Vaš vodič kroz trudnoću: Kako se pripremiti za preglede?
Trudnoća je čarobno putovanje koje traje devet mjeseci, a svakog dana donosi nova uzbuđenja i promjene. Trudnoća je period u trajanju od 9 mjeseci, odnosno 10 lunarnih mjeseci, što je 280 dana ili 40 tjedana, a računa se od 1. dana zadnjeg menstrualnog krvarenja.
Tijekom ovog perioda, važno je redovito posjećivati liječnika kako biste osigurali zdravlje i sigurnost i vas i vaše bebe. Trudnički pregledi nisu samo prilika da saznate više o napretku trudnoće, već i da postavite pitanja, podijelite brige i dobijete korisne savjete. U trudnoći razlikujemo tri trimestra, svaki ima svoju specifičnost, te se i pregledi temelje na tim specifičnostima. Cilj pregleda je ustanoviti da li je trudnoća uredna (što srećom najčešće jest!), te prevenirati i na vrijeme prepoznati patološka stanja majke i djeteta.
U ovom vodiču, objasnit ćemo kada se i zašto rade određeni pregledi te što možete očekivati na svakom od njih.
Ukupan broj pregleda u trudnoći i od čega se sastoji svaki pregled
Većina trudnica ima oko deset pregleda tijekom trudnoće, uz tri do četiri preporučena ultrazvučna pregleda. U urednim trudnoćama, pregledi se obavljaju svaka četiri tjedna do 32. tjedna, zatim u 35., 37., 38., 39. i 40. tjednu. Nakon očekivanog termina poroda, pregledi su učestaliji, svaka dva do tri dana do porođaja. Svaki pregled počinje razgovorom s liječnikom, nakon čega slijedi opći pregled, vaganje, mjerenje tlaka i pulsa te ginekološki pregled.
Kada učiniti prvi pregled?
Prvi pregled obično se radi nakon 6. tjedna trudnoće. Liječnik će uzeti detaljnu anamnezu, postavljajući pitanja o naslijeđu, prethodnim bolestima, lijekovima, alergijama te posebno o prethodnoj ginekološkoj anamnezi. Nakon toga slijedi mjerenje visine, težine, tlaka i pulsa te klinički i ultrazvučni pregled. Ultrazvučni pregled potvrđuje trudnoću prikazom gestacijske vrećice. Ako je potrebno, može se napraviti i PAPA test. Nakon pregleda, liječnik će vam dati preporuke o prehrani, suplementima i potrebnim laboratorijskim testovima, što uključuje – kompletnu krvnu sliku, šećer u krvi, urin sediment, pokazatelje bubrežne, jetrene funkcije i funkcije štitne žlijezde, određivanje krvne grupe i testova senzibilizacije, markere hepatitisa i drugih zaraznih bolesti.
Pregled oko 12. tjedna
Oko 12. tjedna trudnoće, liječnik će utvrditi planirani termin poroda na temelju prvog dana zadnje menstruacije, trajanja ciklusa i ultrazvučnih mjerenja duljine ploda odnosno udaljenosti tjemena i trtice. Ultrazvučni pregled će potvrditi vijabilnost ploda, njegovu osnovnu anatomiju, smještaj posteljice i količinu plodove vode. Ukoliko je trudnica tako odlučila, u periodu od navršenog 11. do navršenog 14. tjedna trudnoće možemo učiniti probir na kromosomopatije – kombinirani probir.
Kromosomopatije su abnormalnosti broja i/ili strukture kromosoma, a rizik se procjenjuje na temelju ultrazvučnih biljega i biokemijskih pokazatelja. Osim kombiniranog probira postoji mogućnost i neinvazivnih prenatalnih testiranja (NIPT), koji imaju veću osjetljivost i specifičnost od kombiniranog probira. Svi NIPT-ovi koriste suvremenu tehnologiju kojom se mjeri i analizira fetalna frakcija u majčinoj krvi. Ti su testovi također testovi probira,te ih je u slučaju suspektnog nalaza potrebno verificirati invazivnim testovima (biopsijom korionskih resica ili ranom amniocentezom).
Pregled oko 20. tjedna trudnoće
U periodu od 18. do 22.tjedna trudnoće ultrazvučnim pregledom procjenjujemo fetalni rast i prikazujemo anatomiju po organskim sustavima, pokrete ploda, izgled i smještaj posteljice, količinu plodove vode, te eventualno duljinu i oblik cerviksa.
Mjerenjem nekoliko parametara (promjer fetalne glavice, opseg glavice i trbuha, te duljine natkoljenične kosti) izračunavamo pomoću formula procijenjenu masu ploda. Slijedi pregled čitave anatomije –
U ovoj fazi trudnoće preporučuje se učiniti test opterećenja glukozom (OGTT), čime procjenjujemo postoji li problem majke s metabolizmom glukoze.
Pregled oko 30. tjedna
Između 28. i 32. tjedna trudnoće, ultrazvučni pregled ponovno procjenjuje fetalni rast i razvoj. Uspoređuju se parametri fetalnog rasta s prethodnim mjerenjima kako bi se utvrdilo raste li plod uredno. Još jednom se evaluira fetalna anatomija. Također se preporučuje cijepljenje protiv difterije, tetanusa i pertusisa.
Pregled oko 35. tjedna
Oko 35. tjedna trudnoće, tijekom uobičajenog pregleda, uzima se bris rodnice i perineuma na beta hemolitički streptokok. Ako je nalaz pozitivan, u porodu se provodi profilaksa antibiotikom. Ponavljaju se nalazi krvne slike, urina i testovi senzibilizacije.
CTG zapis – kada učiniti prvi?
Kardiotokografija (CTG) je monitoriranje otkucaja fetalnog srca i uterinih kontrakcija u trudnoći i tijekom poroda. Obično se provodi u trećem trimestru, najčešće nakon 35. tjedna trudnoće. Kod urednih, niskorizičnih trudnoća, nema dokaza da je kardiotokografija obavezna prije poroda, ukoliko nemamo indikaciju, odnosno razlog za kardiotokografsko monitoriranje fetusa. Ipak, kardiotokografija ima mjesto u monitoriranju stanja fetusa u brojnim patološkim stanjima, kada ga obično provodimo zajedno s drugim metodama nadzora stanja fetusa.
Pregledi nakon 37. tjedna trudnoće
Termin poroda je između 37. i 42. tjedna trudnoće. U ovom periodu pregledi se obavljaju jednom tjedno. Procjenjuje se tjelesna masa ploda, položaj, namještaj i stav ploda te se razgovara o simptomima početka porođaja i očekivanom tijeku poroda.
Pregledi nakon 40. tjedna
Nakon termina poroda, pregledi postaju učestaliji, svaka dva do tri dana. Procjenjuje se tonus maternice, konzistencija i otvorenost cerviksa te se donosi odluka o potrebi za indukcijom poroda, ovisno o stanju majke i djeteta.
Poklonite nam povjerenje
Trudnoća je jedinstveno iskustvo koje zahtijeva pažljivo praćenje kako bi se osigurala dobrobit i majke i djeteta. Redoviti pregledi omogućuju rano otkrivanje i prevenciju potencijalnih problema, pružajući vam mir i sigurnost dok iščekujete dolazak vaše bebe.
Javite nam se s povjerenjem za sve preglede u trudnoći i detaljno praćenje, putem telefona 01/5005-970 ili putem maila: info@sinteza.hr. Za direktne rezervacije termina kliknite na link.