Oporavak nakon moždanog udara uz pomoć robotike
Oštećenja središnjega živčanog sustava, koji čine mozak i leđna moždina, bilo da su uzrokovana kakvom traumatskom ozljedom ili bolešću, mogu dovesti do značajne motoričke disfunkcije. To uključuje poteškoće pri izvođenju pokreta ili potpuna nemogućnost pokreta, održavanje ravnoteže i stabilnosti pri kretanju, slabiju koordinaciju pokreta, disfunkciju mišića i dr. Bilo koji od tih simptoma može značajno otežati opću funkcionalnost pojedinca u svakodnevnom životu.
Rehabilitacija takvih stanja usmjerena je primarno na oporavak izgubljenih funkcija tako što „uči” mozak alternativnim načinima rada kako bi se smanjio učinak nastalih oštećenja. Robotska neurorehabilitacija zadnjih je nekoliko desetljeća dobila važno komplementarno mjesto uz tradicionalne vrste terapije u rehabilitaciji neuroloških i ortopedskih, kao i pedijatrijskih pacijenata. U nastavku pročitajte u kojim se motoričkim problematikama primjenjuje i kako se robotikom pospješuje uspješan oporavak.
Što je robotska neurorehabilitacija?
Rehabilitacija pomoću robotike uključuje primjenu različitih sistema odnosno uređaja koji u stanjima motoričkih oštećenja pomažu pri izvođenju pokreta uz detekciju i nadzor njegovih značajki, kao što su brzina, smjer i obrasci koordinacije. Na temelju tih informacija moguća je individualna prilagodba programa, ali i ciljana intervencija tijekom izvedbe, primjerice kontrolirano pružanje otpora pri pomicanju ekstremiteta. Pritom pacijent dobiva vizualne i senzorne povratne informacije kako bi mozak uspješno učio pokrete.
Ovakav terapeutski pristup temelji se na neuroplastičnosti mozga, odnosno njegovoj sposobnosti reorganizacije i stvaranja novih veza među oštećenim neuronima. Budući da se oštećene živčane stanice ne mogu obnoviti, njihovu funkciju preuzimaju stanice u neposrednoj blizini, što smanjuje posljedice oštećenja.
Za uspješnu rehabilitaciju, osim procjene težine oštećenja i plana terapije, vrlo je važno i praćenje procesa te motivacija pacijenta. Dodatne prednosti robotske neurorehabilitacije jesu mogućnost sakupljanja podataka tijekom dužega vremenskog perioda na temelju kojih se može procijeniti napredak. Osim toga, programi usmjereni na izvršavanje zadataka koriste se raznolikim prikazima virtualne stvarnosti uz primjenu igre koji visoko motiviraju pacijente te osnažuju volju za napredovanjem u terapiji.
U kojim stanjima pomaže robotika?
Oštećenja mozga i leđne moždine među vodećim su uzrocima dugotrajne invalidnosti jer često rezultiraju trajnim gubitkom motoričke funkcije.
Njih mogu uzrokovati traumatske ozljede, kao što su prometne nesreće, sportske ozljede, padovi; patološka zbivanja u mozgu poput moždanog udara i puknuća aneurizme; te neprogresivne i progresivne bolesti središnjega živčanog sustava.
Moždani udar
Moždani udar događa se kada se krvna žila u mozgu začepi ili prsne i krvari, što dovodi do prekida dotoka krvi i odumiranja toga dijela moždanog tkiva. Zahvaćeni dio neće se moći obnoviti, no njegovu funkciju mogu preuzeti drugi dijelovi mozga. Nakon moždanog udara simptomi se javljaju samo na jednoj strani tijela, na kojoj slabost ili paraliza može pogoditi gornji i donji ekstremitet. Tegobe mogu varirati od potpune paralize i nemogućnosti kretanja do blažih poteškoća s koordinacijom, ravnotežom i stabilnošću. Kao posljedica gubitka mišićne funkcije javlja se i oslabljen ili povišen tonus mišića (spastičnost). Česta je i promjena osjeta, npr. preosjetljivost na dodir ili smanjena svjesnost položaja ruke ili noge.
Traumatske ozljede mozga i leđne moždine
Uz moždani udar, najčešći su uzroci oštećenja središnjega živčanog sustava traumatska ozljeda mozga i ozljede leđne moždine. Ozljede mozga uzrokovane traumatskim događajima, poput nesreća i padova, mogu dovesti do pareze (djelomična paraliza) te oslabljene koordinacije i ravnoteže. Na isti način mogu se zadobiti i ozljede leđne moždine, a koje mnogo češće dovode do značajnih motoričkih disfunkcija i paralize ekstremiteta.
