Poliklinika Sinteza
Hrkanje kod djece
Juraj Lukinović, dr. med.ažurirano 12.02.2024.

Hrkanje kod djece – sve što trebate znati

Hrkanje je često povezano s odraslima, ali i djeca mogu hrkati. Ova pojava može biti uzrokovana različitim faktorima, a iako nije uvijek razlog za brigu, važno je razumjeti kada bi mogla ukazivati na nešto ozbiljnije. U ovom članku, razjasnit ću vam misteriju oko hrkanja kod djece, razloge, posljedice i načine suočavanja s tim.

Zašto djeca hrču i treba li se tome posvetiti pažnja?

Hrkanje kod djece nije nužno razlog za zabrinutost. Ipak, treba se posvetiti pažnja ukoliko je hrkanje konstantno te popraćeno i drugim simptomima. U nastavku ću detaljnije obraditi neke od čestih uzroka hrkanja kod djece.

Začepljen nos i hrkanje kod djece

Začepljen nos jedan je od najčešćih uzroka hrkanja kod djece. Djeca s prehladama, sinusnim infekcijama, alergijama, ili čak anatomskim abnormalnostima poput devijacije septuma mogu imati problem sa začepljenjem nosa. To može dovesti do teškoća s disanjem kroz nos, što rezultira hrkanjem.

Dijete s začepljenim nosom može imati simptome poput hrkanja, teškoća s disanjem kroz nos, curi nos, ili čak kašlja. Ako primijetite takve simptome, bitno je očistiti nosne puteve kako bi se smanjilo hrkanje. Sprejevi na bazi morske soli ili kapljice, kao i upotreba ovlaživača zraka, mogu pomoći u ovom procesu.

Hrkanje kod male djece

Vrlo mala djeca, uključujući bebe, ponekad mogu hrkati zbog uskog grla ili suženja dišnih puteva. Ova pojava može biti privremena, no ako hrkanje kod male djece postane konstantno, svakako konzultirajte pedijatra.

Koji su mogući uzroci i posljedice hrkanja kod djece?

Noćno hrkanje kod djece

Noćno hrkanje kod djece može biti simptom sindroma opstruktivne apneje u snu (OSAS), stanja koje karakterizira prekid disanja tijekom sna. OSAS može utjecati na kvalitetu sna vašeg djeteta, a dugoročno može dovesti do problema poput poteškoća u učenju, poremećaja ponašanja, ili čak usporenog rasta.

Uvećani krajnici i hrkanje kod djece

Uvećani krajnici su jedan od vodećih uzroka hrkanja kod djece. Infekcije ili kronične upale mogu dovesti do uvećanja krajnika, što može blokirati dišne puteve i uzrokovati hrkanje. Simptomi uvećanih krajnika uključuju hrkanje, disanje na usta, pauze u disanju tijekom sna, poteškoće s gutanjem i promuklost.

Ako se uvećani krajnici ne liječe, mogu dovesti do komplikacija poput upale grla, apneje u snu, ili poteškoća s hranjenjem. Stoga je važno konzultirati se s pedijatrom ako sumnjate na uvećane krajnike kod svog djeteta.

Hrkanje djece zbog alergije

Alergije su još jedan čest uzrok hrkanja kod djece. Oticanje nosne sluznice prouzrokovano alergijama može uzrokovati otežano disanje i hrkanje. Ako sumnjate da je hrkanje vašeg djeteta povezano s alergijama, važno je konzultirati se s pedijatrom koji može propisati odgovarajuće lijekove za kontrolu alergijskih simptoma.

Kako spriječiti hrkanje kod djece?

