Poliklinika Sinteza
Povećanje grudi_dr. Cvjetičanin
Dr. sc. Bruno Cvjetičanin, dr. med.ažurirano 07.02.2024.

Vrste implantata za grudi

Povećanje grudi ili augmentacijska mamoplastika estetski je zahvat kojim se povećavaju i preoblikuju dojke. Na njega se obično odlučuju žene nezadovoljne prirodnom veličinom i oblikom ili promjenom svojih grudi tijekom života, a često se izvodi i u sklopu rekonstruktivne kirurgije pri liječenju zloćudnih bolesti dojke. Volumen grudi može se povećati na dva načina: prijenosom vlastitoga masnog tkiva te ugradnjom implantata – proteza koje se umeću u dojke. Vrste implantata za grudi dijele se s obzirom na materijal ispune, oblik i teksturu površine implantata, o čemu više možete pročitati u nastavku.

Sastav implantata

Dva su najčešća materijala od kojih se rade implantati: silikonski gel i fiziološka otopina. Uporaba implantata punjenih fiziološkom otopinom našla je svoje mjesto krajem 20. stoljeća u SAD-u kada je na snazi bila zabrana korištenja silikonskih implantata zbog sumnje na njihovu štetnost, a koja je kasnije ukinuta. Danas se implantati s fiziološkom otopinom koriste u manjem postotku, primjerice pri rekonstruktivnim zahvatima nakon ili u sklopu mastektomije (uklanjanje dojke).

Trenutni zlatni standard za povećanje grudi i u Americi i Europi silikonski su implantati, punjeni kohezivnim silikonskim gelom različitih razina viskoznosti i čvrstoće. Njihova uporaba seže u 60-e godine prošloga stoljeća, kada je proizvedena prva generacija implantata. Današnja, šesta generacija, rezultat je višedesetljetnih nastojanja da se unapređenjem kvalitete smanji rizik od komplikacija te omogući estetski zadovoljavajući izgled grudi. Naime, stariji tipovi implantata imali su velik rizik od rupture ovojnice, kapsularne kontrakcije i migracije silikona u okolno tkivo, zbog čega su tijekom godina doživjeli brojne promjene što se tiče svoga oblika i sastava. Kvalitetu pak i sigurnost najnovijih implantata potvrđuju vodeći svjetski proizvođači doživotnim jamstvom na rupturu te 10-godišnjim jamstvom na kapsularnu kontrakciju. Najpoznatiji su Mentor, Motiva, Polytech i Silimed.

Oblik implantata

Prema trodimenzionalnom obliku implantati se dijele na okrugle i anatomske.

Anatomski implantati imaju oblik suze – na vrhu su uži i tanji, a prema dnu postaju puniji, čime se oponaša prirodni izgled grudi. Kako bi zadržali svoj anatomski oblik, ispunjeni su visoko kohezivnim materijalom, a hrapava površina vanjske ovojnice smanjuje rizik od rotacije i narušavanja izgleda grudi.

Okrugli implantati pravilnoga su okrugloga oblika, stoga je njihovom ugradnjom lako postići punoću i gornjega i donjega dijela grudi, podignutiji izgled te naglašeniji dekolte. Kada imaju glatku površinu, lakše može doći do okretanja, no to s obzirom na pravilan oblik ne utječe negativno na izgled grudi.

Konzultacije_povecanje-grudi

Tekstura implantata

Silikonski implantati imaju čvrstu silikonsku ovojnicu čija površina varira od potpuno glatke do makro teksturirane, odnosno vrlo hrapave.

Glatka tekstura karakteristična je za okrugle implantate, koji imaju tanje ovojnice i mekši gel. Budući da se mogu slobodno pomicati unutar dojke, skloniji su okretanju, ali su istovremeno prirodniji i mekši na dodir.

Teksturiranu, hrapavu površinu ovojnice imaju anatomski, a mogu imati i okrugli implantati, radi smanjenja rizika od kapsularne kontrakcije i okretanja. Naime, hrapavost površine omogućuje usko prijanjanje tkiva uz ovojnicu implantata, što sprječava njegovo pomicanje.

Unatoč brojnim unapređenjima u proizvodnji implantata, kapsularna kontrakcija do danas je ostala najčešća postoperativna komplikacija povećanja grudi koja se doduše pojavljuje u svega 5-8% slučajeva i od toga većine ne zahtjeva ponovnu reoperaciju. Riječ je o stvaranju ožiljnoga tkiva (kapsule) oko dojke koje ju steže te uzrokuje tvrdoću i bolnost. Zbog toga je osmišljena posebna vrsta implantata s ovojnicom presvučenom poliuretanskom pjenom u čiju (pjenastu) teksturu urasta ožiljno tkivo te implantat postaje dijelom tkiva dojke. Moderne verzije poliuretanskih implantata pokazale su značajno smanjen rizik od kapsularne kontrakcije.

Koja je vrsta implantata najbolja za mene?

Jedinstvenost karakteristika ženskoga tijela, kao i osobne želje pacijentice vezane uz izgled, zajedno uvjetuju konačan izbor implantata. Odabir optimalne vrste ovisi o nekoliko čimbenika, te u njemu najvažniju ulogu ima iskustvo i stručna procjena operatera. On će u obzir uvijek uzeti sljedeće:

  • prirodnu konstituciju tijela
  • građu prsnoga koša
  • količinu postojećega tkiva dojki
  • položaj bradavica
  • razinu opuštenosti dojki
  • udaljenost među dojkama.

Dakle, čak i ako unaprijed imate preferirani oblik implantata, moguće je da će vam operater predložiti drugu vrstu kao bolji izbor.

Važno je napomenuti da kod anaplastičnog limfoma, koji je rijedak, se preferira upotreba glatkih implantata jer je dokazana povezanost između teksturiranih implantata i pojave tog limfoma.

Veličina implantata

Pri odabiru vrste implantata sastav, oblik i tekstura nisu jedina obilježja koja je potrebno odrediti. Naime, implantati iste vrste međusobno se još razlikuju po trima parametrima:

  • promjeru baze (širina)
  • volumenu (mjeri se u kubičnim centimetrima, s oznakom „cc”)
  • projekciji/profilu: visok, nizak, umjeren.

To znači da kada govorimo o željenoj veličini grudi, ona se neće temeljiti samo na mjernoj jedinici „cc”, već i na odgovarajućoj širini implantata te projekciji koju će imati prema van gledano iz profila. Suprotno možebitnom vjerovanju kako je za veće grudi ili naglašeniji dekolte neophodan veći volumen, to nije uvijek tako. Za postizanje ciljanih rezultata potrebno je postići idealnu kombinaciju oblika implantata te navedenih triju parametara.

Osobne želje vezane uz izgled i mogućnosti uvjetovane individualnim tjelesnim karakteristikama moguće je uskladiti uz pomoć iskusnog i stručnog kirurga. Za pregled i konzultacije s našim stručnjacima za povećanje grudi možete nam se javiti na broj +385 1 5005 970 ili mailom info@sinteza.hr. Naručiti se možete i klikom na link.

Oznake
Bruno Cvjetičanin_opća kirurgija_plastična kirurgija
Dr. sc. Bruno Cvjetičanin, dr. med.Specijalist opće kirurgije, subspec. plastične kirurgije
Ostale objave autora

Obratite nam se s povjerenjem

Zatražite svoj termin za konzultacije, tretman ili zahvat putem telefona +385 1 5005 970 ili pošaljite upit.
Naše osoblje kontaktirat će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila i ponuditi termin koji Vam najviše odgovara.

Kontaktirajte nas