Poliklinika Sinteza
Mateja Tošić Jukić, dr. med.ažurirano 12.02.2024.

Suvremena digitalna dermatoskopija – brži put do zdrave kože

Madeži ili nevusi su dobroćudne promjene na koži koje nastaju nakupljanjem pigmentnih stanica, melanocita. Na svijetu gotovo nema osobe bez madeža i prosječna odrasla osoba ima između 10 i 40 nevusa. Najčešći su stečeni nevusi, smeđkaste boje, veličine nekoliko milimetara a njihov nastanak je uvjetovan pretežno izlaganju UV zrakama. Stoga ih najčešće nalazimo na dijelovima tijela koji su izloženi suncu tijekom cijele godine. Osim sunca, genetska predispozicija, kao i utjecaj hormona imaju ulogu u nastanku novih madeža i njihov se broj tijekom života povećava.

Urođeni ili kongenitalni nevusi su mnogo rjeđi. Samo će se jedna od 100 osoba roditi s jednim ili više madeža na tijelu, iako one madeže koje nastanu do treće godine života smatramo urođenima, samo što uglavnom nisu vidljivi odmah pri rođenju nego se pojave sa prvim djetetovim izlaganjem suncu. Postoje i nešto rjeđe vrste specifičnih madeža poput plavog odnosno Blue nevusa kojeg karakterizira plavkasto siva boja, Beckerovog kongenitalnog nevusa koji je često prekriven dlakama, Spilus nevus, Spitz nevus, koji znaju izazvati strah jer su drugačiji od ostalih madeža. No, svi ovi madeži spadaju među dobroćudne promjene.

Melanom

Kako prepoznati melanom?

Jedna od glavnih razlika između dobroćudnih i zloćudnih promjena je njihova stabilnost odnosno promjena u vremenu. To ne znači da je svaki madež koji raste nužno melanom. Madeži rastu zajedno s nama, ali uvijek je riječ o pravilnom i polaganom rastu, koji osim u dječjoj dobi, kada je intenzivan fiziološki rast, uglavnom nije uočljiv golim okom. Kad odrasla osoba primijeti da im se neki madež mijenja, pogotovo ako se to događa naglo, a madež postane asimetričan, mijenja boju ili daje nekakve senzacije poput svrbeža ili boli, moguće je da je riječ o malignoj promjeni.

Preventivni pregled madeža je nešto što bi svaka odrasla osoba trebala napraviti jednom godišnje, idealno prije izlaganja suncu. Pregled je bezbolan, relativno brz i obavlja se uz pomoć dermatoskopa, koji nama dermatolozima pruža uvid u strukturu promjene i olakšava razlikovanje dobroćudnih i zloćudnih promjena.

Pregled madeža dermatoskopom

Što je FotoFinder pregled madeža?

FotoFinder je najnoviji sustav praćenja madeža, s potpuno automatiziranim ATBM uređajem. Prvi dio pregleda uključuje fotografiranje kože cijelog tijela, traje nekoliko minuta i kreira se mapa madeža. Sljedeći korak u pregledu je dermatoskopija, kada se uz pomoć ručnog li digitalnog dermatoskopa pregledavaju svi madeži i promjene na koži.

Koje su prednosti FotoFindera, u odnosu na klasični pregled?

Do nedavno su mapiranje tijela i digitalna dermatoskopija bili rezervirani samo za visoko rizične skupine pacijenata. Odnosno one pacijente koji u osobnoj ili obiteljskoj anamnezi imaju povijest melanoma, osobe s velikim brojem madeža, naročito atipičnih madeža, jer je sam pregled bio dugotrajan i zahtjevan za liječnika koji ga izvodi. Napretkom tehnologije i s najnovijom generacijom FotoFinder ABTM uređaja, kojeg posjedujemo u Poliklinici Sinteza, proces fotografiranja cijelog tijela se obavi u maksimalno 4 minute. Osim kamere, na kojoj bi zavidjeli i mnogi profesionalni fotografi, stroj je opremljen i MoleAnalazyerom, softwarom kojeg pokreće umjetna inteligencija, koja nevjerojatno brzo i precizno donosi odluke i procjenu dobroćudnosti ili zloćudnosti promjene.

