Poliklinika Sinteza
Rudolf Vukojević, dr.med.ažurirano 25.11.2024.

Spondiloartritis – Simptomi i liječenje

Spondiloartritis se ubraja u upalne reumatske bolesti, koje primarno pogađaju mišićno-koštani sustav. Najčešći je simptom bol u leđima (upalna križobolja), no upalom budu zahvaćeni veliki i mali zglobovi, enteze (mjesta gdje se ligamenti i tetive spajaju na kost) te drugi organski sustavi (vanzglobne manifestacije bolesti). Više o ovoj bolesti, simptomima i liječenju pročitajte u nastavku.

Koje entitete podrazumijeva spondiloartritis?

Spondiloartritisi (SpA) predstavljaju heterogenu skupinu upalnih reumatskih bolesti koje dijele neka zajednička genetička, klinička, radiološka i prognostička obilježja, a obuhvaćaju: ankilozantni spondilitis, psorijatični artritis, reaktivni artritis, enteropatski artritis, nediferencirani artritis, a u širem smislu možemo uvrstiti i juvenilni artritis s entezitisom.

Prema klasifikacijskim kriterijima spondiloartritise po zahvaćenosti dijelimo na aksijalne, gdje promjene nastaju prvenstveno na kralježnici i sakroilijakalnim zglobovima (SIZ), i periferni oblik, gdje su zahvaćeni periferni zglobovi.

Bolesnici s upalnim bolestima crijeva, kao što su Crohnova bolest ili ulcerozni kolitis, mogu razviti spondiloartritis-enteropatski artritis.

Reaktivni artritis predstavlja vrstu spondiloartritisa koja se razvija nakon infekcije mokraćnog sustava ili epizode infektivnog proljeva uzrokovanog određenim mikroorganizama.

Kod psorijatičnog artritisa upala je povezana sa psorijazom, koja mu najčešće predhodi, a psorijazom su najčešće zahvaćeni nokti, vlasište i interglutealna regija.

 

Koji su simptomi spondiloartritisa?

Najčešći su simptomi vezani uz SpA:

  • noćna bol u kralježnici,
  • jutarnja zakočenost u trajanju dužem od pola sata unatrag minimalno 3 mjeseca,
  • glutealna bol (bol u stražnjici),
  • otok i bolnost perifernih zglobova,
  • kobasičast prst, tzv. daktilitis, uslijed upalnih promjena mekih česti prsta,
  • bol na hvatištu enteza (najčešće petne kosti) kod entezitisa,
  • uveitis (upala oka).

Jutarnja se zakočenost, za razliku od mnogo češće mehaničke križobolje, ublažava razgibavanjem i tjelovježbom.

Simptomima spondiloartritisa može prethoditi uretritis, cervicitis i ranije navedene upalne bolesti crijeva.

Rano prepoznavanje simptoma i adekvatno liječenje sprječava razvoj kroničnih strukturalnih postupalnih promjena kralježnice i zglobova koje rezultiraju destruktivnim oblikom bolesti sa različitim stupnjem fizičke onesposobljenosti i invaliditeta.

Pacijenti s uznapredovalim stadijem aksijalnog spondiloartritisa skloni su kompleksnim prijelomima kralježnice već pri manjim traumatskim događajima.

 

Kako dijagnosticirati spondiloartritis?

U postavljanju dijagnoze spondiloartritisa služimo se anamnestičkim podacima, kliničkom slikom, laboratorijskim nalazima te slikovnim radiološkim dijagnostičkim metodama. Magnetska rezonancija (MR) predstavlja zlatni standard za ranu detekciju akutnih upalnih promjena skeleta u sklopu SpA. Upalne promjene vezane uz periferne zglobove dijagnosticiramo ultrazvučnim pregledom ciljanih regija.

Tzv. SpA protokol na uređaju za magnetsku rezonanciju podrazumijeva tehnike snimanja najčešće zahvaćenog segmenta kralježnice i SIZ-ova. Izuzev SpA protokola moguće je MR-om snimiti i druge zglobove zahvaćene upalom.

Dijagnostičko kašnjenje za bolesti iz skupine SpA značajno je i iznosi 5 – 10 godina.

 

Je li spondiloartritis nasljedan?

Bolesti iz skupine spondiloartritisa dijele neka zajednička genetička i serološka obilježja, no ne postoji niti jedan gen koji može u potpunosti odrediti hoće li osoba razviti spondiloartritis. Većina pacijenata sa spondiloartritisom pozitivni su na HLA-B27 varijantu gena koja kontrolira imunološki odgovor, no nemaju svi pacijenti s pozitivnim HLA-B27 spondiloartritis. Kod pacijenata koji u obitelji imaju članove s poznatom dijagnozom SpA veća je pojavnost bolesti.

 

Od čega se sastoji liječenje?

Liječenje spondiloartritisa usmjereno je primarno na ublažavanje bolova, očuvanje pokretljivosti i sprečavanje strukturalnih deformiteta kralježnice i zglobova.

U liječenju spondiloartritisa koristimo najsuvremenije metode, uključuju farmakološko i nefarmakološko liječenje. Uz standardnu farmakološku terapiju primjenjuju se i napredni lijekovi-biološke i ciljane sintetske molekule koje mijenjaju tijek upalne reumatske bolesti za liječenje bolesnika s teškim oblicima najčešćih upalnih reumatskih bolesti.

Nefarmakološki pristup uključuje moderne metode fizikalne terapije kojima se pruža sveobuhvatna i individualna skrb.

Kod pacijenata sa vanzglobnim manifestacijama, tj. simptomima drugih organskih sustava, potreban je multidisciplinarni pristup.

Kronične strukturalne postupalne promjene velikih zglobova te prijelomi kralježnice u sklopu SpA ponekad zahtijevaju i kirurško liječenje.

Pravovremena dijagnostika spondiloartritisa ključna je kako bi se moglo usporiti ili spriječiti napredovanje bolesti. Ako duže vrijeme osjećate tegobe kao što je križobolja ili bol u zglobovima, kontaktirajte svog liječnika. Za sva pitanja o radiološkim pretragama u našoj Poliklinici javite nam se s povjerenjem na broj telefona 01/5005-970 ili putem maila: info@sinteza.hr.

Rudolf Vukojević, dr.med.
Ostale objave autora

Obratite nam se s povjerenjem

Zatražite svoj termin za konzultacije, tretman ili zahvat putem telefona +385 1 5005 970 ili pošaljite upit.
Naše osoblje kontaktirat će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila i ponuditi termin koji Vam najviše odgovara.

Kontaktirajte nas