Zašto napraviti ultrazvuk urotrakta s prostatom jednom godišnje?
Prostata je muška spolna žlijezda sa značajnom ulogom u seksualnoj i reproduktivnoj funkciji. Anatomski je usko povezana s mokraćnim sustavom, stoga su simptomi koji upućuju na pojavu bolesti najčešće vezani uz mokrenje. Međutim, kada je riječ o zloćudnim oboljenjima prostate, tegobe se obično počnu javljati tek u kasnijim stadijima bolesti, u kojima je mogućnost uspješnog izlječenja znatno manja. Ultrazvuk prostate jedan je od glavnih dijagnostičkih alata za bolesti prostate, a zašto ga je u sklopu urološkog pregleda važno napraviti jednom godišnje, doznajte u nastavku.
Što je prostata?
Prostata je muška spolna žlijezda veličine kestena, smještena neposredno ispod mokraćnoga mjehura, a ispred rektuma. Osnovna joj je funkcija proizvodnja tekućine koja čini oko 30% sjemena i sadrži tvari potrebne za preživljavanje spermija. Osim toga, sudjeluje u metabolizmu testosterona te pomaže u regulaciji mokraćnog mlaza i izbacivanju sjemena tijekom ejakulacije, što govori o njenoj ključnoj ulozi u muškoj plodnosti.
Bolesti prostate i s njima povezani simptomi
Tri su najčešće bolesti prostate:
- povećanje ili benigna hiperplazija prostate – hormonalno uvjetovano starenjem
- akutna i kronična/ponavljajuća upala prostate (bakterijski ili nebakterijski prostatitis)
- rak (karcinom) prostate
S obzirom na neposrednu anatomsku povezanost s mokraćnim sustavom (mokraćna cijev prolazi kroz prostatu), simptomi koji upućuju na pojavu bolesti prostate najčešće su vezani upravo uz mokrenje, odnosno smetnje donjeg mokraćnog puta (LUTS). Međutim, to se prije svega odnosi na benignu hiperplaziju i prostatitis, stanja koja vrlo brzo uzrokuju tegobe i potaknu osobu na liječnički pregled. Radi se o nespecifičnim simptomima kao što su:
- učestalo, otežano ili isprekidano mokrenje
- osjećaj nedovoljnog pražnjenja mjehura
- slab urinarni mlaz
- bol i pečenje pri mokrenju i/ili ejakulaciji
- nemogućnost kontroliranja mokraće
- noćno mokrenje
- krv u mokraći ili spermi
- problem s erekcijom/libidom
U slučaju zloćudnog oboljenja, odnosno raka prostate, mogu se javiti isti simptomi, no tek u kasnijim stadijima bolesti. Tada mogu uključivati i gubitak kilograma, bolove u zdjelici i kostima, što vjerojatno ukazuje na širenje tumora u druge organske sustave (kosti, pluća, jetra).
Rak prostate – učestalost i preživljavanje
Prema podacima iz 2020. godine zloćudni tumori prostate najčešće su zloćudno oboljenje u Hrvata, a treće po redu po smrtnosti od raka (2021. broj umrlih bio je 805).
Glavni je rizični čimbenik raka prostate dob. Iznimno se rijetko dijagnosticira ispod 40. godine starosti, a rizik od obolijevanja naglo raste nakon 50. godine. Prosječna je dob dijagnosticiranih muškaraca 66 godina, s vrhuncem broja oboljelih oko 70. godine. Procjenjuje se da nakon 75. godine svaki drugi muškarac ima neotkriveni tumor prostate te se u asimptomatskih bolesnika u toj dobi ne provodi liječenje.
Za razliku od drugih karcinoma, većina tumora prostate raste sporo te mnogo kasnije uzrokuje simptome – najčešće kada tumor naraste dovoljno da pritišće okolne strukture (mokraćnu cijev) ili se proširi u okolno tkivo (lokalno širenje) i organske sustave (metastaze). Ako se otkrije u ranijim fazama, kada je ograničen samo na prostatu i okolno tkivo ili limfne čvorove, stopa 5-godišnjeg preživljavanja iznosi visokih 99 %, a u slučaju metastaziranja vjerojatnost preboljenja pada na 32 %.
Otkrivanje raka prostate u ranoj fazi znači veću vjerojatnost uspješnog izlječenja, stoga se u sklopu probira (dijagnosticiranje asimptomatske populacije) preventivni pregledi kod urologa i dijagnostički postupci preporučuju rizičnim skupinama.
To su muškarci:
- stariji od 50 godina
- stariji od 45 s pozitivnom obiteljskom anamnezom.
Osim dobi, dijagnoza raka prostate u obitelji također se pokazuje kao rizični čimbenik. Smatra se da pojava bolesti u krvnog srodnika prvog stupnja (otac ili brat) višestruko povećava rizik od obolijevanja, osobito ako je dijagnosticirana u ranijoj dobi.
Kako se dijagnosticira rak prostate?
Sumnja na rak prostate postavlja se na temelju povišene vrijednosti tumorskog markera PSA (prostata specifični antigen) u krvi, pronađene abnormalnosti prilikom digitorektalnog pregleda prostate ili simptoma. Ponekad se tumor prostate otkrije slučajno pri dijagnostičkoj obradi benigne hiperplazije i prostatitisa, kada se uz analizu krvi i palpaciju vrši i ultrazvučni pregled urotrakta s prostatom.
Iako se uzima u obzir u dijagnostici raka prostate (vjerojatnost za rak raste s porasti razine PSA), visoka koncentracija tumorskih markera nije izravan dokaz postojanja zloćudne bolesti. Povišene vrijednosti u krvi mogu biti uzrokovane benignim povećanjem i upalom prostate, kao i mehanički podražajem (palpacija prostate, spolni odnos ili intenzivna fizička aktivnost unutar 48 sati prije pretrage).
Za potvrdu dijagnoze raka prostate i utvrđivanje stadija radi se biopsija pod kontrolom ultrazvuka ili magnetne rezonancije– uzimanje uzorka tkiva za patohistološku analizu.
Što je i kako se radi ultrazvuk prostate?
Ultrazvuk (UZV), sonografija ili ehografija prostate dijagnostička je pretraga kojom se pomoću zvučnih valova visoke frekvencije prikazuje anatomija prostate i njene okolne strukture. Važan je dijagnostički alat jer je pomoću njega moguće otkriti i diferencirati niz abnormalnosti (apscesi, ciste, čvorovi, kalcifikati), uključujući i zloćudne promjene na prostati te njihovu proširenost.
UZV prostate je potpuno bezbolna i sigurna dijagnostička metoda koju izvodi specijalist urolog pomoću transabdominalne sonde preko trbuha. Budući da ne upotrebljava štetno ionizirajuće zračenje te s pouzdanom točnošću otkriva tumorske promjene, preventivni ultrazvuk prostate jednom godišnje (uz urološki pregled i utrazvuk čitavog urotrakta) preporuča se svim muškarcima u rizičnim skupinama radi ranog otkrivanja raka prostate i uspješnog izlječenja. Po potrebi se može učiniti i transrektalni pregled prostate, uvođenjem posebne ultrazvučne sonde u završni dio debelog crijeva, zbog dodatne analize strukture prostate.
Za pregled prostate kod našeg specijalista urologije javite nam se s povjerenjem na broj +385 1 5005 970 ili mailom info@sinteza.hr. Naručiti se možete i klikom na link.