Poliklinika Sinteza

Magnetska rezonanca za djecu

 

U Poliklinici Sinteza nudimo širok spektar radioloških dijagnostičkih pregleda kako bismo osigurali sveobuhvatnu zdravstvenu skrb za naše pacijente: MR pretrage, ultrazvučne preglede i RTG dijagnostiku. Radi pružanja najbolje moguće skrbi djeci, našoj najosjetljivijoj skupini pacijenata, surađujemo s Poliklinikom Sabol, pionirskom ustanovom pedijatrijske medicine u Hrvatskoj s više od 30 godina iskustva. Ako je Vašem djetetu indicirana magnetska rezonanca i tražite pouzdano mjesto za obavljanje pretrage ili se želite prethodno detaljno informirati o postupku, nastavite čitati.

Kada je riječ o radiološkim pretragama općenito, a posebno o njihovoj primjeni na djeci, neizostavno se nameće pitanje sigurnosti. U roditelja se često javlja strah je li neka pretraga potencijalno štetna za njihovo dijete, kao i briga o tome kako dijete što lakše i brže provesti kroz cijeli proces. Magnetska rezonanca, zbog svoje specifične tehnike snimanja, osim toga zahtijeva i vremenski dužu suradnju djeteta kako bi se dobio jasan slikovni prikaz i osigurala točna dijagnostika.

U Poliklinici Sinteza pružamo vrhunsku dijagnostiku za naše najmlađe pacijente, ali i brinemo o tome da roditelje i dijete detaljno uputimo u proceduru i učinimo je što ugodnijim iskustvom. MR pretrage za djecu u našoj Poliklinici radi doktor Tonči Grmoja, jedan od vodećih stručnjaka u radiologiji, s užom specijalizacijom u neuroradiologiji i posebnim doprinosom u pedijatriji. Naše MR usluge uključuju snimanje područja kralježnice, mozga, hipofize, MRA, orbita i paranazalnih sinusa.

U nastavku slijede detaljnije informacije o MR-u za djecu te odgovori na neka od najčešćih pitanja koja mogu zanimati roditelje.

 

Je li magnetska rezonanca sigurna za moje dijete?

Prvo i najvažnije, magnetska rezonanca radiološka je metoda koja se temelji na upotrebi jakoga magnetskog polja i elektromagnetskih valova – što znači da se ne koristi štetnim ionizirajućim zračenjem odnosno radijacijom. Funkcionira tako što utjecaj valova mijenja položaj protona u tkivima u odnosu na magnetsko polje, a pri vraćanju protona u početni položaj djelovanjem radiovalova oslobađa se energija, tj. signali pomoću kojih se u konačnici u računalu dobiva slika snimanog segmenta.

Radi se dakle o neinvazivnoj i potpuno sigurnoj tehnici snimanja jednako za odrasle kao i za malu djecu, koja može detaljno prikazati anatomiju, položaj i promjene raznih vrsta tjelesnih tkiva i struktura.

 

Može li se djetetu obaviti MR u anesteziji?

Ako je dijete malo ili teško miruje, liječnik može preporučiti sedaciju ili kratkotrajnu anesteziju. U Poliklinici Sinteza snimamo djecu od 6. godine starosti koja mogu biti mirna tijekom snimanja na MR-u. Ne radimo snimanje djece u anesteziji kao ni u sedaciji.

 

Kako izgleda i koliko traje MR pregled?

Nakon dolaska u Polikliniku roditelji dobiju upitnik s pitanjima o zdravstvenom stanju djeteta. Prije početka snimanja potrebno je s djeteta ukloniti sve metalne predmete i odjeću koja ih sadrži.

Ako je indicirana primjena kontrasta intravenozno, odnosno kroz venski put, u ruku se uvodi braunila. Moguće je da dijete tada osjeti toplinu po tijelu, hlađenje ili strujanje na mjestu uboda i/ili promijenjen okus u ustima.

Budući da MR uređaj proizvodi vrlo glasne zvukove tijekom snimanja, djetetu dajemo posebne slušalice za uši za smanjenje buke.

Kako bi se dijete tijekom snimanja osjećalo sigurno, s njime tijekom snimanja u MR dijagnostici mogu biti roditelji, ako ne postoji kontraindikacija za ulazak u magnetsko polje (npr. ugrađen pacemaker, geler u tijelu ili metalni implantati koji sadrže određen postotak čelika, feromagnetika i ostalih materijala koji su kontraindikacija za ulazak u magnetsko polje).

Tipičan pregled traje između 20 i 60 minuta, ovisno o vrsti pretrage. Vrlo je važno da dijete tijekom snimanja bude mirno jer svaki pomak stvara artefakte na slikama gdje se javlja degradacija slike u obliku zamućenja. U tom slučaju određene sekvence na kojima se dijete pomicalo trebaju se ponavljati, što automatski povećava vrijeme snimanja. Iz tog je razloga jako bitno da roditelji dobro pripreme dijete za snimanje.

 

Kako pripremiti dijete za magnetsku rezonancu?

Oblik MR uređaja koji nalikuje tunelu može, kao i odraslima, djeci izazvati anksioznost. Uređaji otvorenog dizajna, kakav je Siemens MAGNETOM® Aera u našoj Poliklinici, namijenjeni su smanjenju osjećaja zatvorenog prostora i ugodnijem doživljaju snimanja.

S obzirom na glasne zvukove MR uređaja te potrebu za mirnim ležanjem do 60-ak minuta, roditelje često brine hoće li dijete podnijeti snimanje i kako će se osjećati. Upravo zato ističemo važnost prethodne pripreme djeteta, koja je ključna za uspješnost pretrage. Ovisno o dobi djeteta, savjetujemo ga pripremiti igračkama ili razgovorom o tijeku postupka kako bi točno znalo što očekivati. Manje dijete možete pripremiti pomoću igre u kojoj simulirate dijelove pretrage, a pri objašnjavanju većem djetetu usmjerite se na ono što će dijete vidjeti, osjetiti ili čuti tijekom snimanja.

Ako nema kontraindikacija za roditelja, može biti prisutan s djetetom tijekom snimanja.

 

Koje su kontraindikacije za MR kod djece?

Prije početka pretrage roditelji ispunjavaju suglasnost koja je ujedno i pristanak za MR snimanje. Tu se nalaze pitanja o metalnim stranim tijelima koja mogu biti kontraindikacija za MR. Ako dijete ima metalni predmet ili uređaj u tijelu, potrebno je priložiti potvrdu o vrsti materijala od ustanove u kojoj je uređaj ugrađen, kao dokaz da se može odraditi MR pretraga.

 

Cijena MR pretrage

Cijene pojedinih MR pretraga možete provjeriti u aktualnom cjeniku.

 

Ova usluga se pruža na lokaciji:

Obratite nam se s povjerenjem

Zatražite svoj termin za konzultacije, tretman ili zahvat putem telefona +385 1 5005 970 ili pošaljite upit.
Naše osoblje kontaktirat će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila i ponuditi termin koji Vam najviše odgovara.

Kontaktirajte nas