Kada treba napraviti ultrazvuk štitnjače?
Štitnjača je mala endokrina žlijezda promjera oko 5 cm, smještena u vratu ispod Adamove jabučice. Normalna štitnjača nije vidljiva golim okom i teško se može opipati, stoga kada se vidljivo poveća ili lako opipava, znak je potrebe za pretragama kojima će se provjeriti njezina funkcija i anatomija. To je najčešće mjerenje razine hormona štitnjače u krvi, a zatim ultrazvučni pregled. S obzirom na velik opseg funkcija u tijelu pod utjecajem ove žlijezde, simptomi koji mogu ukazivati na bolest štitnjače brojni su. O kojima se radi te kada je vrijeme za ultrazvuk štitnjače, doznajte u nastavku.
Što je ultrazvuk štitnjače?
Ultrazvuk (UZV), sonografija ili ehografija štitnjače dijagnostička je pretraga kojom se pomoću zvučnih valova visoke frekvencije (bez štetnoga ionizirajućeg zračenja) prikazuje veličina, struktura i oblik štitnjače te njeno okolno tkivo. UZV je prije svega važan za otkrivanje i procjenu tvorbi štitnjače, odnosno njihovo porijeklo. U većini slučajeva radi se o palpabilnim ili nepalpabilnim dobroćudnim čvorićima koje ima oko 5 % odraslih srednje i starije dobi. Ultrazvukom je moguće diferencirati čvoriće i ciste ispunjene tekućinom od tumora koji će zahtijevati daljnju obradu – uzimanje uzorka tkiva za analizu pod kontrolom ultrazvuka.
Koji simptomi upućuju na bolest štitnjače?
Hormoni koje luči štitnjača kontroliraju metabolizam, odnosno brzinu izmjene tvari u tijelu o kojoj ovise sve njegove funkcije. Razina hormona raste ili pada ovisno o tjelesnim potrebama, no kada dođe do poremećaja u radu štitnjače, razina je hormona ili preniska ili previsoka, što može utjecati na sve organske sustave i njihove funkcije: disanje, brzinu i snagu otkucaja srca, probavu, tjelesnu temperaturu, zdravlje mišića i kostiju, živčani sustav, reproduktivni sustav (menstrualni ciklus).
Simptomi koji mogu biti posljedica usporenog rada štitnjače (hipotireoze), tj. preniske razine hormona jesu:
- umor
- povećanje tjelesne mase
- depresija
- osjetljivost na hladnoću
- neredovite menstruacije (teškoće sa začećem)
- suha koža
- zatvor
Neki su od simptoma ubrzanog rada štitnjače (hipertireoze), tj. previsoke razine hormona:
- gubitak kilograma
- osjetljivost na toplinu
- nervoza i anksioznost
- kratkoća daha
- nesanica
- opadanje kose
- ubrzani otkucaji srca i palpitacije
Kada se radi ultrazvuk štitnjače?
Kada liječnik na temelju simptoma posumnja na problem sa štitnjačom, prvi je korak mjerenje razine hormona u krvi, na temelju koje će se procijeniti njezina funkcija, te klinički pregled – palpacija štitnjače.
Ultrazvuk štitnjače sljedeći je korak kako bi se ustanovilo porijeklo i priroda poremećaja, a osobito u slučaju vidljivo povećane štitnjače ili palpabilne tvorbe pri kliničkom pregledu.
Pomoću UZV-a štitnjače moguće je:
- ustanoviti hipertrofiju (povećanje) štitnjače (difuzna struma)
- otkriti nodozne (čvoraste) ili difuzne promjene
- utvrditi veličinu, raširenost i vaskularizaciju tvorbi
- diferencirati dobroćudne od zloćudnih tvorbi (pri sumnji na karcinom radi se aspiracijska biopsija čvora)
Vidljivo povećana i bolna štitnjača, uz gore navedene simptome koji ukazuju na moguću neravnotežu hormona, svakako su razlog za liječnički pregled. No osim njih, mogu se javiti i nespecifični simptomi, kao što je osjećaj knedle ili napetosti u grlu, promuklost ili teškoće pri gutanju.
U slučaju pojave i takvih tegoba ne treba odgađati posjet liječniku, koji će na temelju anamneze indicirati sve potrebne pretrage, što može uključivati i UZV štitnjače.
Kontaktirajte nas telefonski na broj: +385 1 5005 970 ili putem maila: info@sinteza.hr za rezervaciju vašeg termina. Za direktnu narudžbu kliknite na link.