Poliklinika Sinteza
magnetska rezonanca mišićno-koštanoga sustava-poliklinika sinteza
Dubravka Srdoč, dr.med.ažurirano 03.07.2024.

Najčešća pitanja o magnetskoj rezonanci

Priprema za magnetsku rezonancu (MR) često može izazvati osjećaj nelagode ili neizvjesnosti kod ljudi. Nije neuobičajeno osjećati se pomalo zabrinuto ili zbunjeno pred izvođenje ovih pretraga. Međutim, važno je shvatiti da dobra priprema može značajno olakšati sam proces i osigurati najbolje rezultate.

Od ulaska u polikliniku do snimanja očekuje vas nekoliko koraka

Kada zakoračite u polikliniku, prvi doček je onaj od stručnog osoblja koje je tu da vas uputi kroz pripremne korake. Od trenutka ulaska, postoji niz procedura koje se moraju slijediti kako bi se osigurala sigurnost i kvaliteta samog postupka, a tu je naravno i topli pristup svih djelatnika Sinteze.

Tu dolazi trenutak kada će se uzeti vaša medicinska dokumentacija i eventualno dodatne pretrage koje su bitne za kvalitetu snimanja. Ako postoje specifični zahtjevi, kao što su laboratorijski nalazi, bit će vam naglašeno prije samog termina.

Jedan od ključnih koraka u pripremi je i ispunjavanje upitnika i suglasnosti za sam postupak. Ovdje se dobiva detaljan uvid u ono što se očekuje i pristaje na samu proceduru. Nekada to uključuje i aplikaciju kontrastnog sredstva, što se također detaljno objašnjava i potvrđuje.

Naravno, prije samog ulaska u prostoriju za MR snimanje, važno je ukloniti sve metalne predmete i dodatno se pripremiti za postupak. Dobit ćete upute o odjeći i stvarima koje ne smiju biti prisutne tijekom samog snimanja.

Što je bitno za uspješno MR snimanje

Kada je riječ o samom snimanju, važno je ostati miran. To je ključ za kvalitetne rezultate jer i najmanje pomicanje može utjecati na jasnoću slike, što bi zahtijevalo ponovno snimanje dijelova.

Naravno, tu je i element buke koji dolazi s MR uređajem. No, osoblje je pripremljeno za pružanje slušalica ili čepića za uši kako bi se smanjila ta nelagoda tijekom snimanja.

Vaša sigurnost je od najveće važnosti, stoga je u vašoj ruci i gumeni alarm koji omogućuje prekid snimanja u bilo kojem trenutku ako se osjećate nelagodno ili ako je potrebno zaustaviti postupak.

Priprema za MR snimanje može biti pomalo kompleksna, ali osigurava da se postupak odvija sigurno i učinkovito. Upravo zbog toga što znamo da ovo može biti izazovno iskustvo, osoblje je tu da vam pruži svu potrebnu podršku i informacije kako bi proces bio što manje stresan i kako biste se osjećali sigurno tijekom cijelog postupka.

Koja su dodatna pitanja koja muče pacijente?

  1. Zašto je kod određenih snimanja potreban kontrast?

Kontrastno sredstvo za MR koristi se kako bi se postigao bolji prikaz patoloških značajki, što specijalistu radiologu pomaže jasno definirati patološki proces i odnos prema okolnim strukturama.

  1. Zašto je potreban nalaz urea i kreatinina ako će se koristiti kontrast?

Nalaz kreatinina je potreban u slučaju ako liječnik radiolog procijeni da je potrebna aplikacija kontrastnog sredstva (iznimke su pregledi čija tehnička izvedba unaprijed podrazumijeva aplikaciju kontrastnog sredstva kao što je  npr. MR hipofize). Vrijednosti eGFR (procijenjena brzina glomerularne filtracije) kao i kreatinina iz krvi služe radiolozima kako bi se provjerila funkcija bubrega što je bitan podatak ukoliko je potrebno aplicirati kontrast.

  1. Mogu li na MR ako imamo ugrađen implantat u tijelu?

Metalni implantati koji sadrže određen postotak čelika ili su građeni od materijala koji reagiraju na magnetno polje predstavljaju kontraindikaciju za MR snimanje. Upravo iz tog razloga je potrebna potvrda od ustanove u kojoj je izvršen postupak ugradnje implantata. Implantati koji su izgrađeni od titana su u potpunosti sigurni za pretragu kao što je magnetska rezonanca.

  1. Što ako imam ugrađenu endoprotezu?

U tom slučaju nam je potrebna potvrda od ustanove u kojoj je izvršen postupak ugradnje o vrsti metala kako bismo dobili informaciju o kompatibilnosti metala sa uređajem za MR.

Ako je endoproteza građena od titana, snimanje MR se može obaviti.

  1. Što ako imam zubni implantat i plombe?

Zubni implantat i plombe ne predstavljaju kontraindikaciju za MR snimanje. Ako imate mobilnu zubnu protezu, nju je potrebno skinuti prije početka snimanja.

  1. Što ako trebam ići na magnetsku rezonancu glave, a imam fiksni aparatić za zube?

Ako Vaš fiksni aparatić ima metalne bravice one će stvarati artefakte (smetnje) snimanog područja što radiolozima otežava interpretaciju nalaza te se zato trebaju skinuti kod MR snimanja glave. Za MR snimanje ostalih dijelova tijela fiksni aparatić za zube nema nikakvog utjecaja.

  1. Mogu li se naručiti na MR snimanje ako imam ugrađen pacemaker?

Osobama s ugrađenim pacemakerom ne vršimo snimanje magnetskom rezonancom jer magnetno polje utječe na rad pacemakera.

  1. Mogu li ići na snimanje magnetskom rezonancom ako mi je ugrađen stent?

Ako je prošlo 3 mjeseca od ugradnje stenta tada možete obaviti pretragu MR-a.

Ohrabrite se –  u pitanju je vaše zdravlje

Iako priprema za MR može biti detaljna, važno je zapamtiti da je to korak prema dobivanju ključnih informacija o vašem zdravlju. Budite hrabri, postavljajte pitanja i surađujte s medicinskim timom. Vaše zdravlje je najvažnije, a informiranost ključna za bezbolno iskustvo pregleda.

Ukoliko imate dodatnih pitanja javite nam se s povjerenjem na broj telefona +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr. Za direktne rezervacije termina kliknite na link.

Oznake
Dubravka Srdoč, dr.med., specijalist radiologije
Dubravka Srdoč, dr.med.specijalist radiologije
Ostale objave autora

Obratite nam se s povjerenjem

Zatražite svoj termin za konzultacije, tretman ili zahvat putem telefona +385 1 5005 970 ili pošaljite upit.
Naše osoblje kontaktirat će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila i ponuditi termin koji Vam najviše odgovara.

Kontaktirajte nas