Ove funkcije nama liječnicima pomažu da sigurnije i preciznije analiziramo promjene na koži, smanjuju vjerojatnost da neku zločudna promjena ne primijetimo, ali jednako tako olakšava praćenje suspektnih promjena, pa se i postotak nepotrebnih uklananja promjena svodi na sam minimum. Ali ono što mene osobno najviše fascinira i u čemu smatram da je prava vrijednost stroja, odvija se prilikom dolaska na kontrolni pregled. Tada uređaj već posjeduje zapis o “nama” i pokretanjem BodyScan analize, softwer izdvaja sve promjene na tijelu te nudi nam informaciju o promjeni koja se dogodila u vremenu. A kao što sam u uvodnom dijelu teksta rekla, upravo je promjena ono što razlikuje dobroćudne i zloćudne promjene. Obzirom da blizu 80% melanoma nastaje ‘de novo’, odnosno ne iz postojećeg neuvusa, nego na koži gdje nije bilo ništa za pravovremenu detekciju klinički malih melanoma. Oni su veličine 1 do 4 mm, a klasičnim pregledom ručnim dermatoskopom jednostavno nismo u mogućnosti postaviti sumnju na melanom jer često nisu razvijeni tipični dermatoskopski znakovi. Na osobi koja ima i oko 40 madeža (što bi bio neki prosjek za odraslu osobu sa naših prostora) nije lako da pacijenti sami uoče nešto novonastalo. I upravo u tom segmentu stroj donosi revoluciju, jer za razliku od ljudi ima besprijekorno pamćenje i signalizira sve novonastale promjene.

Prilikom drugog dolaska, uz pomoć uređaja ponovno se fotografira cijelo tijelo i tada nastupa ‘magija’, pokreće se body scan i uređaj uz pomoć umjetne inteligencije u mikrosekundama uspoređuje sve madeža i kategorizira ih određenom bojom, ovisno o tome postoji li promjena u svakom od prethodno mapiranih madeža. Pa će tako bijelom bojom označiti sve one madeže koji se nisu promijenili, dok će crvenom označiti sve one, po njemu, suspektne promjene. To primarno nama liječnicima olakšava rad, jer do sada smo dosta odluka donosili na temelju analize dermatoskopskog izgleda promjene i anamnestičkih podataka, pa bi tako jedna te ista novonastala promjena na osobi od 25 godina bila okarakterizirana kao potpuno bezopasna i uredna, dok bi identičnu promjenu kod osobe od 65 godina možda uputili na žurno uklanjanje pod sumnjom na melanom.

Je li pregled FotoFinderom bolji od pregleda klasičnim dermatoskopom?

Jedno od čestih pitanja pacijenata je je li pregled FotoFinder uređajem bolji od pregleda klasičnim dermatoskopom i odgovor je apsolutno DA! Znači li to da je pregled ručnim dermatoskopom loš? Apsolutno ne. Ali, poslužit ću se usporedbom dva auta za lakše objašnjenje. Kao što naš automobil star 20 godina uspješno prevozi od jedne do druge točke , u usporedbi s novim automobilom jednostavno ne može pružiti jednaku razinu sigurnosti i udobnosti. Slično je i sa FotoFinder uređajam. Napredak tehnologije olakšava nam i omogućuje detekciju melanoma u najranijim stadijima, čime se direktno utječe na bolju prognozu i smanjuje smrtnost ovog tumora kože. Iako ga još uvijek primarno koristimo za praćenje visokorizičnih skupina za razvoj melanoma, vjerujem da će uskoro sve veći broj pacijenata za sebe birati upravo ovu vrstu pregleda.

Javite nam se s povjerenjem na telefon +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr. Za direktne rezervacije termina kliknite na link.

Mateja Tošić Jukić, dr. med.specijalistica dermatologije i venerologije
Ostale objave autora

Obratite nam se s povjerenjem

Zatražite svoj termin za konzultacije, tretman ili zahvat putem telefona +385 1 5005 970 ili pošaljite upit.
Naše osoblje kontaktirat će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila i ponuditi termin koji Vam najviše odgovara.

Kontaktirajte nas