Što je holter EKG i kako pomaže u dijagnostici srčanih problema?
Kada je ušao u upotrebu 60-ih godina prošlog stoljeća, holter EKG označio je vrijednu novinu u kardiološkoj dijagnostici. Za razliku od standardnog 12-kanalnog EKG-a, holter EKG je kao prijenosni uređaj omogućio kontinuirano praćenje (monitoring) rada srca izvan ambulantnih uvjeta. U nastavku pročitajte koje su indikacije za holter EKG te zašto je važan u dijagnostici.
Što je holter EKG?
Holter EKG je dijagnostički postupak praćenja električne aktivnosti srca kroz 24 sata ili dulje. Holter EKG postavlja se ambulantno i nosi se kontinuirano dok pacijent nastavlja sa svojim uobičajenim dnevnim aktivnostima. Za to vrijeme uređaj neprestano bilježi srčani ritam i frekvenciju, te bilježi eventualne promjene u srčanom ritmu i frekvenciji za vrijeme nošenja uređaja.
Kako funkcionira holter EKG?
Holter EKG je mali prijenosni uređaj koji se nosi oko pojasa u pripadajućoj torbici, povezan putem žica s elektrodama koje se postavljaju na prsni koš. Putem elektroda i žica, podaci o ritmu i frekvenciji srca pohranjuju se u memoriju uređaja.
Pri ponovnom dolasku u ambulantu, nakon skidanja holter EKG uređaja, liječnik očitava i detaljno analizira dobivene podatke te na temelju toga ispisuje nalaz.
Za što kvalitetniji i vjerodostojniji holter monitoring potrebna je i suradnja pacijenta. Za vrijeme nošenje holter EKG-a važno je nastaviti sa svojim uobičajenim aktivnostima, te osvijestiti pojavu eventualnih tegoba i simptoma. Radi toga se preporučuje vođenje dnevnika aktivnosti. Takve povratne informacije pomažu liječniku u postavljanju točne dijagnoze.
Kada se nosi holter EKG-a?
Holter EKG indicira liječnik kardiolog na temelju simptoma koji mogu upućivati na bolest srca ili poremećaje srčanog ritma.
Nepravilan rad srca (palpitacije), ubrzan rad srca (tahikardija), vrtoglavica, omaglica, gubitak svijesti (sinkopa), obrada nakon preboljelog moždanog udara radi otkrivanja fibrilacije atrija, procjena učinkovitosti farmakološke terapije, praćenje rada uređaja za elektrostimulaciju srca (pacemaker) – neke su od indikacija za nošenje holter EKG-a.
Kako holter monitoring pomaže u dijagnostici bolesti srca?
Najveća prednost ovog dijagnostičkog alata je praćenje i bilježenje srčanog ritma tijekom dužega vremenskog razdoblja u pacijentovom prirodnom okruženju. Samim time veća je vjerojatnost da za otkrivanje poremećaja srčanoga ritma koji mogu proći nezapaženo snimanjem standardnog 12-kanalnog EKG-a.
Detaljna analiza podataka dobivenih monitoringom pomaže u točnijoj prognozi tijeka bolesti, procjeni kardiovaskularnog rizika, kao i rizika od iznenadne srčane smrti.
Za dodatna pitanja o holter monitoringu ili narudžbu za kardiološki pregled u našoj Poliklinici javite nam se s povjerenjem na broj telefona 01/5005-970 ili putem maila: info@sinteza.hr.