Liposukcija – Laserska lipoliza
O liposukciji
Liposukcija je kirurška tehnika oblikovanja tijela kojom se uklanja višak masti s područja na kojima se on uporno zadržava unatoč nastojanjima da se postigne idealna tjelesna masa. Ne smatra se metodom mršavljenja, nego pomoći u postizanju tanjega i proporcionalnijega oblika tijela, zbog čega se još ponekad naziva i liposkulpturiranje tijela. Klasična liposukcija rabi se u te svrhe od 70-ih godina prošloga stoljeća, a sve veća potražnja za takvim načinom estetskoga uljepšavanja potakla je modernu kirurgiju na pronalazak manje invazivnih, a učinkovitih metoda uklanjanja masti. Tako je došlo do širenja uporabe lasera u liposkulpturiranju, odnosno laserske lipolize koja zagrijavanjem, otapanjem i izvlačenjem masti u tekućem stanju omogućuje pacijentima manju bolnost i brži oporavak te značajno smanjuje rizik od komplikacija. Ipak, u slučajevima velikih viškova masnoga tkiva, klasična liposukcija i dalje je nezamjenjiva metoda za postizanje optimalnih rezultata.
Obratite nam se s povjerenjem.
POŠALJITE UPITŠto je liposukcija?
Liposukcija je kirurški zahvat kojim se uklanja višak masnoga tkiva iz dijelova tijela na kojima se taj višak nije uspio smanjiti unatoč dijetalnoj prehrani i tjelovježbi.
Obično su to:
- trbuh i struk
- noge (bedra, unutarnja strana koljena, listovi i gležnjevi)
- leđa
- nadlaktice
- lice, podbradak i vrat
- prsa (u slučaju ginekomastije u muškaraca)
Postoji više metoda liposukcije: klasična liposukcija podrazumijeva izvlačenje masti kroz male rezove na koži pomoću kanile i vakuuma.
Kod nas u Poliklinici dijelimo regije koje se podvrgavaju ovakvoj vrsti zahvata na veće i na manje regije. Veća regija podrazumijeva područje stražnjice, natkoljenica, listova, bedara, leđa ili ruku. Dok manja regija podrazumijeva područje koljena te lipom.
Što je laserska lipoliza?
Laserska lipoliza (poznata i kao laserska liposukcija) poštedan je oblik liposukcije. Radi se o minimalno invazivnoj proceduri koja se koristi laserskom energijom za zagrijavanje, otapanje i uklanjanje masnih naslaga. Prednosti ove metode brojne su.
Za razliku od klasične liposukcije u kojoj se upotrebljava kanila za razbijanje i izvlačenje stanica masti, što uzrokuje veću traumu tkiva, laserska lipoliza otapanjem masti pošteđuje okolno tkivo, a koagulacijom malih krvnih žila smanjuje se krvarenje i nastanak hematoma. Nadalje, lasersko zagrijavanje dubokih slojeva kože uzrokuje njezine kontrakcije, a mikrotraume na koži potiču stvaranje kolagena, što zajedno rezultira u čvršćoj i zategnutijoj koži (vidljivo nakon perioda oporavka od tri tjedna). Osim toga, uporaba lasera omogućuje homogenu, ujednačenu degradaciju stanica masti, što znači da nakon zahvata ne ostaju neravnine na koži kao što je to često slučaj nakon klasične liposukcije. Iz toga razloga ova se metoda primjenjuje i za poboljšanje rezultata nakon klasične liposukcije za izravnavanje i ujednačavanje površine kože.
Kako se izvodi liposukcija, a kako laserska lipoliza?
Liposukcija (klasična) izvodi se u općoj anesteziji, što znači da je pacijent potpuno bez svijesti i podražaja na bol tijekom zahvata, te može potrajati do 4 sata, ovisno o veličini područja koje se tretira. Kroz male rezove na koži uvodi se kanila (igla sa zaobljenim vrhom) spojena na vakuumski uređaj kojom se kontroliranim pokretima naprijed-nazad razbijaju masne stanice i izvlače van. Zahvat završava zatvaranjem rezova šavima te, u pojedinim slučajevima, stavljanjem kirurških drenova za sprječavanje nastanka seroma – nakupine tekućine na mjestu zahvata.
Laserska lipoliza traje od jednoga do tri sata, ovisno o veličini područja koje se tretira, a izvodi se u lokalnoj tumescentnoj anesteziji. Ona podrazumijeva primjenu anestetika pomiješanog s fiziološkom otopinom, što povećava njegov volumen i čini ga prikladnim za tretiranje većih područja. Time se istovremeno postiže uklanjanje boli tijekom zahvata, ali i značajno smanjuje bolnost tijekom oporavka. Nakon primjene anestetika rade se mali (oko 3 milimetra) rezovi na koži kroz koje se uvodi laserska sonda do dubokoga sloja kože kojom se zagrijavaju i dovode stanice masti do tekućega stanja, a zatim se usisnom kanilom izvlači otopljeno tkivo. Rezovi se zatvaraju šavima koji se vade nakon 10 – 14 dana.
Tko su kandidati za liposukciju/lasersku lipolizu?
