Poliklinika Sinteza
Povećanje grudi_1
Dr. sc. Bruno Cvjetičanin, dr. med.ažurirano 09.02.2024.

Povećanje grudi vlastitim masnim tkivom

Prijenos masnoga tkiva u dojke (engl. lipofilling ili fat transfer) alternativan je način povećanja grudi pomoću implantata. Za njega se najčešće odlučuju žene koje žele izbjeći unošenje stranoga tijela u organizam, a ujedno ne žele značajno promijeniti veličinu grudi. Premda ima brojne prednosti u odnosu na ugradnju implantata, povećanje grudi vlastitim masnim tkivom pokazuje i određena ograničenja. Zato, dok u pojedinih žena neće moći dati željene rezultate, za neke će biti idealno i trajno rješenje nezadovoljstva veličinom grudi.

Kako se izvodi povećanje grudi masnim tkivom?

Ovaj oblik korekcije grudi podrazumijeva injiciranje vlastitoga masnog tkiva u dojke uzetoga s drugoga dijela tijela, a obično su to trbuh, stražnjica, kukovi, bedra i dr. Postupak uključuje tri glavna koraka:

  • liposukciju – masno se tkivo uzima s područja na tijelu gdje ga ima dovoljno;
  • pripremu masnoga tkiva za transfer – stanice masnoga tkiva pročišćavaju se centrifugom i procjenjuje se uporabljiva količina čiste masti za transfer;
  • injiciranje masnoga tkiva u dojke kroz sitne rezove.

Koje su prednosti i nedostaci zahvata u odnosu na ugradnju implantata?

Upotreba masnoga tkiva ima niz prednosti u odnosu na povećanje grudi implantatima:

  • U dojke se unosi vlastito, prirodno tkivo

Činjenica da se u organizam ne unosi strano tijelo posebno će veseliti žene koje teže prirodnim načinima uljepšavanja. Korištenje vlastitog tkiva znači i manji rizik od komplikacija povezanih s implantatima.

  • Smanjen rizik od komplikacija

Ruptura i okretanje ili promjena položaja implantata, kapsularna kontrakcija, alergijske reakcije te bolesti povezane s uporabom implantata (anaplastični limfom velikih stanica, breast implant illness) nisu moguće ovim načinom povećanja grudi.

  • Estetsko poboljšanje dijela tijela s kojega se uzima masno tkivo

Presađivanje masnih stanica u dojke ne znači samo njihovo povećanje nego i smanjenje volumena donorskoga dijela tijela. Mjesto gdje postoji višak masti (najčešće trbuh, bedra) liposukcijom se preoblikuje i uljepšava.

  • Veća mogućnost ujednačavanja dojki

Implantati dolaze u definiranim oblicima, te pomoću njih ponekad nije moguće postići simetriju. Injiciranjem pak veće količine masti u pojedine dijelove grudi mogu se ispraviti eventualne asimetrije i ujednačiti izgled dojki.

  • Manji rezovi na dojkama

Injiciranje masti izvodi se pomoću tankih kanila kroz rezove do 2 mm. Ugradnja implantata zahtijeva rezove od 4 do 8 cm.

  • Brži oporavak uz manju bolnost

Iako pretežno ovisi o opsežnosti zahvata, odnosno o tome s kojih se mjesta presađivalo masno tkivo, oporavak je uglavnom brži nego od ugradnje implantata. Nakon početnog oticanja i podljeva na tretiranim mjestima, povratak uobičajenim aktivnostima očekuje se unutar 2 tjedna, a potpuni oporavak unutar 6 tjedana.

  • U rekonstrukciji dojke nakon mastektomije: prijenosom masnoga tkiva poboljšava se kvaliteta kože i tkiva, osobito nakon radioterapije, a pozitivno se utječe i na mobilitet operiranoga područja.

 

Ipak, povećanje dojki masnim tkivom ima i određene nedostatke u odnosu na upotrebu implantata.