Neurološke bolesti
Osim naglih i neočekivanih događaja koji obično dovode do manjih ili većih oštećenja središnjega živčanog sustava, postoji i niz bolesti sličnoga učinka te posljedica na motoriku. U takvim slučajevima robotska terapija usmjerava se na usporavanje napredovanja bolesti te povećanje funkcionalnosti u svakodnevnom životu.
Robotika se može uspješno primjenjivati u sljedećim stanjima:
- Parkinsonova bolest
- Multipla skleroza
- Cerebralna paraliza
- bolest motoričkih neurona
- mišićna distrofija
Tumori na mozgu još su jedno od patoloških zbivanja koje s prolaskom vremena odnosno rastom tumora može dovesti do oštećenja moždanih centara, a time i narušiti motoriku.
Ortopedski pacijenti
Amputacije noge te ortopedski zahvati na zglobovima bez ugradnje ili s ugradnjom proteze postoperativna su stanja koja zahtijevaju temeljitu rehabilitaciju radi povratka optimalne funkcionalnosti u svakodnevnom životu. Robotika svojim značajkama olakšava prijeterapijsku procjenu, ali i praćenje napretka uz kontinuirano povećanje intenziteta terapije prema potrebama pacijenata.
Vraćanje funkcionalnosti pomoću robotike
U svim navedenim oboljenjima u robotskoj rehabilitaciji koriste se različiti uređaji namijenjeni za povratak funkcije u specifičnim, disfunkcijom zahvaćenim dijelovima tijela:
- za ruke, noge, trup i glavu
- za ruke i ramena
- za šaku i prste
- za rehabilitaciju hoda te balans i stabilnost
Tako je robotskim uređajima za rehabilitaciju gornjih ekstremiteta cilj povećati opseg pokreta te poboljšati finu i grubu motoriku kako bi pacijent što uspješnije izvršavao aktivnosti svakodnevnog života. To je posebno značajno nakon ozljeda koje imaju jednu od posebno otežavajućih posljedica – gubitak funkcije šake. U oporavku od motoričkih i senzornih oštećenja prednjači uređaj Amadeo, jedini na tržištu robotike koji u radu oponaša prirodan hvat šake, a kojim se u Sintezi koristimo u terapiji i djece i odraslih.
U oštećenjima pri kojima je kompromitirana sposobnost samostalnog hoda primjenjuje se robotski senzorni uređaj kojemu je cilj povećati pokretljivost i opseg pokreta u nogama te ponovo naučiti pravilan obrazac hoda. Uređaj Omego, koji rabimo u tu svrhu, namijenjen je za pokretne i polupokretne pacijente, kao i one u invalidskim kolicima.
Za stanja u kojima je narušena ravnoteža i stabilnost primjenjujemo senzorni uređaj Tymo – terapijsku ploču koja daje odlične rezultate u postizanju stabilnosti i aktivnosti trupa i zdjelice te povećanju mišićne snage cijeloga tijela.
Kada započeti s rehabilitacijom?
Spontani oporavak u većine navedenih neuroloških oštećenja obično doseže 6 mjeseci. U tome razdoblju velik broj pacijenata pokazuje posljedice koje se očituju u nedostatku fleksibilnosti i motoričkih vještina, a koje se uz pravovremenu i temeljitu rehabilitaciju pomoću sofisticiranih tehnologija mogu kompenzirati do razine samostalnoga funkcioniranja (uvijek ovisno o stupnju oštećenja). Preporuča se taj korak poduzeti što ranije, odnosno unutar nekoliko tjedana u slučaju naglih događaja poput ozljeda i moždanog udara. Simptome neuroloških bolesti valja početi tretirati čim se primijeti pogoršanje, a radi usporavanja toga procesa.
U Sintezi imamo niz robotskih uređaja namijenjenih za različite stupnjeve i opseg motoričkih oštećenja. Prema tome radimo individualan plan terapije uz kontinuirano praćenje napretka i poticanje optimalnih rezultata. Za prethodne konzultacije sa specijalistom fizikalne medicine i rehabilitacije javite nam se s povjerenjem na broj +385 1 5005 970 ili mailom info@sinteza.hr. Naručiti se možete i klikom na link.