirurška korekcija. Cilj operacijske korekcije je obnavljanje normalnih anatomskih odnosa zdjeličnih struktura te vraćanje normalne funkcije mokrenja i zadržavanja mokraće. Temeljni operacijski zahvati:
- Suspenzija rodnice po Burchu
- Suspenzija iglom
- Sling postupci
- TVT (tension free vaginal tape) postupci ili slingovi srednjeg dijela uretre – zlatni standard operacijskog liječenja stresne inkontinencije5. TOT (transobturator tape)
2. Neoperacijski postupci
- Regularno mokrenje prema dnevniku potreba uz smanjenje unošenja napitaka (kofein, gazirana pića, alkohol) koji imaju poticajni (diuretski) učinak ) na mokrenje
- Vježbanje mišića dna zdjelice stezanjem rodnice ili anusa
- Vaginalni pesari (rizik od infekcije); predlošci (ulošci), pelene (palijativna sredstva)
- Biofeedback – elektronski aparatić dojavljuje početno stezanje mišića mjehura i uretre, čime se postupno stječe kontrola nad tim mišićima
- Neuromodulacijski postupci – temelje se na stimulaciji živaca koji inerviraju mjehur (ugrađuje se elektrostimulacijski aparat), primjena magnetskog polja (magnetska stolica)
- Redukcija tjelesne mase (smanjenje BMI-a)
3. Liječenje lijekovima
- Sistemsko ili lokalno hormonsko nadomjesno liječenje (kontroverzna mišljenja)
- Antikolinergici i antimuskarinici (nuspojave: suhoća usta, depresija, redukcija kognitivnih sposobnosti)
- Selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (povećavaju kapacitet mjehura i pojačavaju tonus sfinktera uretre, nuspojava: mučnina)
Ova usluga pruža se na lokaciji:
- Već 16 godina prvi izbor naših klijenataSinteza - Folnegovićeva