Ako vaše dijete hrče, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste mu pomogli:

  1. Održavanje otvorenih dišnih puteva: Začepljenje nosa je čest uzrok hrkanja kod djece. Održavanje otvorenih dišnih puteva može biti ključno u rješavanju ovog problema.
  2. Čišćenje nosa: Možete koristiti fiziološku otopinu u obliku spreja ili kapljica koje su dostupne bez recepta. Ova otopina pomaže u omekšavanju i uklanjanju sluzi iz nosa vašeg djeteta, olakšavajući disanje.
  3. Ovlaživač zraka: Suhi zrak može isušiti sluznicu i izazvati oticanje, što može dovesti do hrkanja. Ovlaživač zraka može pomoći u održavanju vlage u zraku, što može ublažiti ove simptome.
  4. Izbjegavanje iritansa: Dim cigarete, prašina i kućni ljubimci mogu iritirati dišne puteve vašeg djeteta i uzrokovati hrkanje. Ako je moguće, izbjegavajte ove iritanse u okruženju vašeg djeteta.
  5. Kontrola alergija: Alergije su čest uzrok hrkanja kod djece. Ako sumnjate da je hrkanje vašeg djeteta povezano s alergijama, važno je konzultirati se s pedijatrom. On može propisati antihistaminike ili druge lijekove za kontrolu alergijskih simptoma. Također, mogu biti potrebne određene promjene u okruženju, poput uklanjanja plijesni, prašine, kućnih ljubimaca ili drugih potencijalnih alergena.
  6. Pomoć stručnjaka: U nekim slučajevima, hrkanje kod djece može biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema, kao što je sindrom opstruktivne apneje u snu (OSAS) ili problemi s krajnicima. Ako hrkanje vašeg djeteta uzrokuje druge probleme, kao što su poteškoće sa spavanjem, ponašanjem ili školom, važno je konzultirati se sa stručnjakom. Ako je potrebno, stručnjak može preporučiti dodatne tretmane, kao što su terapija kontinuiranim pozitivnim tlakom zraka (CPAP), operacija krajnika ili drugi tretmani.
  7. Zdrav način života: Zdrava prehrana i redovita tjelovježba mogu također pomoći u sprječavanju hrkanja. Pretilost je jedan od faktora rizika za hrkanje i apneju u snu, stoga je važno održavati zdravu tjelesnu težinu kod djece. Dijete treba jesti uravnotežene obroke i baviti se redovitom fizičkom aktivnošću.

Također, dobra higijena sna može pomoći u smanjenju hrkanja. To uključuje redovito vrijeme odlaska na spavanje i buđenja, izbjegavanje stimulansa poput kofeina prije spavanja i stvaranje tihog, tamnog i udobnog okruženja za spavanje.

Je li hrkanje kod djece normalno?

Hrkanje kod djece može biti normalno, naročito ako su prehlađeni ili imaju alergije. Međutim, ako je hrkanje konstantno, glasno, i popraćeno drugim simptomima kao što su prekidi u disanju, pospanost tokom dana, ili poteškoće u koncentraciji, važno je da se obratite svom pedijatru.

Hrkanje kod djece je tematika koja zahtijeva pažnju i razumijevanje. Sada, kada znate više o mogućim uzrocima, lakše ćete prepoznati potencijalne probleme i znati kada je potrebno potražiti stručnu pomoć. Zapamtite, vaša prva linija obrane je uvijek vaš pedijatar. Ako ste u sumnji, nemojte oklijevati da zatražite savjet. Također, uvijek se možete javiti i putem maila: info@sinteza.hr ili telefonski na broj: +385 1 5005 970, kako bih vam pomogao u rješenju ove problematike, sa stručnim timom Poliklinike Sinteza

 

Juraj Lukinović, dr. med.specijalist otorinolaringolog, subspecijalist plastične kirurgije glave i vrata
Ostale objave autora

Obratite nam se s povjerenjem

Zatražite svoj termin za konzultacije, tretman ili zahvat putem telefona +385 1 5005 970 ili pošaljite upit.
Naše osoblje kontaktirat će Vas u roku 24 sata putem telefona ili maila i ponuditi termin koji Vam najviše odgovara.

Kontaktirajte nas