Kandidati za uklanjanje viška masti jesu osobe koje unatoč pravilnoj prehrani/dijetama i tjelovježbi ne uspijevaju smanjiti volumen masnoga tkiva na određenim dijelovima tijela. Opći kriterij za idealnoga kandidata jest odrasla osoba koja je:
- unutar 30 % od idealne tjelesne mase
- elastične kože i dobroga mišićnog tonusa
- dobroga općega zdravstvenog stanja (bez teških kroničnih bolesti)
- nepušač.
Općenito, metode uklanjanja masti ne preporučuju se osobama koje su sklone velikim promjenama u tjelesnoj masi i nezdravom načinu života.
Jeste li kandidat za klasičnu ili lasersku liposukciju procjenjuje kirurg individualno na konzultacijama s obzirom na količinu viška masti i ciljeve koje želite postići. Klasična liposukcija obično se izvodi u pacijenata koji imaju značajniji višak masti – za uklanjanje volumena masnoga tkiva većega od 5000 ml prikladnija je opća anestezija.
Ovisno o izgledu kojemu se teži, za postizanje optimalnih rezultata ponekad se liposukcija izvodi u sklopu drugih zahvata, poput ginekomastije, abdominoplastike, povećanja grudi i dr. Mogućnosti za poboljšanje izgleda brojne su, stoga razmišljate li o ovome zahvatu, pregled kod našega kirurga u Poliklinici Sinteza prvi je korak do željene promjene izgleda. Svakom pacijentu pristupamo individualno kako bismo pronašli najbolje rješenje i pružili optimalan estetski ishod uz što brži i lakši oporavak.
Rizici liposukcije
Rizici liposukcije uključuju rijetke komplikacije, tipične nakon operativnih zahvata: reakciju na anesteziju, pojačano krvarenje i oticanje ili infekciju.
Ostale komplikacije koje se mogu javiti naknadno jesu:
- promjena u osjetu kože tretiranoga područja
- serom (nakupljanje tekućine)
- pojava neravnina na koži
- teško cijeljenje i hipertrofija ožiljaka
U vrlo rijetkim slučajevima može doći do duboke venske tromboze te ozljede živaca, krvnih žila ili mišića.
Laserska lipoliza, kao manje invazivna i poštednija metoda od klasične liposukcije, značajno smanjuje rizik od opisanih reakcija. Ipak, i nakon ovoga zahvata moguće su komplikacije povezane s reakcijom na anesteziju, pojačanim krvarenjem i oticanjem ili infekcijom.
Priprema za liposukciju/lasersku lipolizu
U sklopu pripreme za klasičnu liposukciju koja se vrši u općoj anesteziji valja slijediti uobičajene korake prije operativnih zahvata, koji uključuju:
- laboratorijske pretrage krvi, EKG i pregled anesteziologa (RTG pluća i pregled internista ovisno o dobi)
- tuširanje antibakterijskim sapunom dan prije i na dan zahvata
- ne uzimanje hrane i pića 8 sati prije zahvata
- skidanje nakita i uklanjanje laka s noktiju na rukama i nogama prije zahvata
Prije laserske lipolize neki od ovih koraka nisu potrebni ako se vrši u lokalnoj anesteziji, a detaljne upute dobiju se na konzultacijama s kirurgom.
Za oba zahvata poželjno je:
- dva tjedna prije prestati uzimati lijekove koji utječu na zgrušavanje krvi (Andol, Aspirin) te nesteroidne protuupalne lijekove protiv bolova (Brufen, Voltaren, Ketonal i dr.)
Oporavak od liposukcije/laserske lipolize
U prvom tjednu nakon zahvata očekuje se lagana bolnost i oticanje tretiranoga područja. Povratak na posao i uobičajenim, laganijim aktivnostima očekuje se nakon 2 – 3 tjedna, a tek nakon 6 tjedana dopuštena je jača fizička aktivnost.
Nakon laserske lipolize postoperativni je tijek lakši i brži uz minimalnu bolnost, te zahtijeva poštedu tek 1 – 3 dana. Povratak laganoj tjelovježbi moguć je već nakon tjedan dana, a jačoj fizičkoj aktivnosti nakon 2 tjedna.
Nakon obje metode medicinski steznik potrebno je nositi oko 3 – 4 tjedna.
Rezultati nakon liposukcije vidljivi su odmah nakon zahvata, s postepenim poboljšanjem tijekom sljedećih dvaju mjeseca. Smatraju se trajnima jer uklonjene stanice masti nemaju tendenciju ponovnoga stvaranja u odraslih osoba, međutim ponovno značajno povećanje tjelesne mase može uzrokovati taloženje masti na mjestima koja nisu tretirana.
Postoperativno svi pacijenti u Poliklinici Sinteza dobivaju sve potrebne analgetike, antibiotike, zavoje za prvih par dana kao i sredstvo za tuširanje te kreme za ožiljke.
Cijena liposukcije
Cijenu zahvata možete provjeriti u aktualnom cjeniku. Za više informacija kontaktirajte nas na broj ili putem maila: info@sinteza.hr. Za direktne rezervacije termina za konzultacije kliknite na link.
Ova usluga pruža se na lokaciji:
- Već 16 godina prvi izbor naših klijenataSinteza - Folnegovićeva