Prvi, i za većinu žena možda najveći, jest mogućnost povećanja grudi samo jednu do dvije košarice. Razlog je što prevelika količina masnog tkiva može izazvati pritisak u dojkama koji će onemogućiti adekvatnu opskrbu injicirane masti krvlju i nutrijentima.

Ostali su nedostaci sljedeći:

  • Prijenos masti nije rješenje za opuštene grudi

Samim injiciranjem masti u dojke ne može se postići njihov podignut izgled kao što se može ugradnjom implantata. Za takav rezultat u sklopu prijenosa masnog tkiva može se izvršiti mastopeksija (kirurško podizanje grudi).

  • Dužina trajanja zahvata

Budući da se sastoji od nekoliko koraka koji uključuju rad na više dijelova tijela, povećanje grudi masnim tkivom traje oko 3 sata (u odnosu na ugradnju implantata koja traje 60 – 90 min).

  • Nepredvidljivost rezultata

Unutar 3 mjeseca nakon zahvata propada 30 – 50 % masnih stanica, stoga je nemoguće predvidjeti krajnji volumen dojki. Uz to, moguća je i asimetrija dojki uslijed nejednake apsorpcije masnoga tkiva. Tek 6 mjeseci nakon zahvata moguće je vidjeti konačan i dugoročan rezultat.

  • Moguća potreba za ponavljanjem zahvata

Propadanje veće količine unesenih masnih stanica može zahtijevati ponavljanje zahvata za postizanje željenih rezultata.

Jesam li kandidat za povećanje grudi vlastitim masnim tkivom?

Idealne su kandidatkinje žene koje:

  • žele suptilno povećati svoje grudi
  • imaju potrebnu količinu masnog tkiva koja se može koristiti za prijenos
  • su nezadovoljne zbog nakupljanja masnog tkiva na mjestima poput trbuha, bedara, nadlaktica i dr.
  • imaju asimetriju dojki
  • žele izbjeći uporabu stranog tijela – implantata.

Dodatno, za zahvat će prikladnije biti žene s opuštenom kožom na grudima (primjerice nakon dojenja) gdje ima dovoljno prostora za injiciranje masti. Suprotno tomu, u prirodno vitkih žena s malom količinom tkiva dojke i napetom kožom na prsima presađeno masno tkivo ne može dovoljno rastegnuti kožu. Isto tako, mast se lakše smješta gdje već ima postojeće, stoga se bolji rezultat očekuje kada se povećavaju grudi srednje veličine (B košarica) nego male (A košarica).

U pojedinim slučajevima rješenje može biti kombinirani zahvat ugradnje implantata i prijenosa masti. Naime, u vrlo mršavih pacijentica s malo prirodnog tkiva dojke može doći do boranja i pretjerane vidljivosti rubova implantata. Dodavanjem masti oko implantata smanjit će se vidljivost rubova i korigirati eventualne asimetrije, a grudi će biti mekše i izgledati prirodnije.

Možda ste već na temelju navedenih činjenica pretpostavili jeste li potencijalna kandidatkinja za ovaj zahvat. Ipak, budući da ovisi o nekoliko čimbenika, samo je pregled kod iskusnog i stručnog operatera siguran način da to utvrdite i pronađete najbolje rješenje za sebe. Konzultacije s našim stručnjakom za povećanje grudi možete dogovoriti pozivom na broj +385 1 5005 970 ili mailom info@sinteza.hr. Narudžba je moguća i klikom na link.

Oznake
Bruno Cvjetičanin_opća kirurgija_plastična kirurgija
Dr. sc. Bruno Cvjetičanin, dr. med.Specijalist opće kirurgije, subspec. plastične kirurgije
Ostale objave autora

Obratite nam se s povjerenjem

Zatražite svoj termin za konzultacije, tretman ili zahvat putem telefona +385 1 5005 970 ili pošaljite upit.
Naše osoblje kontaktirat će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila i ponuditi termin koji Vam najviše odgovara.

Kontaktirajte nas