Ergometrija

Što je ergometrija?
Ergometrija je test koji ispituje sposobnost srca da podnese fizički napor tijekom kontrolirane fizičke aktivnosti. Test uključuje EKG i mjerenje krvnoga tlaka dok je pacijent na pokretnoj traci ili sobnom biciklu (ergometru). EKG je bitan za procjenu pravilnosti srčanog ritma, broja srčanih otkucaja u minuti i stanju srčanog mišića.
Ergometrija se još naziva stres test ili test opterećenja srca.
Kada je tijelo u pokretu, potrebno mu je više kisika te srce brže pumpa krv.
Cilj je ergometrije ustanoviti postoje li određeni problemi u radu srca tijekom fizičkog napora. Ergometrija objektivno pokazuje koliko je smanjenje podnošenja fizičkog opterećenja te indirektno može ukazivati na moguću koronarnu arterijsku bolest, odnosno suženje krvnih žila koje opskrbljuju srce kisikom. U tom slučaju mogu se javiti subjektivne tegobe pacijenta, promjene u EKG zapisu, a mogu se detektirati i aritmije tijekom opterećenja.
Obratite nam se s povjerenjem.
REZERVIRAJTE TERMIN
Kada je potrebna ergometrija?
Ergometriju ili test optećerenja liječnik može preporučiti iz nekoliko razloga:
- sumnja na koronarnu bolest srca (može proći neotkrivena u drugim testovima koji ne iziskuju napor i pokazati se tek pri povećanom opterećenju srca)
- kako bi se otkrila bolest srca kada simptomi nisu jasno izraženi ili ih uopće nema
- neobjašnjena bol u prsima
- praćenje napretka u rehabilitaciji srčanih bolesnika
- procjena fizičke sposobnosti u profesionalnih sportaša
Kako izgleda ergometrija?
Test se radi tako što pacijentu postavimo EKG elektrode na prsni koš, a manžetu za mjerenje krvnog tlaka oko ruke. Opterećenje testa ima nekoliko stupnjeva koji se povećavaju svake tri minute, a rezultate liječnik uspoređuje sa standardiziranim parametrima s obzirom na dob i spol pacijenta. Nakon izvođenja testa slijedi vrijeme mirovanja od 6 minuta, tijekom kojih se također promatra koliko se brzo mjerene vrijednosti vraćaju u one prije testa.
Tijekom postupka moguće je da pacijent osjeti simptome poput zaduhe, gušenja, bola u prsima, preskakanja srca, umora i vrtoglavice. Ako su tegobe previše izražene ili se pojave patološke promjene na EKG-u, testiranje se prekida.
Nalaz će pokazati postignuti stupanj opterećenja, koji može biti maksimalan (s obzirom na dob i spol), submaksimalan (ispod predviđenih vrijednosti) ili simptomima ograničeni test. Liječnik će objasniti pacijentu nalaz i dati daljnje preporuke i upute.
Kontraindikacije za ergometriju
Testom se ispituje rad srca tijekom napora koji izaziva promjene u brzini otkucaja srca i razinama krvnog tlaka, što za određenu skupinu pacijenata može biti potencijalno opasno. Zbog toga postoji niz stanja u kojima se NE smije raditi:
- akutna stanja – akutni koronarni sindrom (unazad 48 sati), disekcija aorte, miokarditis, perikarditis, plućna embolija, plućni infarkt
- simptomatska aortna stenoza
- simptomatske aritmije srca
- Akutno srčano zatajivanje
Za drugu skupinu pacijenata test se može provesti uz povećane mjere opreza, tj. u sljedećim stanjima:
- srčani blok visokog stupnja
- bradiaritmije i tahiaritmije
- krvni tlak iznad 200/110 mmHg
- Teška stenoza srčanog zaliska i debla lijeve koronarne arterije
- disbalans elektrolita
Navedeno znači da će liječnik odgoditi pregled dok se ne utvrdi da je postojeće stanje dovoljno sigurno za izvođenje testa ili će se test provesti uz oprez ako liječnik procijeni da njegove koristi nadmašuju potencijalni rizik.
Priprema za ergometriju
Savjetuje se ne jesti 3 sata prije testiranja. Na dan testiranja ne bi trebalo pušiti cigarete, piti alkohol i kofein budući da mogu utjecati na rezultate pretrage.
Preporučujemo doći u laganoj, udobnoj obući i odjeći (odjeća prikladna za hodanje po traci) koja se lako ukloni s trupa i ruku za potrebe postavljanja uređaja.
Na dan pretrage potrebno je donijeti svu prethodnu medicinsku dokumentaciju, posebno kardiološku, u slučaju da ista postoji.
Oporavak od ergometrije
Tijekom testiranja moguća je pojava bola u prsima, vrtoglavice, otežanog disanja i zamora. Pacijenta stoga pratimo još neko vrijeme (20-ak minuta) nakon testa kako bi se povukli eventualni simptomi te otkucaji srca i krvni tlak vratili u normalni raspon. Nakon toga pacijent može ići kući i vratiti se uobičajenim aktivnostima.
Cijena ergometrije
Cijenu pretrage možete provjeriti u aktualnom cjeniku. Za više informacija kontaktirajte nas telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr
Ova usluga se pruža na lokaciji:
- DIJAGNOSTIČKI CENTAR - MAGNETSKA REZONANCA BEZ ČEKANJASinteza - Vrbanićeva